Storage Cabinets
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinet with Doors
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinets with Doors are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 91.4 cm |
|---|---|
| Warranty | None |
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Base Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| Height (English) | 36 in. |
Micronova™ BinLiner™ Stainless Steel BinStand™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These two styles of bin liner stands are made from durable, stainless steel, open rod frames that allow ergonomic side removal of liners for simplified use and securely hold a range of bin liner bags. The perfect compliment to Micronova BinLiners™.
| Description | Stainless Steel Frame Bag Holder |
|---|---|
| Product Type | Bin Liner Stand |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Stand for Disposal Bags Used in Controlled Environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
Metro™ Starsys™ Overhead Storage Unit
Microban™ antimicrobial protection prevents growth of stains and odor-causing bacteria.
| Depth (English) Exterior | 13.8 in. |
|---|---|
| Product Type | Overhead Storage Unit |
| Height (English) Exterior | 29.5 in. |
| Color | Taupe |
| Height (English) | 29.5 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Stainless Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinet with Removable Back
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 42 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 42 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 106.7 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 42 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 42 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 106.7 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Painted Steel Tall Cabinet with Three Point Lock
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Painted Steel Tall Cabinets with Three Point Lock are free standing 2 door cabinets.
| Includes | Five adjustable shelves, Three point lock |
|---|---|
| Height (Metric) | 214.9 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Tall Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Tall Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84.625 in. |
Eagle™ Modular Quik-Assembly™ Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for lab or industrial settings
| Door Style | Locking |
|---|---|
| Product Type | Cabinet |
| Color | Blue |
| Material | HDPE |
Fisherbrand™ Phenolic Tall Cabinet
Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 214.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Width (English) | 22 in. |
| Length (Metric) | 91.4 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Phenolic |
| Cabinet Type | Tall |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 55.8 cm |
| Includes | Locks and 5 adjustable shelves |
| Dimensions (L x W x H) | 36 x 22 x 84.6 in. |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Storage Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Height (English) | 84.6 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Wall Cabinet, Right Hinged
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Includes | Hanging Rail |
|---|---|
| Height (Metric) | 77.7 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13.6 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Depth (Metric) | 34.5 cm |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | 1 |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Right |
| Height (English) | 30.6 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Tall Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 214.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Width (English) | 22 in. |
| Length (Metric) | 91.4 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Tall |
| Door Type | Solid Door |
| Width (Metric) | 55.8 cm |
| Height (English) | 84.6 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Sitting Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
| Height (Metric) | 70 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Sitting Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Sitting Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 27.6 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Solvent Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Solvent storage standing height steel cabinets have self-closing doors and are used to store flammables and solvents.
| Includes | Vent bungs with flame arrestors, grounding lug, self closing lock |
|---|---|
| Height (Metric) | 89.2 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Solvent Storage Cabinet |
| Door Type | Self-closing with Slam Latch |
| Certifications/Compliance | SEFA 8, UFC Listed, OSHA listed, NFPA No. 30-1993 |
| Height (English) | 35.1 in. |