ELISA Substrates and Reagents
- (7)
- (5)
- (402)
- (3)
- (95)
- (18)
- (62)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (478)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (523)
- (169)
- (2)
- (3)
- (2)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (75)
- (163)
- (146)
- (68)
- (2)
- (33)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (5)
- (6)
- (5)
Filtered Search Results
R&D Systems™ Human Contactin-2/TAG1 DuoSet ELISA
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Mouse MBL-2 DuoSet ELISA
Mouse MBL-2 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Osteoactivin/GPNMB DuoSet ELISA
Human Osteoactivin/GPNMB DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Rat CCL20/MIP-3 alpha DuoSet ELISA
Rat CCL20/MIP-3 alpha DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human TNF RI/TNFRSF1A DuoSet ELISA
Human TNF RI/TNFRSF1A DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Total Axl DuoSet IC ELISA
Human Total Axl DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 558 |
| Quantity | 1 Kit |
| Synonym | AI323647, ARK, AXL oncogene, AXL receptor tyrosine kinase, AXL transforming sequence/gene, EC 2.7.10, EC 2.7.10.1, JTK11, Tyro7, tyrosine-protein kinase receptor UFO, UFO, UFOoncogene AXL |
| Assay Range | 62.50 to 4000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Mouse TRAIL/TNFSF10 DuoSet ELISA
Mouse TRAIL/TNFSF10 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Angiopoietin-like 6 DuoSet ELISA
This DuoSet ELISA Development kit contains the basic components required for the development of sandwich ELISAs
R&D Systems™ Human Angiopoietin-2 DuoSet ELISA
Human Angiopoietin-2 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Phospho-EphA2 DuoSet IC ELISA
Human Phospho-EphA2 DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Phosphorylated Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 1969 |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human IL-5 DuoSet ELISA
Human IL-5 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 3567 |
| Quantity | 1 Kit |
| Assay Range | 4.69 to 300 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human Total Bcl-2 DuoSet IC ELISA
Human Total Bcl-2 DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Product Type | ELISA Development Kit for Intracellular Proteins |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 596 |
| Quantity | 1 Kit |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human TRANCE/RANK L/TNFSF11 DuoSet ELISA
Human TRANCE/RANK L/TNFSF11 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human IGF-I/IGF-1 DuoSet ELISA
Human IGF-I/IGF-1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Granzyme A DuoSet ELISA
For the determination of natural and recombinant granzyme A in humans. R&D Systems Human Granzyme A DuoSet ELISA Kit is a solid phase sandwich ELISA suitable for the analysis of cell culture supernate, serum, and plasma samples.