Life Science Research ELISA Kits
- (40)
- (1)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2,259)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (3)
- (20)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (2,269)
- (1)
- (1)
- (2,200)
- (182)
- (47)
- (7)
- (12)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (53)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (10)
- (44)
- (33)
- (35)
- (5)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (5)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3,362)
- (3)
- (9,105)
- (4)
- (9)
- (195)
- (17)
- (117)
- (2)
- (298)
- (175)
- (15)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (25)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (21)
- (1)
- (157)
- (7)
- (10,096)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (4,426)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (33)
- (3,767)
- (29)
- (379)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (7)
- (92)
- (124)
- (3)
- (38)
- (10)
- (13)
- (1)
- (60)
- (2)
- (4)
- (5)
- (12)
- (13)
- (6)
- (13)
- (4,647)
- (1)
- (171)
- (1,156)
- (18)
- (10)
- (1)
- (22)
- (2)
- (277)
- (11)
- (89)
- (534)
- (15)
- (5)
- (1)
- (1)
- (28)
- (3)
- (10)
- (16)
- (1)
- (101)
- (77)
- (40)
- (9)
- (1)
- (35)
- (240)
- (25)
- (2)
- (13)
- (29)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2,655)
- (72)
- (305)
- (22)
- (65)
- (4)
- (28)
- (3,385)
- (2)
- (36)
- (1)
- (22)
- (5)
- (1)
- (83)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Novus Biologicals™ Mouse CD117/c-kit ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Novus Biologicals™ Human IGSF4A/SynCAM1/CADM1 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
| Storage Requirements | Storage of components varies. See protocol for specific instructions. |
|---|
Invitrogen™ Human IL-28 R alpha ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | Ifnlr1 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.045 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.045 to 30 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | class II cytokine receptor 12; class II cytokine receptor CRF2/12; CRF2/12; CRF2-12; cytokine receptor class-II member 12; Cytokine receptor family 2 member 12; IFN-lambda R1; IFN-lambda receptor 1; IFN-lambda-R1; IFNLR; IFNLR1; IL-28 receptor subunit alpha; IL-28R1; Il28ra; IL-28 RA; IL-28 R-alpha; Interferon lambda receptor 1; interferon lambda, receptor 1; interferon, lambda receptor 1; interferon-lambda receptor 1; interleukin 28 alpha receptor; interleukin 28 receptor A; interleukin 28 receptor alpha; interleukin 28 receptor, alpha (interferon, lambda receptor); interleukin or cytokine receptor 2; Interleukin-28; interleukin-28 receptor subunit alpha; LICR2; Likely interleukin or cytokine receptor 2; RGD1562689 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IFNLR1 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 163702 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Novus Biologicals™ Human Neurokinin B ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Human Neurokinin B ELISA Kit (Colorimetric) from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Novus Biologicals™ Human Palladin - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Novus Biologicals™ Human UACA ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
| Storage Requirements | Storage of components varies. See protocol for specific instructions. |
|---|
Novus Biologicals™ Human Neurophysin II/Arg-vasopressin ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.
Novus Biologicals™ Human MRP3 - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
R&D Systems™ Mouse Fetuin A/AHSG Quantikine ELISA Kit
Mouse Fetuin A/AHSG Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human NOV ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Protein Family | Other Proteins |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 2 pg/mL |
| Research Discipline | Gene Regulation |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | NOV |
| Specificity | This ELISA antibody pair detects human NOV. Other species not determined yet. |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Calibration Range | 2 pg/mL to 30 ng/mL |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | CCN3,IBP-9,IGFBP-9,IGFBP9h,NOV |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.041 to 30 ng/mL |
| Accession Number | P48745 |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 4856 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | CCN3, IBP-9, IGFBP-9, IGFBP9h, NOV |
Invitrogen™ Human Semaphorin 4G ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | SEMA4G |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.085 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.085 to 20 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | AI507908; AW554132; KIAA1619; KIAA1619FLJ20590; MGC102867; sema domain, immunoglobulin domain (Ig), transmembrane domain (TM) and short cytoplasmic domain, (semaphorin) 4 G; SEMA4G; semaphorin 4 G; semaphorin-4 G |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | SEMA4G |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 57715 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
R&D Systems™ Mouse CCL3/MIP-1 alpha Quantikine ELISA Kit
Mouse CCL3/MIP-1 alpha Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Mouse MIP-1 alpha |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 20302 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Serum |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (50uL),Serum (50uL) |
| Synonym | C-C motif chemokine 3, MIP1-(a), AI323804, chemokine (C-C motif) ligand 3, G0S19-1, LD78a, LD78alpha, MIP1 alpha, MIP-1 alpha, Mip1a, MIP-1 alpha, MIP1-alpha, PAT 464.1, SCYA3, SIS-beta |
| Assay Sensitivity | 1.5pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 4.70 - 300pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules. |
Novus Biologicals™ Rat ERK1 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rat ERK1 ELISA Kit (Colorimetric) measures ERK1 in Serum, plasma, cell supernatant, and other biological fluids.
Invitrogen™ Human ITGA2 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | Itga2 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.1 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.102 to 25 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | alpha 2 subunit of VLA-2 receptor; BDPLT9; BR; CD49 antigen-like family member B; CD49B; Collagen receptor; D x 5; GPIa; HPA-5; human platelet alloantigen system 5; integrin alpha 2; integrin alpha-2; integrin subunit alpha 2; integrin, alpha 2; integrin, alpha 2 (CD49B, alpha 2 subunit of VLA-2 receptor); ITGA2; platelet antigen Br; platelet glycoprotein GPIa; platelet membrane glycoprotein Ia; very late activation protein 2 receptor, alpha-2 subunit; VLA-2; VLA2 receptor; VLA-2 receptor, alpha 2 subunit; VLA-2 subunit alpha; VLAA2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | CD49b (Integrin alpha 2) |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3673 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Novus Biologicals™ Human Annexin A11 - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit