Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (27)
- (1)
- (107)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (9)
- (2)
- (9)
- (6)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (28)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (59)
- (55)
- (53)
- (36)
- (1)
- (25)
- (8)
- (17)
- (1)
- (4)
- (4)
- (36)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Gibco™ CTS™ GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CTS™ GlutaMAX™ Supplement is an animal origin free (AOF) dipeptide alternative to L-glutamine, with increased stability that improves cell health. CTS™ GlutaMAX™ Supplement can be used as a direct substitute for L-glutamine at equimolar concentrations in mammalian and stem cell culture with minimal or no adaptation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Form | Liquid |
Gibco™ Yeast Extract
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Water-soluble extract of autolyzed yeast cells suitable for use in culture media.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1460 Days |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal origin-free |
| Cell Type | Bacteria |
Gibco™ Resurge™ CD2 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
Corning™ MEM Nonessential Amino Acid Solution
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Suggested replacement for 25-025-CIR
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Amino Acid Supplement |
| Form | Liquid |
| pH | <2 |
| Sterility | Sterile-filtered |
Corning™ Cell Culture Media: Cell Culture Supplements
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Used as a nutrient source in cell culture media. Cell Culture Media: Cell Culture Supplements are produced under the highest industry standards to ensure superior results.
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Quantity | 100 mL |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Difco™ Tryptone Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Difco Tryptone Peptone is an animal origin (AO) pancreatic digest of casein. In addition to providing a unique nutritional profile, it has a higher nitrogen content than our other casein products. Tryptone Peptone supports the growth of many different types of bacteria and fungi, including fastidious organisms and in toxin production.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1460 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal Origin |
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Uracil, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Quantity | 100 mL |
| Stem Cell Qualified | Yes |
Gibco™ Resurge™ CD5 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
Gibco™ Resurge™ CD3 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
Cytiva HyClone™ Cell Boost 7a Supplement
Supplements cell culture with amino acids, vitamins, salts, trace elements, and glucose. Manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed Enhancer
Efficient-Pro Feed Enhancer is a liquid next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.