Nutritional Supplements
- (27)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (27)
- (1)
- (107)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (9)
- (2)
- (9)
- (8)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (28)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (59)
- (55)
- (53)
- (36)
- (1)
- (25)
- (8)
- (19)
- (1)
- (4)
- (4)
- (36)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Gibco™ Bacto™ Neopeptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin (AO) enzymatic digest of bovine (milk) and porcine protein. This nutritional supplement provides vitamins, nucleotides, minerals, and peptides in a variety of sizes to any culture formulation.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Production of vaccines for animal health applications |
| Source | Animal origin, bovine and porcine |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Cotton Peptone 200, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Cotton Peptone 200, Ultra-Filtered (UF) is processed to enhance carbohydrate concentrations, which is important for some mammalian protein glycosylation processes.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Shelf Life | 1460 Days |
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|
Gibco™ GlycanTune™ B+ Total Feed
GlycanTune™ B+ Total Feed is an AGT™, or Advanced Granulation Technology™, feeding supplement specifically designed for a fed-batch culture of multiple cell lines.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | AGT™ dry format. Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Product Type | Microbiology Media |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | GlycanTune |
Gibco™ Efficient-Pro™ DPM Feed Enhancer
Efficient-Pro DPM Feed Enhancer is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media Supplement |
| Form | Dehydrated, powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Cell Type | Mammalian Cell Culture |
Cytiva HyClone™ Cell Boost 2 Supplement
Supplements cell culture with amino acids and glucose and manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
Gibco™ Bacto™ TC Lactalbumin Hydrolysate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin peptone from the enzymatically hydrolyzed protein portion of milk whey.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Mammalian, bacterial, insect cell types, recombinant proteins and animal health vaccines |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Leucine and Tryptophan, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
Gibco™ Bacto™ Yeast Extract
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Bacto™ Dehydrated Culture Media Additive: Yeast Extract is supplied in its dehydrated form for the cultivation of heterotrophic microorganisms.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone is a highly nutritious, animal-based media used in preparing microbiological culture media and producing bacterial toxins.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Dehydrated, free-flowing granules |
| pH | 6.6–7.6 (1.0% solution at 25°C) |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | LUO, MUO |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Bacto™ Casamino Acids
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin (AO) acid hydrolysis of casein that contains low salt and iron content, making it an ideal supplement for media formulations where nitrogen requirements are minimal.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Form | Powder |
Gibco™ Bacto™ Brain Heart Infusion, porcine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto Brain Heart Infusion, porcine, is used for cultivating a wide variety of microorganisms.
Agilent Technologies™ XF 200 mM Glutamine Solution, 50 mL
XF 200 mM Glutamine Solution is specifically formulated for Agilent™ Seahorse XF assays to achieve optimal results.
Gibco™ Difco™ Beef Extract
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Difco Beef Extract is an animal origin peptone derived from an infusion of beef. This nutritional supplement provides a mixture of peptides, individual amino acids, nucleotides, organic acids, minerals, and vitamins.
Cytiva HyClone™ SFM4HEK293 Powdered Media
Promotes adenovirus and recombinant protein production in HEK 293 cell culture.