Orbital Shakers
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (28)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (8)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (29)
- (3)
- (5)
- (2)
- (55)
- (19)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
- (15)
- (12)
- (13)
- (2)
- (94)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (14)
- (2)
- (2)
- (7)
- (11)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (17)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker, Single Unit
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker combines the functionality of a incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific temperature, speed, humidity level, and duration parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (886 x 1400 x 680 mm) |
| Orbit | 25 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (690 x 1005 x 347 mm) |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (900 x 560 mm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (@3°C) |
| Display | 10 in. Color Touchscreen |
Eppendorf™ New Brunswick Innova™ 42/42 R - Stackable Incubator Shaker
Versatile and reliable. The Eppendorf Innova 42 and 42R (refrigerated) incubator shakers are stackable, can be placed on or under the bench, and come with a static shelf to be used to incubate agar plates while shaking cultures in flasks (Optional: static culture drawer, gassing manifold, remote alarm, and humidity monitor and drip pan.
| Product Type | Incubator Shaker |
|---|---|
| Dimensions (LxW) Platform | 46 x 46 cm (18 x 18 in.) |
OHAUS™ Incubating/Cooling Shaker
OHAUS Incubating/Cooling Shaker are designed to incubate samples from 10° below ambient to 65°C
Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker combines the functionality of an CO2 incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (88.6 x 140 x 68 cm) |
| Orbit | 25 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (69 x 100.5 x 34.7 cm) |
| Voltage | 120 V |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (90 x 56 cm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (at3°C) |
| Display | Color Touchscreen |
Eppendorf™ New Brunswick Innova™ 44/44R - Stackable Incubator Shaker
Are you looking for a dependable, high-capacity workhorse shaker? The Innova 44 and 44R (refrigerated) are Eppendorf’s most popular shakers – they take flasks up to 5L, have the space-saving glide-up door, and the reliable Innova triple-eccentric drive. They just run forever to give you peace of mind.
| Width (English) | 53.1 in. |
|---|---|
| Dimensions (D x W x H) Interior | 66 x 91 x 46 cm (26 x 36 x 18 in.) |
| Humidity Range | 20 to 80%, Non-condensing |
| For Use With (Application) | Plasmid DNA production and protein expression, Biofuel research, Grow bacteria, yeast, fungus, photosynthetic organisms |
| Width (Metric) | 134.9 cm |
| Dimensions (LxW) Platform | 76 x 46 cm (30 x 18 in.) |
| Includes | Accessories |
| Timer Range | 0.01 sec. to 95 hr. 59 min., Continuous |
| Voltage | 120 V |
| Warranty and Service Offering | 3 Year |
| Style | Universal/Dedicated |
| Temperature Uniformity | ±0.25°C at 37°C |
| Holds | 5 L Flasks |
| Height (English) Interior | 18 in. |
| Height (English) | 26 in. |
| Height (Metric) | 66 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 34 lb. |
| Platform Style | Universal/Dedicated |
| Electrical Requirements | 120 V ± 10 %, 60 Hz |
| Height (Metric) Interior | 46 cm |
| Width (English) Interior | 36 in. |
| Material | Aluminum Platform |
| Width (Metric) Interior | 91 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 15.5 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 134.9 x 84.3 x 66 cm / 53.1 x 33.2 x 26 in. |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Frequency | 60 Hz |
| Interface | USB, Ethernet |
| Display | LED Digital Electric Display |
Fisherbrand™ Incubating Mini-Shakers
Designed to heat and shake variety of samples such as cell cultures and bacterial suspensions.
| Height (Metric) | 27 cm |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 8 lb. |
| Width (English) | 11 in. |
| Length (Metric) | 43.2 cm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 450 W |
| Humidity Range | 0.8 |
| For Use With (Application) | Cell cultures, bacterial suspensions and hybridizations |
| Width (Metric) | 27.9 cm |
| Includes | Aluminum Platform |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 3.6 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 43.2 x 27.9 x 27 cm (17 x 11 x 10.7 in.) |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5°C to 65°C |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
| Display | LED |
| Height (English) | 10.7 in. |
Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker combines the functionality of an CO2 incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific temperature, speed, gas concentration, humidity level, and duration parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (886 x 1400 x 680 mm) |
| Orbit | 25 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (690 x 1005 x 347 mm) |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (900 x 560 mm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (@3°C) |
| Display | 10 in. Color Touchscreen |
Eppendorf™ CellXpert™ CS220 - Large Capacity CO2 Incubator Shaker
Accelerate your research with the Eppendorf™ CellXpert™ CS220 CO2 Incubator Shaker - the only CO2 incubator shaker with integrated 180°C sterilization. Achieve high flask capacity and reliable results with optimized lab space efficiency and low operating costs.
