Manual Multichannel Pipettes
- (121)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (127)
- (12)
- (11)
- (1)
- (19)
- (49)
- (21)
- (8)
- (8)
- (4)
- (3)
- (87)
- (20)
- (13)
- (23)
- (17)
- (3)
- (10)
- (17)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (16)
- (10)
- (33)
- (12)
- (14)
- (4)
- (24)
- (14)
- (2)
- (4)
- (22)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (214)
- (21)
- (11)
- (3)
- (7)
- (45)
- (3)
- (10)
- (2)
- (8)
- (6)
- (5)
- (26)
- (1)
- (2)
- (5)
- (12)
- (67)
Filtered Search Results
Corning™ Lambda Plus 8 and 12-Channel Pipettors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for universal fit with all common brands of pipet tips
| Type | Pipette |
|---|---|
| Warranty | 3 Years |
| For Use With | Universal Pipette Tip |
| Certifications/Compliance | CE |
| UV Monitoring | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Lambda Plus |
Gilson™ PIPETMANTM Multichannel Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The PIPETMANTM Multichannel Pipette reduces the force needed to aspirate and dispense liquids.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Warranty | 3 Years |
| Description | Adjustable Volume |
| Width (English) | 12.87 in. |
| Quantity | 1 |
| Material | Metal Ejector |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Width (Metric) | 32.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | Diamond Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Corning™ Lambda™ EliteTouch™ 8 Multi-Channel Pipettors, Autoclavable
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning™ Lambda™ EliteTouch™ 8 Multi-Channel Pipettors have been engineered to provide the highest levels of ergonomics, accuracy, and precision.
| Includes | Instruction manual, QC Certificate, In-lab calibration tool, 3 color pushbuttons |
|---|---|
| Grip Type | Ergonomic |
| Finger Style | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Warranty | 3 Years |
| Number of Channels | 8 |
| Quantity | 1 |
| Certifications/Compliance | ISO8655 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Lambda EliteTouch |
Fisherbrand™ Elite™ Variable Volume, Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
New, improved ergonomic design provides newly designed finger rest and index finger and hand support for maximum comfort
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Variable Volume Pipette |
| For Use With | SureOne Pipette Tip |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Elite |
Corning™ Lambda™ EliteTouch™ 12 Multi-Channel Pipettors, Autoclavable
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning™ Lambda™ EliteTouch™ 12 Multi-Channel Pipettors have been engineered to provide the highest levels of ergonomics, accuracy, and precision.
| Includes | Instruction manual, QC Certificate, In-lab calibration tool, 3 color pushbuttons |
|---|---|
| Grip Type | Ergonomic |
| Finger Style | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Warranty | 3 Years |
| Number of Channels | 12 |
| Quantity | 1 |
| Certifications/Compliance | ISO8655 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Lambda EliteTouch |
Eppendorf™ Research™ plus Move It™, Mechanical Multi-Channel Pipettes with Adjustable Tip Spacing
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Allows easy format changes with 70% time-savings compared to single-channel pipettes. The unique, tubeless design is autoclavable to reduce the risk of contamination and improve sample integrity.
| Type | Mechanical Pipette |
|---|---|
| For Use With | Air-Cushion |
| For Use With (Equipment) | Air-Cushion |
| Certifications/Compliance | Lot-Specific Certificate |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | Yes |
| Product Line | Research Plus |
Axygen™ Axypet™ 8-Channel Pipettor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Axygen™ Axypet™ pipettors combine high levels of accuracy and precision with design innovations to make pipetting more comfortable during prolonged periods of time.
| Type | Multi-Channel Pipettor |
|---|---|
| Warranty | 3 years |
| Number of Channels | 8 |
| Product Line | Axypet |
Axygen™ Axypet™ 12-Channel Pipettor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Axygen™ Axypet™ pipettors combine high levels of accuracy and precision with design innovations to make pipetting more comfortable during prolonged periods of time.
| Type | Multi-Channel Pipettor |
|---|---|
| Warranty | 3 years |
| Number of Channels | 12 |
| Product Line | Axypet |
Axygen™ Axypet™ Pro 8 Multi-Channel Pipettor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning™ Axygen™ Axypet™ Pro Pipettors are engineered to provide the highest levels of comfort, accuracy, and precision.
| Includes | Instruction manual, QC Certificate, In-lab calibration tool |
|---|---|
| Grip Type | Ergonomic |
| Finger Style | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Warranty | 3 |
| Number of Channels | 8 |
| Quantity | 1 |
| Certifications/Compliance | ISO8655 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Axypet Pro |
Axygen™ Axypet™ Pro 12 Multi-Channel Pipettor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning™ Axygen™ Axypet™ Pro Pipettors are engineered to provide the highest levels of comfort, accuracy, and precision.
| Includes | Instruction manual, QC Certificate, In-lab calibration tool |
|---|---|
| Grip Type | Ergonomic |
| Finger Style | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Warranty | 3 |
| Number of Channels | 12 |
| Quantity | 1 |
| Certifications/Compliance | ISO8655 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Axypet Pro |
Gilson™ MyPIPETMANTM Select Multichannel Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ergonomic, safe, and reliable, the MyPIPETMANTM Select Multichannel Pipette offers volume setting choice and optional handle personalization for optimal use in various protocols.
| Grip Type | Ergonomic, Textured |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Dispensing Speed | Manual |
| Type | Mechanical Pipette |
| Width (English) | 5.98 in |
| Compatible Tips | Diamond Tips, Amplipur Tips |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |
Gilson™ MyPIPETMANTM Enterprise Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Enterprise pipettes combine reliability, ergonomics, and personalization options to ensure efficiency and answer your ranging pipetting needs.
| Grip Type | Textured |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Dispensing Speed | Manual |
| Type | Mechanical Pipette |
| Width (English) | 5.98 in |
| Compatible Tips | Diamond Tips, Amplipur Tips |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for performance and comfort, PIPETMANTM L Multichannel Pipette comes in a comprehensive range of models, adapted to your needs in the lab. Comfortable, precise, accurate, and reliable, PIPETMANTM L variable volume multichannel models offer optimized performance across channels for uniform sample delivery and are perfect solutions when pipetting on microplates.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Manual Liquid Handling |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Compatible Tips | Most major brands |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhanced from the legendary PIPETMANTM Classic with a newly designed body for improved comfort and a state-of-the-art volume-locking mechanism for precision.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| For Use With | Pipette Tip 500 to 5000 μL |
| Width (English) | 5.98 in |
| Color | Blue |
| System Type | Metal Ejector |
| Volume (Metric) | 100 to 1200 μL |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | PIPETMAN DIAMOND Tips D1200, DF1200ST |
| Model | Pipetman™ L |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The PIPETMANTM L Multichannel Pipet is a lightweight multichannel pipet with lockable volume that has been designed to fit naturally in your hand.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Finger Style | Ergonomic |
| Warranty | 1 Year |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |