Precast Electrophoresis Gels
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 4 to 12%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 30 to 250 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ IEF Protein Gels, pH 3-7, 1.0 mm
Novex™ pH 3-7 IEF Gels are used for pI determination and are excellent for native applications using soluble proteins. Isoelectric focusing (IEF) is an electrophoresis technique that separates proteins based on their isoelectric point (pI).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| pH Range | 3.5 to 6.8 |
| Quantity | 5 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 5% |
| Mode of Separation | pI (Charge) |
| Gel Type | IEF |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Separation Type | Isoelectric Focusing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 6 Months |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Tetra Core Set and NuPAGE™ Bis-Tris 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and NuPAGE Bis-Tris 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of NuPAGE Bis-Tris gels. Easily swap and run up to four NuPAGE gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank, achieving superior protein resolution and reproducibility.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Buffer | NuPAGE MES SDS Running Buffer, NuPAGE MOPS SDS Running Buffer |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Adapters | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantity | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Separation of | Protein |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Resupply Pack, 4 to 12%, WedgeWell™ format
The Bolt Bis-Tris Plus Resupply Pack optimizes your protein separation workflow. This pack includes precast gels, running buffer, and protein ladders, enough for 100 gel runs.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • Bolt Bis-Tris Plus gels, 10 x 10 gels • Bolt MES Running Buffer (20X), 4 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 8 to 16%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8 to 16% |
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack, 10-20%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex |
MP Biomedicals™ Precast Gel Plus, Tris-Gly 15%
These precast polyacrylamide gels are suitable for both SDS-PAGE and Native-PAGE electrophoresis followed by gel staining or Western blotting.
| Buffer | MP Bio™ Ultra-Fast Running Buffer for SDS-PAGE |
|---|---|
| Separation Range | 10 to 100 kDa |
| Content And Storage | 4°C for 12 Months |
| Color | Clear |
| Quantity | 10 Cassettes |
| Concentration | 15% |
| For Use With (Application) | Gel Staining SDS-PAGE, Native-PAGE, Blue Native, Western Blot, Acrylamide, Tris-Glycine, Mini Gels, Electrophoresis |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 15% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Precast Gel |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1 mm |
| Separation of | Peptides, Proteins |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ OmniPur™ Agarose, Molecular Biology Grade, Low Melting
Suitable for IEF electrophoresis.
Invitrogen™ Tetra Core Set and Bolt™ Bis-Tris Plus 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and Bolt Bis-Tris Plus 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of Bolt Bis-Tris Plus gels. Easily swap and run up to four Bolt Bis-Tris gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank with a run time as short as 20 minutes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Buffer | Bolt MES SDS Running Buffer, Bolt MOPS SDS Running Buffer |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Adapters | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantity | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Separation of | Protein |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Tris-Acetate Welcome Pack, 3 to 8%
The NuPAGE Tris-Acetate Midi Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Welcome Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Plus Midi Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-Glycine Plus Midi gels, buffers, and reagents needed to begin using the SureLock Tandem Midi Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 4 to 20%
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Content And Storage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Resupply Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast mini gels, running buffer, and protein ladders.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 4 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Welcome Pack, 8%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8% |
| Separation Range | 3.5 to 180 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |