Balances and Scales
Filtered Search Results
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 14 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Height (Metric) | 37 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 48 cm |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Width (Metric) | 45 cm |
| Includes | AC Adapter |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 14 in. |
| Weight (Metric) | 11 kg |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 24 x 31.5 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 24 x 31.5 in. |
OHAUS Courier 5000 Series Shipping Scale
The Courier 5000 Series shipping scales feature a sturdy low-profile design with stainless steel top, making them tough enough for shipping applications and easy to clean for small veterinary applications. Data is clearly legible on a large, bright 1.1 in./28 mm display, and UPS system communication protocol is included.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender 6000 Hybrid Extreme Washdown Bench Scale, 12 x 12 in. Platform
The Defender 6000 series Hybrid Washdown bench scale is ideal for a multitude of applications, including production and packaging.
| Protection Class | IP69k; IP68 |
|---|---|
| Construction | Stainless Steel |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Dimensions (LxW) Platform | 12 x 12 in. (305 x 305 mm) |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 18 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 24 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 18 in. |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 12 x 12 Inch Platform
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Type | Legal For Trade |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 48 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 12 x 12 in. |
OHAUS Courier 7000 Series Shipping Scale
The Courier 7000 Series is designed specifically for the needs of manufacturing, distribution, and office shipping. The Courier 7000 Series features intuitive integration with PC-based shipping software so that data is captured accurately and efficiently, every time.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Defender™ 3000 Hybrid i-D33 Bench Scale
The Defender™ 3000 Hybrid i-D33 Bench Scale features a simple, yet rugged design and stainless steel indicator with tactile keys, multicolor backlit LCD display, and built-in rechargeable battery.
| Battery Life | 100 hr. |
|---|---|
| Display Type | 7-segment Multi-color Backlit LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 85% RH, Non-condensing |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 85% RH, Non-condensing |
| Battery Type | Rechargeable |
OHAUS™ Ranger™ Count 3000 Counting Scales
High-precision dedicated counting scale with advanced software for counting and packaging parts
| Width (English) | 12.2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (English) Pan | 11.8 in. |
| Width (Metric) | 30.9 cm |
| Includes | AC power, integrated carrying handle |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 210 Hr. |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 30 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS232 |
| Length (English) Pan | 8.9 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12.46), (Class 3, nmax 3000), CSA C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1 |
| Length (Metric) Pan | 22.5 cm |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 4.6 in. |
| Height (Metric) | 11.7 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Automation Interface | 8 Function, 12 numeric mechanical keys |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | External, with user selectable calibration weight value |
| Battery Type | Rechargeable lead acid |
| Type | Ranger™ Count 3000 Counting Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 30.9 x 11.7 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Weight (English) | 9.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
OHAUS™ Ranger™ Count 4000 Counting Scale
For variety of industrial weighing, counting, and measurement needs
| Width (English) | 12.4 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (Metric) | 31.5 cm |
| Dimensions (LxW) Platform | 22.5 x 30 cm |
| Includes | Stainless steel platform, sealed front panel, menu lockswitch, up front level indicator, adjustable leveling feet, selectable environmental and auto-print settings, stability indicator, overload and underload indicators, low battery indicator, auto shut-o |
| Battery Life | 210 hours continuous use with 12 hour recharge time |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | 3 Window, LCD with White Backlight, 6-digit, 7-segment |
| Voltage | 100/240 VAC |
| Connection Type | Standard RS232 with optional Ethernet, second RS232 and USB |
| Weight (Metric) | 5.9 kg |
| Height (English) | 4.8 in. |
| Height (Metric) | 12.2 cm |
| Construction | Stainless steel platform, Die cast aluminum housing |
| Keypad Type | 8 function, 12 numeric mechanical keys |
| Automation Interface | Built-in RS232, optional 2nd platform, 2nd RS232, USB, Ethernet |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | Die-cast Sealed Metal Housing and Slip-resistant Rubber Feet |
| Calibration | External, with user-selectable calibration weight |
| Range | Zero range: 4% or 20% of full scale capacity; Tare range: Full capacity by subtraction |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ Count 4000 Count Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 32.7 x 31.5 x 12.2 cm (12.9 x 12.4 x 4.8 in.) |
| Frequency | 50/60 Hz internal universal power supply |
| Weight (English) | 13 lb. |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C |
| Weighing Modes | kg, lb, g, oz, lb:oz |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scales
Get the weighing scale with the highest resolution, largest display and largest memory library of any industrial bench scale in the Ohaus portfolio. The Ohaus Ranger™ 7000 Compact Scale has a sturdy industrial and modular design that supports flexible and heavy-duty use.
| Protection Class | IP54 |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC 50/60 Hz Universal Power Supply, rechargeable lithium battery (Optional) |
| Construction | Stainless Steel Platform, Die Cast Housing |
| Display Type | LCD |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Range | 2% or 10% of Capacity |
OHAUS™ Defender 5000 Bench Scales, 18 x 24 Inch Platform, Painted Steel Column
Defender 5000 Multifunctional Bench Scale features an indicator that guides the user with on-screen prompts and soft keys guides
| Includes | AC Adapter |
|---|---|
| Height (Metric) | 23 cm |
| Type | Legal For Trade |
| Format | Painted Steel Column |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Display Type | LCD |
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F |
| Connection Type | Standard RS232, MicroSD Card (included). Optional Ethernet, WiFi/Bluetooth, 2nd RS232/RS485/USB, Analog Output, 2 In/4 Out Digital I/O available. |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Stainless Steel Pan and Powder Coated Steel Frame Base |
| Certifications/Compliance | CE/CSA |
| Dimensions (L x W) | 18 x 24 in. |
OHAUS™ Pioneer Px Microbalances
The Pioneer Px Balance offers high accuracy and repeatability for applications in laboratory, industrial and education settings. Features a second line display for additional information and connectivity for easy communication.
| Height (Metric) | 331 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | Power Input: 100/240 V ∼ 200 mA 50/60 Hz 12/18 VA, Power Output: 12 VDC 0.5 A |
| Warranty | 2 Years |
| Length (Metric) | 321 mm |
| Stabilization Time | 4 sec. |
| Material | Cast Aluminim Base, Plastic Top Housing |
| Width (Metric) | 209 mm |
| Includes | Draftshield |
| Repeatability | ±1 Division |
| Type | Internal Calibration |
| Leveling | Integrated level bubble |
| Display Type | 2-line Backlit LCD |
| Linearity | ±2 Divisions |
| Voltage | 50-60 |
| Connection Type | RS232,USB |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, CSA |
| Weighing Modes | Basic Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Animal Weighing, Density Determination |
| Weight (Metric) | 4.5 kg |
Sartorius Cubis™ II Micro Balance, MCA User Interface PROMO
Cubis™ II Micro Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity.