Furniture
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Standing Height Stainless Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 21 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 21 in. |
| No. of Drawers | 1 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 53.3 cm |
| Includes | Removable Back |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 42 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 42 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 106.7 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Wall Cabinet, Left Hinged
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Includes | Hanging Rail |
|---|---|
| Height (Metric) | 77.7 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13.6 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Depth (Metric) | 34.5 cm |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | 1 |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left |
| Height (English) | 30.6 in. |
Fisherbrand™ Wood Tall Cabinet, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Tall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.5 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| Cabinet Type | Tall |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Includes | 3-Point cabinet latching system with lock |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Floor Cabinet |
| Depth (Metric) | 57.2 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets with Steel Top, with Casters
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 31.32 in. |
Fisherbrand™ Steel Wall Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Steel Wall Cabinets are to be hung on a wall typically above a run of base cabinets.
| Includes | Two adjustable shelves |
|---|---|
| Height (Metric) | 77.8 cm |
| Depth (English) | 13.6 in. |
| Product Type | Wall-mounted Cabinet |
| Depth (Metric) | 34.6 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 30.625 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Stainless Steel Cabinet, Right Hinged
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 1 |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Hinge Side | Right |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - 1 in. Thick White Phenolic Resin Top, Square Cut Edge, with Glides
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 28.69 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - Formica™ Laminate Top, Square Cut Edge, with Glides
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| No. of Doors | 1 |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 27.94 in. |
Fisherbrand™ Open Loop Hangers
Hangers can be used with Free Standing or Wall Mounted Gowning Racks.
| Product Type | Hanger |
|---|---|
| Quantity | 1 Hanger |
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
|---|---|
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | 22.5 to 32 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 22.5 to 32 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Medium Bench Height Polyurethane Serpent Sit-Stand Stool with Chrome Casters
Adjustable polyurethane serpent stool with chrome casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift |
| Width (English) | 13.5 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | 19 to 26.25 in. |
| Material | Polyurethane |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 19 to 26.25 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 34.5 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | No |
| With Armrest | No |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | No |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 27 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |