Pipette Products
Filtered Search Results
Gilson™ PIPETMANTM TipackTM Filter Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to meet the most stringent demands in various fields and applications such as PCR, molecular biology and cell technology. GilsonTM PIPETMANTM TipackTM Filter Tips are designed, developed, and manufactured in order to fit Gilson pipettes perfectly. They play a critical role in preventing aerosol-borne contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Clean Claims | DNA free, RNA free, RNAse free, DNAse free, ATP free, Endotoxin free |
| Tip Style | Standard |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Color | Clear |
| Quantity | 960 (10x96) |
| Filtered | Filtered |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | Pipetman Tipack |
Invitrogen™ Barrier (Filter) Tips, 10 μL size (compatible with Pipetman™ pipettors)
Barrier tips prevent cross-contamination of samples by means of an aerosol filter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gilson™ PIPETMANTM TIPACKTM Racked Pipet Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Engineered to be functional, convenient and robust. GilsonTM PIPETMANTM TIPACKTM Racked Pipet Tips are available in sterilized or autoclavable packages.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Standard |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Pipet Tips |
| Color | Clear |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Gilson™ PIPETMANTM DIAMONDTM Blister Refill Filtered Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PIPETMANTM DiamondTM Performance Filter Tips: the quickest way to refill empty TIPACK boxes and Reload blocks for PIPETMAN pipetters.
| Tip Style | Standard |
|---|---|
| Shape | Conical |
| Color | Clear |
| Quantity | 960 (10x96) |
| Filtered | Filtered |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Sterile |
| Clean Claims | DNA free, RNA free, RNAse free, DNAse free, ATP free, Endotoxin free |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Gilson Pipetman |
| Product Type | Pipette Tips |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Pipetman Diamond |
Gilson™ PIPETMANTM Diamond Blister Pack Refill Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Autoclavable or gamma-ray sterlized
| Product Type | Air Displacement Tips |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Pipetting |
| Product Line | Pipetman Diamond |
Gilson PIPETMAN™ M96
A convenient and intuitive air displacement electronic pipette for pipetting on 96 and 384 well microplates.
| Height (Metric) | 45 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34 x 21 x 45 cm |
| Length (Metric) | 34 cm |
| Product Type | Pipette Workstation |
| Voltage | 90/264 V |
| Color | Dark Blue/White |
| Length (English) | 13.39 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Weight (English) | 22.49 lb. |
| Material | Polystyrene,POM,Aluminum |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Channels | 96 |
| Height (English) | 17.72 in. |
Thermo Scientific™ ART™ Gel Loading Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform applications accurately and consistently with these specialty pipette tips, which seal when exposed to potential contaminants.
| Clean Claims | DNase, RNase, DNA, ATP, PCR Inhibitor and Endotoxin Free |
|---|---|
| Tip Style | Gel Loading |
| Format | Lift-off Lid Rack |
| Length (Metric) | 7.09cm |
| Length (English) | 2.79 in. |
| Filtered | Filtered |
| Fit for Purpose | Sterile and PCR Ready |
| Sterility | Sterile |
| Product Line | ART |
Gilson™ PIPETMAN™ M Multi-Channel
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PIPETMAN™ M Multi-Channel is a Bluetooth™-enabled electronic pipette that offers accuracy and precision in both standard and repetitive pipetting modes.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 5.5 cm |
| Electrical Requirements | 3.7 V and 420 mAh (1.55 Wh) |
| Warranty | 1 Year |
| For Use With | Pipette Tip, TRACKMAN™ Connected |
| Width (English) | 5.9 in. |
| Length (Metric) | 32.4 cm |
| Length (English) | 15.75 in. |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Width (Metric) | 15 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| For Use With (Equipment) | Pipette Tips, TRACKMAN™ Connected |
| Compatible Tips | Universal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Height (English) | 2.16 in. |
| Programmability | Yes |
| Product Line | Pipetman M |
Gilson PIPETMAN™ M96 Connected
A convenient and intuitive air displacement electronic pipette for high-throughput pipetting on 96 and 384 well microplates.
| Height (Metric) | 45 cm |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34 x 21 x 45 cm |
| Length (Metric) | 34 cm |
| Product Type | Pipette Workstation |
| Color | Dark Blue/White |
| Length (English) | 13.39 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Weight (English) | 22.49 lb. |
| Material | Polystyrene,POM,Aluminum |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Channels | 96 |
| Weight (Metric) | 10.20 kg |
| Height (English) | 17.72 in. |
Thermo Scientific™ E1-ClipTip™ Electronic Adjustable Tip Spacing Multichannel Equalizer Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ E1-ClipTip™ Equalizer Pipette can be conveniently used with any tube, rack, microplate or horizontal gel box due to the adjustable tip spacing
| Description | E1-ClipTip Equalizer |
|---|---|
| Model | Bluetooth |
| Adjustable Tip Spacing | Yes |
| Programmability | Yes |
| Product Line | E1-ClipTip |
Globe Scientific Diamond PosiStop LTS-Compatible Pipette Tips, Filtered, Bulk
Globe Scientific PosiStop LTS-compatible Pipette Tips ensure a secure seal with a unique positive-stop collar and fail-safe design. Optimized for LTS pipettors, they enhance accuracy, deliver consistent results, and offer improved ergonomic comfort in high-throughput lab settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Bulk, Bagged |
| Product Type | Pipette Tip |
| Color | Natural |
| Color Code | White |
| Graduated | Yes |
| Filtered | Filtered |
| Material | Virgin Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Globe Scientific Diamond PosiStop LTS-Compatible Pipette Tips, Filtered, GreenRacks
Go green with Globe's GreenRacks Tips - eco-friendly, waste-reducing packaging with no compromise on quality. PosiStop LTS-compatible Tips ensure a secure seal for better accuracy and comfort. Optimized for LTS pipettors.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Rack, 96 |
| Product Type | Pipette Tip |
| Color | Natural |
| Graduated | Yes |
| Filtered | Filtered |
| Material | Virgin Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Globe Scientific Diamond PosiStop LTS-Compatible Pipette Tips, Filtered, Racked
Globe Scientific PosiStop LTS-compatible Pipette Tips ensure a secure seal with a unique positive-stop collar and fail-safe design. Optimized for LTS pipettors, they enhance accuracy, deliver consistent results, and offer improved ergonomic comfort in high-throughput lab settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Rack, 96 |
| Product Type | Pipette Tip |
| Color | Natural |
| Graduated | Yes |
| Filtered | Filtered |
| Material | Virgin Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Gilson™ PIPETMANTM DIAMONDTM Tips Blister Refill, Filtered
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PIPETMANTM DIAMONDTM Filtered Tips Blister Refill features individually wrapped racks of tips that are convenient, clean and eco-friendly.
Axygen™ Aerosol Filter Tips, Sterile, Wide Bore
Prevent cross-contamination with robotic barrier tips. Axygen™ Aerosol Filter Tips, Sterile are e-beam irradiated to prevent product degradation, comply with USP 3127 (Heavy Metal Contamination) and are free of leachable additives. Available in a wide variety of tip styles.
| Clean Claims | DNase, RNase, and Pyrogen Free |
|---|---|
| Tip Style | Genomic/Wide Orifice |
| Format | Rack |
| Color | Clear |
| Filtered | Filtered |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | USP 3127 |
| Sterility | Sterile |