Balances and Scales
Filtered Search Results
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, SmartPan Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Display Type | Color Graphic |
|---|---|
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
METTLER TOLEDO FE Standard Precision Balance
Standard FE Precision Balances are highly accurate, efficient, simple to operate, and designed with robust construction for proven long-lasting performance. Intuitive onscreen guidance within the LCD hybrid touchscreen allows you to easily navigate through 9 built-in applications.
| Type | Precision Balance |
|---|---|
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
METTLER TOLEDO Advanced MX Analytical Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
METTLER TOLEDO Advanced MX Analytical Balances offer a brand new feature, the Backlit Draft Shield (5-place models only). Brightness extends over the draft shield's entire back panel providing exceptional visibility of the work area for highly precise dosing.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, USB-C, Ethernet |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Metal |
METTLER TOLEDO FE Standard Analytical Balance
Standard FE Analytical Balances are highly accurate, efficient, simple to operate, and designed with robust construction for proven long-lasting performance. Intuitive onscreen guidance within the LCD hybrid touchscreen allows you to easily navigate through 9 built-in applications.
| Type | Analytical Balance |
|---|---|
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.1 mg |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Width (Metric) Pan | 9.0 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Min. Sample Weight | 0.16 g |
| Calibration | External |
| Dimensions (D x W x H) | 35.4 x 20.9 x 35.4 cm |
METTLER TOLEDO Advanced MR Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
METTLER TOLEDO Advanced MR Precision Balances feature a precise weigh cell and FACT automatic internal adjustment for highly accurate results.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, USB-C, RS232, Ethernet |
| Material | Metal |
METTLER TOLEDO Standard LA Precision Balance
METTLER TOLEDO Standard LA Precision Balances are cost efficient, accurate and designed for long lasting performance. These models offer simple weighing and have external adjustment.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Material | Aluminum, ABS |
METTLER TOLEDO Advanced MX Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
METTLER TOLEDO Advanced MX Precision Balances feature a precise weigh cell and automatic internal adjustment. The SmartPan stabilizes in any weighing environment, ensuring you receive consistently accurate results.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, USB-C, Ethernet |
| Material | Metal |
OHAUS™ Compass CR Series Scale
OHAUS™ Compass CR Series portable electronic scales are suitable for everyday weighing
| Includes | ABS housing and pan, slip-resistant feet, stability indicator, mechanical and software overload/underload protection, auto shut-off |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Portable Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 20.5 x 14 x 4.1 cm (8 x 5.5 x 1.6 in.) |
| Width (English) | 5.5 in. |
| Length (Metric) | 205 mm |
| Display Type | LCD |
| Length (English) | 8 in. |
| Stabilization Time | 2 seconds |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 No. 61010-1; UL Std. No. 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic environments; FCC Part 15 Class B; Canada ICES-003 Class B, Compliance Marks: CE; RCM |
| Width (Metric) | 140 mm |
| Weight (Metric) | 400 g |
| Height (English) | 1.6 in. |
OHAUS™ Scout™ SPx Portable Balances
Ideal for laboratory and industrial applications, the OHAUS Scout comes in a slim, stackable design with large backlit LCD.
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not inclu |
|---|---|
| Type | Portable Balance |
| Display Type | Digital |
| Connection Type | RS-232, USB Host, USB Device, Ethernet |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Weight (Metric) | 1 kg |
OHAUS™ Ranger™ 3000 Compact Bench Scales
Eliminate wait time with rapid stabilization. The Ranger 3000™ Compact Bench Scale is tough, dependable, fast and precise.
| Width (English) | 12.2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (English) Pan | 11.8 in. |
| Width (Metric) | 31.1 cm |
| Includes | Weigh-below hook, integral transportation handle, menu lock switch, adjustable leveling feet, 3 LED (yellow, green, red) check weighing lights, AC power |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 210 Hr. |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 30 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS232 |
| Length (English) Pan | 8.9 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12.46), (Class 3, nmax 3000), CSA C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1 |
| Length (Metric) Pan | 22.5 cm |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 4.6 in. |
| Height (Metric) | 11.7 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Automation Interface | 5 Mechanical keys |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | External, with user selectable calibration weight value |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ 3000 Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 31.1 x 11.7 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Weight (English) | 9.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
METTLER TOLEDO Standard MA Analytical Balance
METTLER TOLEDO Standard MA Analytical Balances are highly accurate, efficient, simple to operate and designed with robust construction for proven long lasting performance.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Material | Metal, PBT |
Sartorius™ Entris™ II Essential Analytical Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Height (Metric) | 345 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC (±10%) |
| Length (Metric) | 317 mm |
| Readability | 0.1 mg |
| Stabilization Time | 1.5 sec. |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Width (Metric) | 219 mm |
| Includes | Weighing pan, Pan support, Power supply unit with country-specific adapters, Draft shield, For models with analytical draft shield |
| Repeatability | 0.1 mg |
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Analytical Balances |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
METTLER TOLEDO Advanced MR Legal for Trade Analytical Balance
METTLER TOLEDO Advanced MR Legal for Trade Analytical Balances offer a highly precise weigh cell with FACT automatic internal adjustment.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | Class I |
| Readability | 0.1 mg |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, USB-C, RS232, Ethernet |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Metal |
OHAUS™ PR Series Electronic Balance
Optimized design for routine weighing applications in your workplace.
| Includes | ABS top housing, removable stainless steel pan, glass draftshield with sliding top door (on 4 and 3 decimal place models), integrated weigh-below-hook, security bracket, calibration lock, user-selectable environmental filters and brightness settings, auto-tare, auto-dim, user-selectable span calibration points, software lockout and reset menu, user-selectable communication settings and data print options, user-definable project and user IDs, software overload/underload indicator, stability indicator. |
|---|---|
| Height (Metric) | 28 cm |
| Electrical Requirements | AC Adapter (included) |
| Type | External Calibration |
| Length (Metric) | 32 cm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | RS-232 port, or via USB or Ethernet through an interface kit |
| Stabilization Time | 2 Seconds |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | Metrology: NIST Handbook 44; Canada Weights and Measures Regulations, Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 61010-1; UL 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, Compliance Marks: CSA |
| Width (Metric) | 21 cm |
| Weight (Metric) | 5 kg |