Balances and Scales
Filtered Search Results
OHAUS Stainless Steel Defender 5000 Series Floor Scale
Defender 5000 Series Floor Scales meet advanced weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features software for counting, checkweighing, accumulation, display hold and other modes.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS Carbon Steel Defender 3000 Series Floor Scale
Defender 3000 Floor Platforms meet dry weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features a bright display that changes color when in check mode. Scale also includes counting and totalization modes.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
OHAUS Carbon Steel Defender 5000 Series Floor Scale
Defender 5000 Series Floor Scales meet advanced weighing needs for industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features software for counting, checkweighing, accumulation, display hold, and other modes.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS Stainless Steel Defender 3000 Series Floor Scale
Defender 3000 Floor Platforms meet washdown weighing needs in industrial and commercial use. Their high-quality construction is designed to minimize flexing under heavy loads for years of dependable performance. The indicator features a bright display that can change color when in check mode.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS™ Pull-Spring Scales
Designed to deliver reproducible results time after time, perfect for general weighing, force experiments, action-reaction demonstrations and much more. The Ohaus Demonstration Spring Scales offers a large faceplate for easy viewing.
| Display Type | Analog |
|---|
OHAUS™ Compass CR Series Scale
OHAUS™ Compass CR Series portable electronic scales are suitable for everyday weighing
| Includes | ABS housing and pan, slip-resistant feet, stability indicator, mechanical and software overload/underload protection, auto shut-off |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Portable Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 20.5 x 14 x 4.1 cm (8 x 5.5 x 1.6 in.) |
| Width (English) | 5.5 in. |
| Length (Metric) | 205 mm |
| Display Type | LCD |
| Length (English) | 8 in. |
| Stabilization Time | 2 seconds |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 No. 61010-1; UL Std. No. 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic environments; FCC Part 15 Class B; Canada ICES-003 Class B, Compliance Marks: CE; RCM |
| Width (Metric) | 140 mm |
| Weight (Metric) | 400 g |
| Height (English) | 1.6 in. |
OHAUS™ Ranger™ 3000 Compact Bench Scales
Eliminate wait time with rapid stabilization. The Ranger 3000™ Compact Bench Scale is tough, dependable, fast and precise.
| Width (English) | 12.2 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.7 cm |
| Length (English) | 12.9 in. |
| Width (English) Pan | 11.8 in. |
| Width (Metric) | 31.1 cm |
| Includes | Weigh-below hook, integral transportation handle, menu lock switch, adjustable leveling feet, 3 LED (yellow, green, red) check weighing lights, AC power |
| Format | Gram, kilogram, ounce, pound |
| Battery Life | 210 Hr. |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Width (Metric) Pan | 30 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS232 |
| Length (English) Pan | 8.9 in. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, NIST Handbook 44 (NTEP CC 13-022), (AM-5907C), OIML R76-1 (R76/2006-NL1-12.46), (Class 3, nmax 3000), CSA C22.2 61010-1, UL 61010-1, FCC Part 15 Class A, IEC 61326-1 |
| Length (Metric) Pan | 22.5 cm |
| Weight (Metric) | 4.2 kg |
| Height (English) | 4.6 in. |
| Height (Metric) | 11.7 cm |
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
| Automation Interface | 5 Mechanical keys |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Calibration | External, with user selectable calibration weight value |
| Battery Type | Internal rechargeable lead acid battery |
| Type | Ranger™ 3000 Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 12.9 x 12.2 x 4.6 in. (32.7 x 31.1 x 11.7 cm) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 14°F to 104°F |
| Weight (English) | 9.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +40°C |
OHAUS Compact Scale
