Thermometer Accessories
- (7)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Oakton™ Calibration Certificate for Glass Thermometer, 3PTS
Calibration traceable to the National Institute of Standards and Technology
Fisherbrand™ Type-K Digital Thermometer Probes
For use with all Fisherbrand Type-K Digital Thermometers including 15-077-10, -11, -14, -26 and 15-078-2, -3A, -3B and -39.
| For Use With (Equipment) | Digital Thermometer |
|---|---|
| Product Type | Type K Thermocouple Probe |
| Material | Stainless Steel |
Fisherbrand™ Replacement Probe for Traceable™ Digital Thermometer
For use with Traceable Digital Thermometer.
Fisherbrand™ Traceable™ RTD Platinum Thermometer Replacement Probe
Traceable™ RTD Platinum Thermometer Replacement Probe for traceable RTD platinum.
Corning™ Rubber Thermometer Holder
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for use with the No. 7711 mercury thermometer
Corning™ PYREX™ Thermometer Adapter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Component part for organic chemistry kit
| Includes | Rubber thermometer holder |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Thermometers |
| Product Type | Straight Adapter |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Replacement rubber thermometer holders |
Bel-Art™ Polypropylene Clips for Thermometers
Easy-to-use, clips hold thermometers and probes from 3.2 to 11 mm (0.12 to 0.44 in.) in diameter securely in place
| Length (Metric) Cable | 101.5 cm |
|---|---|
| Length (English) Cable | 40 in. |
H-B Instrument™ Five-Hole Stainless-Steel Clamping Thermometer Holder
Securely hold thermometers. Bel-Art™ SP Scienceware™ Five-Hole Stainless-Steel Clamping Thermometer Holder is spring loaded with rubber bumpers on a clip.
Hillrom Wall Holder for SureTemp™ Thermometer
Wall Holder for SureTemp™ Plus 690 and 692 Electronic Thermometers.
Graham-Field™ HealthTeam Probe Covers for Digital Thermometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thermco Products Carry Case for ACCD4010K Precision Handheld Digital Thermometer
Durable protective carry case designed specifically for the ACCD4010K precision handheld digital thermometer.
Fisherbrand™ Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Bullet™ Probe
Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Bullet™ Probe is an accessory for use with Traceable Platinum Ultra-Accurate digital Thermometer.
Fisherbrand™ Traceable™ Calibrated Replacement Probes
Fisherbrand™ Traceable™ Calibrated Replacement Probes for use with Data Logging Ethernet Thermometers
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 22.86 cm |
| Length (Metric) Cable | 304.8 cm |
| For Use With (Application) | Temperature Measurement |
| Measurement Time | 6 sec. |
| Accuracy | ±0.10°C |
| Dimensions (L x W x H) | 5 in. x 3 in. x 9 in. |
| Product Type | Replacement Thermometer Probe |
| Length (English) Cable | 120 in. |
| Weight (English) | 1 lb. |
| Length (English) Overall | 125 in. |
| Certifications/Compliance | NIST Traceable Calibration |
| Calibrated | Yes |
| Data Storage | Datalogging |
| Weight (Metric) | 0.45 kg |
| Length (Metric) Overall | 317.5 cm |