| Description | CO2 Range: 0.1% to 20% CO2, CO2 Sensor type: NDIR |
|---|---|
| Depth (English) | 31.7 in. |
| Temperature Accuracy | ± 0.4°C at 37°C |
| Size | 224 L |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 22.8 x 40.4 x 15.2 in. |
| Humidity Range | Active bidirection humidity control up to 85% relative humidity, non-condensing |
| Dimensions (LxW) Platform | 20.2 x 36.6 in. |
| Accuracy | CO2 Accuracy: ± 0.3% at 5% CO2 |
| Temperature Control | 0.1°C increments |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 18 kg |
| Refrigerated | No |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Motor Type | Eppendorf X-drive |
| Voltage | 100/130 V |
| Model | CellXpert CS220 |
| Frequency | 50 to 60 Hz |
| Weight (English) | 522.5 lb. |
| Depth (English) Interior | 22.8 in. |
| Temperature Range (Metric) | 8°C above ambient to 60°C |
| Temperature Uniformity | ± 0.3°C at 37°C |
| Display | Color Touch Screen |
| Weight (Metric) | 237 kg |
| Includes | Platform and clamp starter kit |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120 V, 60 Hz |
| Voltage | 120 V |
| Model | MaxQ 8000 |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 25 to 400 rpm |
| Display | LCDLCD |
Thermo Scientific™ CO2 Resistant Shakers and Packages
Unlike a combined shaking incubator, a CO2 resistant shaker can be easily removed from the incubator to facilitate cleaning and disinfection, protecting your samples
| Load Bearing Capacity (Metric) | 6 kg |
|---|---|
| Orbit | 3 mm |
| Product Type | CO2 Resistant Shaker |
| Model | CO2 Resistant Shaker |
| Temperature Range (English) | 39.2°F to 140°F |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE Mark, RoHS, WEEE, FCC, CA 65, REACH, ICES-001 |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 60°C |
| Speed Range | 30 to 1200 rpm |
Corning™ LSE™ Low Speed Orbital Shaker
Ideal for staining and destaining fragile gels, washing blots and general mixing applications
Corning™ LSE™ Orbital Shaker, without platform
The Corning LSE Orbital Shaker is designed with a powerful brushless motor and a counter-balanced shaker mechanism to provide smooth operation for aeration of lab samples.
Thermo Scientific™ Solaris 2000 I Small Incubated Benchtop Orbital Shaker
Thermo Scientific™ Solaris™ Incubated Benchtop Shakers have an intuitive touch screen display, programmability, and quiet operation.
| Load Bearing Capacity (English) | 35 lb. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100–240 V, 50/60 Hz |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 16 kg |
| Orbit | 25 mm |
| Refrigerated | No |
| Product Type | Shaker |
| Voltage | 100–240 V, 50/60 Hz |
| Model | Solaris SK2000 I |
| Certifications/Compliance | CE Cert, UL (Canada/US) File E311968, UK Mark |
| Temperature Range (Metric) | 30°C to 60°C |
| Speed Range | 15 to 525 rpm |
| Dimensions (LxW) Platform | 12 x 14 in. |
| Display | Touchscreen |
Thermo Scientific™ Solaris 4000 I Large Incubated Benchtop Orbital Shaker
Thermo Scientific™ Solaris Incubated Benchtop Shakers have an intuitive touch screen display, programmability, and quiet operation.
| Load Bearing Capacity (English) | 70.5 lb. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100–240 V, 50/60 Hz |
| Orbit | 25 mm |
| Rotation | Orbital |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 32 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 30.3 x 22.4 x 21.7 in. |
| Refrigerated | No |
| Voltage | 100–240 V, 50/60 Hz |
| Warranty and Service Offering | Standard Warranty includes 2 years labor, 5 years parts, and 10 years on the drive mechanism |
| Model | Solaris SK4000 I |
| Certifications/Compliance | CE Cert, UL (Canada/US) File E311968, UK Mark |
| Temperature Range (Metric) | 30°C to 60°C |
| Speed Range | 15 to 525 rpm |
| Display | Touchscreen |
Thermo Scientific™ MaxQ™ 6000 Incubated/Refrigerated Stackable Shakers
Save valuable lab space with stackable shakers. These shakers combine orbital shaking with general purpose incubation for added versatility.
| Height (Metric) | 102.9 cm |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 35 lb. |
| Length (Metric) | 83.8 cm |
| Orbit | 19 mm |
| Width (English) Interior | 27.5 in. |
| Controller Type | Digital |
| Length (English) | 33 in. |
| Material | Stainless Steel Platform |
| Width (Metric) Platform | 45.7 cm |
| Width (Metric) Interior | 69.9 cm |
| Length (English) Platform | 18 in. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 15.9 kg |
| Timer Range | Continuous or timed operation from 0.1 minute to 999 hours |
| Length (Metric) Platform | 45.7 cm |
| Motor Type | DC brushless |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 15 to 500 rpm |
| Height (English) | 40.5 in. |