Facilities Maintenance Signs
- (18)
- (2)
- (1)
- (491)
- (2)
- (28)
- (1)
- (219)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (254)
- (589)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (37)
- (18)
- (27)
- (439)
- (2)
- (14)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (77)
- (1)
- (162)
- (6)
- (10)
- (65)
- (75)
- (113)
- (2)
- (2)
- (29)
- (183)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (7)
- (16)
- (2)
- (8)
- (1)
- (212)
- (3)
- (10)
- (8)
- (10)
- (2)
- (64)
- (2)
- (53)
- (1)
- (825)
- (5)
- (52)
- (3)
- (25)
- (4)
- (11)
- (1)
- (68)
- (2)
- (11)
- (2)
- (78)
- (5)
- (1,014)
- (4)
- (421)
- (320)
- (12)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1,259)
- (6)
- (14)
- (9)
- (1)
- (23)
- (1)
- (1)
- (112)
- (6)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (39)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (16)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (9)
- (35)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (42)
- (23)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (3)
- (33)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (79)
- (3)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (92)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (29)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Brady™ Polystyrene Notice Sign: NON-POTABLE WATER
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to food sanitation messages.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | NON-POTABLE WATER |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Blue on White |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
Brady™ First Aid, Eyewash & Medical Sign - Self-Sticking Polyester
Self-Sticking Polyester (B-302) is a flexible polymer plastic over-laminated with a clear plastic coating to protect graphics against abrasion, sunlight, chemicals.
| Displayed Text | First Aid |
|---|---|
| Product Type | First Aid Sign |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| For Use With (Application) | Use in industrial, utility, commercial and institutional environments, common uses include safety signs, utility signs, information signs and equipment warning signs, recommended for both indoor and outdoor use |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Quantity | 1 Ea. |
|---|
Brady™ Aluminum Security, Admittance & CCTV Sign: NO ENTRY UNLESS AUTHORIZED
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to security, admittance and CCTV systems.
Brady™ Polystyrene Warning Sign: HAZARDOUS AREA AUTHORIZED PERSONNEL ONLY
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.0591 in. |
|---|---|
| Displayed Text | HAZARDOUS AREA AUTHORIZED PERSONNEL ONLY |
| Shape | Rectangular |
| Description | Laminated Polystyrene |
| Color | Black on Yellow |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polystyrene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Eco Friendly Plastic Danger Sign: FLAMMABLE MATERIALS
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.0551 in. |
|---|---|
| Displayed Text | FLAMMABLE LIQUIDS |
| Shape | Rectangular |
| Description | High density polypropylene |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 185°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 185°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polypropylene |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ Maintenance Signs: No Food or Beverages
Maintenance Signs: No Food or Beverages are made of extremely durable B-120 Premium Fiberglass that will not chip, fade, rust, shatter or peel for up to 25 years.
Brady™ Aluminum Danger Sign: DO NOT ENTER HAZARDOUS AREA AUTHORIZED PERSONS ONLY
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
| Thickness | 0.035 in. |
|---|---|
| Displayed Text | DO NOT ENTER HAZARDOUS AREA AUTHORIZED PERSONS ONLY |
| Shape | Rectangular |
| Color | Red on White |
| Max. Temperature (English) | 230°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 230°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Finish | Not Laminated |
Brady™ High Visibility Tall Fire Extinguisher Signs
High visibility signs identify fire extinguisher locations from all access points within a facility
| Height (Metric) | 45.7 cm |
|---|---|
| Displayed Text | Fire Extinguisher |
| Color | Red on White |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Acrylic |
| Height (English) | 18 in. |
Brady™ Polyester First Aid, Eyewash & Medical Sign: No Text
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ self-adhesive mounted sign is a durable, clear and effective tool to clearly mark first aid, eyewash and medical stations.
Brady™ Aluminum Danger Sign: HAZARDOUS WASTE STORAGE AREA UNAUTHORIZED PERSONS KEEP OUT
Improve workplace safety with proper signage and markings. This Brady™ corner hole mounted sign is a durable, clear and effective tool to raise awareness to chemical, biohazard and hazardous material warnings.
Brady™ Glow-in-the-Dark Photoluminescent Footprints
Light a path with easily recognizable footprints
| Thickness | 0.008 in. |
|---|---|
| Height (Metric) | 30.48 cm |
| Shape | Foot |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -40°F to 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | -40°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ASTM E2072-00, ASTM E2073-00, ASTM E162, ASTM E648, ASTM E662, ISO, CD 15370, MSC.27(61), DIN 67 510, PSPA Standard 002 Part 2, OSHA 1910.37 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 80°C |
| For Use With (Application) | Used for exit and directional signs, identification of fire alarms and extinguishers, low location egress pathway markings and directional systems for escape or evacuations routes |
| Height (English) | 12 in. |
Brady™ Glow-In-The-Dark First Aid Signs: FIRST AID w/Picto
Glow-In-The-Dark First Aid Signs with Pictogram helps identify the locations of first aid kits.