Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (27)
- (1)
- (107)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (9)
- (2)
- (9)
- (6)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (28)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (59)
- (55)
- (53)
- (36)
- (1)
- (25)
- (8)
- (17)
- (1)
- (4)
- (4)
- (36)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Cell Boost 7b Supplement
Supplements cell culture with concentrated amino acids. Manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Poloxamer 188,No Insulin |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 2
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 2 helps deliver superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Feed 2 is chemically defined for maximum feeding flexibility and pairs best with feeds for CHO-S cells.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
|---|
Gibco™ EfficientFeed™ C+ AGT™ Supplement
A dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Cytiva HyClone™ Non Essential Amino Acids (NEAA) 100X Solution
Cell culture is ideal for supplementation of serum- and protein-free media. Cytiva HyClone™ Non-Essential Amino Acids (NEAA) 100X supports the growth of cells that have high energy demands and synthesize large amounts of proteins and nucleic acids.
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B Liquid Nutrient Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO CD EfficientFeed™ B Liquid Nutrient Supplement
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 3
Efficient-Pro AGT Feed 3 is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media Supplement |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Cell Type | Mammalian Cell Culture |
Gibco™ L-Glutamine
L-Glutamine is an amino acid required for cell culture
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 15 – 30°C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 24 months from date of manufacture |
| Purity or Quality Grade | USP Grade |
| With Additives | Glutamine |
| Product Type | L-Glutamine |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 24 Months |
| Sterility | Non-sterile |
| Cell Type | Mammalian Cells |
BD Bacto™ Dehydrated Culture Media: Tryptose Phosphate Broth
Dehydrated media for isolation, detection and cultivation of wide variety of microorganisms
Corning™ ITS+ Premix Universal Culture Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stimulates proliferation of a variety of cells under serum-reduced conditions. Corning™ ITS+ Premix Universal Culture Supplement contains insulin, human transferrin and selenous acid, the three most universally esential components of defined culture media.
Gibco™ EfficientFeed™ B+ AGT™ Supplement
Dry-format, single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ GlycanTune™ B+ Total Feed
GlycanTune™ B+ Total Feed is an AGT™, or Advanced Granulation Technology™, feeding supplement specifically designed for a fed-batch culture of multiple cell lines.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | AGT™ dry format. Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Product Type | Microbiology Media |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | GlycanTune |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 1
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 1 helps deliver superior performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Feed 1 is chemically defined for maximum feeding flexibility and pairs best with feeds for CHO-K1, and CHO-DG44 cells.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
Gibco™ Bacto™ TC Yeastolate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto TC Yeastolate is an animal origin-free hydrolysate from the water-soluble portion of autolyzed yeast. This supplement contains a mixture of peptides, amino acids, carbohydrates (simple and complex), nucleosides, and vitamins. Derived from the same yeast strain as Difco TC Yeastolate, ultra-filtered (UF), this product has a slightly different nutritional profile because it was not ultra-filtered.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Bacto |
R&D Systems™ Endothelial Cell Growth Supplement (50X)
Media supplement for low-serum expansion of primary endothelial cells.