With Legal for Trade certifications and a food-safe design that is NSF and HACCP certified, the Valor 1000 series is a reliable choice for general food weighing. Easy-to-operate Valor 1000 scales feature two-button operation, large backlit LCD display and up to 1,500-hour battery life.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Backlit LCD |
OHAUS Courier 7000 Series Shipping Scale
The Courier 7000 Series is designed specifically for the needs of manufacturing, distribution, and office shipping. The Courier 7000 Series features intuitive integration with PC-based shipping software so that data is captured accurately and efficiently, every time.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
OHAUS Courier 5000 Series Shipping Scale
The Courier 5000 Series shipping scales feature a sturdy low-profile design with stainless steel top, making them tough enough for shipping applications and easy to clean for small veterinary applications. Data is clearly legible on a large, bright 1.1 in./28 mm display, and UPS system communication protocol is included.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |
| Electrical Requirements | AC Power Adapter, Included |
|---|---|
| Construction | ABS Housing |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 104°F |
| Stabilization Time | ≤ 2 sec. |
| Material | Stainless Steel (Platform) |
| Calibration | External Digital Calibration Software |
| Width (English) Pan | 7.48 in. |
| Battery Type | 4 D, Sold Separately |
| Includes | Integrated Level Bubble, Adjustable Feet, Selectable Auto-Off, Selectable Weighing Units, In-Use Cover, and Integrated Carrying Handles for Easy Transportation |
| Type | Compact Bench Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 10.6 x 10.2 x 4.8 in. (270 x 260 x 122 mm) |
| Battery Life | Up to 1500 Hours |
| Display Type | Backlit LCD |
| Depth (Metric) | 260 mm |
| Width (Metric) Pan | 190 mm |
| Length (English) Pan | 9.65 in. |
| Weight (English) | 5.5 lb. |
| Certifications/Compliance | NSF, USDA-AMS |
| Length (Metric) Pan | 245 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 40°C |
| Weighing Modes | Gram, Kilogram, Pound, Ounce, Pound/Ounce |
| Weight (Metric) | 2.5 kg |
OHAUS™ Valor™ 2000 Compact Scale
Available in both stainless steel and plastic housing designs, the Valor™ 2000 Compact Scale offers large LED front and rear displays, food safety and puncture resistant keypads, making it ideal for use in dry or washdown environments.
| Readability | 5 g |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 14°F to 104°F, 90% RH, Non-condensing |
| Stabilization Time | 0.5 sec. |
| Width (English) Pan | 9.5 in. |
| Battery Type | Rechargeable |
| Protection Class | IPX8 |
| Includes | AC Adapter, Rechargeable Battery |
| Type | Compact Scale |
| Body Material | Stainless Steel |
| Battery Life | 50 hr. |
| Display Type | Dual Red LED Display |
| Capacity | 30 kg, 60 lb. |
| Width (Metric) Pan | 242 mm |
| Linearity | ±5 g |
| Length (English) Pan | 7.5 in. |
| Length (Metric) Pan | 190 mm |
| Temperature (Metric) Operating | -10°C to +40°C, 90% RH, Non-condensing |
OHAUS™ Ranger™ 7000 Compact Scales
Get the weighing scale with the highest resolution, largest display and largest memory library of any industrial bench scale in the Ohaus portfolio. The Ohaus Ranger™ 7000 Compact Scale has a sturdy industrial and modular design that supports flexible and heavy-duty use.
| Protection Class | IP54 |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 VAC 50/60 Hz Universal Power Supply, rechargeable lithium battery (Optional) |
| Construction | Stainless Steel Platform, Die Cast Housing |
| Display Type | LCD |
| Stabilization Time | 1 sec. |
| Range | 2% or 10% of Capacity |
OHAUS™ Compass™ Cx Compact Scale
Designed for energy efficient weighing in labs, classrooms or the field.
| Includes | Stainless steel pan, AA batteries |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Compact Scale |
| Length (Metric) | 201 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Width (Metric) | 135 mm |
| Weight (Metric) | 0.51 kg |
OHAUS Courier 3000 Series Shipping Scale
The Courier 3000 Series shipping scales’ intuitive, user-friendly interfaces, bright displays, and low-profile steel construction ensure durability and reliability from offices to warehouses to even veterinary offices (the Courier 3000 is effective for weighing small animals). Versatile and effective.
| Type | Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | LCD |