Life Science Research ELISA Kits
- (40)
- (1)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2,259)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (3)
- (20)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (2,269)
- (1)
- (1)
- (2,200)
- (182)
- (47)
- (7)
- (12)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (53)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (10)
- (44)
- (33)
- (35)
- (5)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (5)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3,362)
- (3)
- (9,105)
- (4)
- (9)
- (195)
- (17)
- (117)
- (2)
- (298)
- (175)
- (15)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (25)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (21)
- (1)
- (157)
- (7)
- (10,096)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (4,426)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (33)
- (3,767)
- (29)
- (379)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (7)
- (92)
- (124)
- (3)
- (38)
- (10)
- (13)
- (1)
- (60)
- (2)
- (4)
- (5)
- (12)
- (13)
- (6)
- (13)
- (4,639)
- (1)
- (171)
- (1,156)
- (18)
- (10)
- (1)
- (22)
- (2)
- (277)
- (11)
- (89)
- (534)
- (15)
- (5)
- (1)
- (1)
- (28)
- (3)
- (10)
- (16)
- (1)
- (101)
- (77)
- (40)
- (9)
- (1)
- (35)
- (240)
- (25)
- (2)
- (13)
- (29)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2,655)
- (72)
- (305)
- (22)
- (65)
- (4)
- (28)
- (3,385)
- (2)
- (36)
- (1)
- (22)
- (5)
- (1)
- (83)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Novus Biologicals™ Human ADAM22 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.
Invitrogen™ Human PDGFR alpha ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Protein Family | Growth Factors & Receptors |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 400 pg/mL |
| Research Discipline | Neurobiology |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | PDGFRA (CD140a) |
| Specificity | This ELISA kit shows no cross-reactivity with the following cytokines tested: human Angiogenin, BDNF, BLC, CNTF, ENA- 78, FGF-4, IL-1 alpha, IL-1 beta, IL-2, IL-3, IL-4, IL-5, IL-6, IL-7, IL-8, IL-9, IL- 11, IL-12 p70, IL-12 p40, IL-13, IL-15, IL-309, IP-10, FGF-4, FGF-6, FGF- 7, G-CSF, GDNF, GM-CSF, IFN-gamma, IGFBP-2, IGFBP-3, IGFBP-4, Leptin (OB), MCP-1, MCP-2, MCP-3, MDC, MIF, MIG, MIP-1 alpha, MIP-1 beta, MIP-1 delta, PARC, PDGF, RANTES, SCF, SDF-1 alpha, TARC, TGF-beta, TIMP-1, TIMP-2, TNF-alpha, TNF-beta, TPO, VEGF. |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Calibration Range | 0.4 ng/mL to 120 ng/mL |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | CD140A,GAS9,PDGFR-2,PDGFR2,RHEPDGFRA |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.49 to 120 ng/mL |
| Accession Number | P16234 |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 5156 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | CD140A, PDGFR-2, PDGFR2, RHEPDGFRA |
Novus Biologicals™ Human 20S Proteasome ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.
Novus Biologicals™ Angiotensin II ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.
Novus Biologicals™ Rat Complement C3a ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ELISA kits are ideal for the quantification of target antigens in tissue extracts, serum and cell culture.
Novus Biologicals™ Mouse Thrombin-antithrombin (TAT) Complexes ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Highly purified and high bioactivity. Generating reliable and reproducible results.
Novus Biologicals™ Mouse NRG4 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mouse NRG4 ELISA Kit (Colorimetric) from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Novus Biologicals™ Human Adiponutrin/PNPLA3 - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
| Storage Requirements | Storage of components varies. See protocol for specific instructions. |
|---|
Novus Biologicals™ Human IFN-alpha/beta R2 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Novus Biologicals™ Human Amylin ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Human Amylin ELISA Kit (Colorimetric) from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Novus Biologicals™ Human CD133 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Novus Biologicals™ Human Hyaluronan synthase 2 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Novus Biologicals™ Human PMEL17/SILV ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Novus Biologicals™ Human Transglutaminase 2/TGM2 - Ready-To-Use ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit
Novus Biologicals™ Human ITIH2 ELISA Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Colorimetric ELISA Kit