Electronic Toploading Balances
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (8)
- (15)
- (17)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (38)
- (21)
- (1)
- (4)
- (11)
- (3)
- (4)
- (3)
- (7)
- (17)
- (7)
- (4)
- (19)
- (2)
- (33)
- (11)
- (1)
- (5)
- (7)
- (1)
- (1)
- (13)
- (5)
- (7)
- (21)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (32)
- (8)
- (2)
- (3)
- (10)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (127)
- (4)
- (1)
- (94)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (66)
- (4)
- (56)
- (18)
- (1)
- (1)
- (39)
- (89)
- (24)
- (69)
- (24)
- (31)
- (48)
- (15)
- (24)
- (11)
- (86)
- (16)
- (56)
- (16)
- (76)
Filtered Search Results
OHAUS™ Compass CR Series Scale
OHAUS™ Compass CR Series portable electronic scales are suitable for everyday weighing
| Includes | ABS housing and pan, slip-resistant feet, stability indicator, mechanical and software overload/underload protection, auto shut-off |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Portable Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 20.5 x 14 x 4.1 cm (8 x 5.5 x 1.6 in.) |
| Width (English) | 5.5 in. |
| Length (Metric) | 205 mm |
| Display Type | LCD |
| Length (English) | 8 in. |
| Stabilization Time | 2 seconds |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 No. 61010-1; UL Std. No. 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic environments; FCC Part 15 Class B; Canada ICES-003 Class B, Compliance Marks: CE; RCM |
| Width (Metric) | 140 mm |
| Weight (Metric) | 400 g |
| Height (English) | 1.6 in. |
OHAUS™ Compass™ Cx Compact Scale
Designed for energy efficient weighing in labs, classrooms or the field.
| Includes | Stainless steel pan, AA batteries |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Compact Scale |
| Length (Metric) | 201 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Width (Metric) | 135 mm |
| Weight (Metric) | 0.51 kg |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, Standard Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Readability | 0.1 g |
|---|---|
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
METTLER TOLEDO Advanced MR Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
METTLER TOLEDO Advanced MR Precision Balances feature a precise weigh cell and FACT automatic internal adjustment for highly accurate results.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, USB-C, RS232, Ethernet |
| Material | Metal |
METTLER TOLEDO Standard LA Precision Balance
METTLER TOLEDO Standard LA Precision Balances are cost efficient, accurate and designed for long lasting performance. These models offer simple weighing and have external adjustment.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Material | Aluminum, ABS |
Sartorius Secura™ Standard Laboratory Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce your risk with integrated and intelligent protection systems. Sartorius Secura™ standard laboratory scales provide highly accurate weighing results with maximum operating convenience. The range of scales features weighing capacities from 21g to 6,100g.
| Type | Balance |
|---|---|
| Leveling | Real-time level support |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | mini USB |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Certifications/Compliance | GLP, GMP |
OHAUS™ Navigator Portable Precision Balance
The Navigator series offers essential weighing applications at a competitive price point.
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 C batteries (not included) |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | LCD |
| Material | ABS, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | IEC/EN 61010-1, IEC/EN 61326-1 Class B, Basic environments; FCC Part 15 Class B; Canada ICES-003 Class B, CE, RCM |
OHAUS™ Compass™ Cx Compact Scale
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for energy efficient weighing in labs, classrooms or the field.
| Includes | Stainless steel pan, AA batteries |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Compact Scale |
| Length (Metric) | 201 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Width (Metric) | 135 mm |
| Weight (Metric) | 0.51 kg |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, SmartPan Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Display Type | Color Graphic |
|---|---|
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, Large Weigh Pan
Excellence XPR Precision Large-Pan Balances provide FACT automatic adjustemnt, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen.
| Legal for Trade | No |
|---|---|
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
METTLER TOLEDO Advanced MX Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
METTLER TOLEDO Advanced MX Precision Balances feature a precise weigh cell and automatic internal adjustment. The SmartPan stabilizes in any weighing environment, ensuring you receive consistently accurate results.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, USB-C, Ethernet |
| Material | Metal |
OHAUS™ Scout™ SPx Portable Balances
Ideal for laboratory and industrial applications, the OHAUS Scout comes in a slim, stackable design with large backlit LCD.
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not inclu |
|---|---|
| Type | Portable Balance |
| Display Type | Digital |
| Connection Type | RS-232, USB Host, USB Device, Ethernet |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Weight (Metric) | 1 kg |
Braintree Scientific Core Compact Portable Balance Scale, 1500g capacity
Core™ Compact Portable Balances Full range tare 9 weighing units Zero tracking Simple 4 button operation Backlit LCD display Stainless steel pan ShockProtect™ overload three-point protection Can be stacked for storage (120mm pan size only) Lock down mounting slot for Kensington™ type lock and cable Dual tare keys Lightweight and portable Modern low profile design Color coded, sealed keypad Low cost and simple to use External calibration Battery power (6 x AA Batteries) Auto sleep/power down function to save battery life AC Adapter **Sold for research purposes only and not for human use**
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sartorius Cubis II MTS Balance PROMO
The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis™ II balance to all weighing tasks.
| Type | Balance |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin |
Sartorius Cubis II MTS Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis™ II balance to all weighing tasks.
| Electrical Requirements | 00 to 240 VAC (±10%) |
|---|---|
| Type | Balance |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin |
| Model | Cubis II MTS Balance |