Nutritional Supplements
- (27)
- (2)
- (2)
- (13)
- (14)
- (1)
- (7)
- (9)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (40)
- (37)
- (35)
- (36)
- (13)
- (4)
- (9)
- (4)
- (11)
- (8)
- (8)
- (2)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ Cell Culture Media: Cell Culture Supplements
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used as a nutrient source in cell culture media. Cell Culture Media: Cell Culture Supplements are produced under the highest industry standards to ensure superior results.
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Quantity | 100 mL |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Cell Medium ACF, without glutamine and NaHCO3
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A complete medium.
Gibco™ CTS™ GlutaMAX™ Supplement
CTS™ GlutaMAX™ Supplement is an animal origin free (AOF) dipeptide alternative to L-glutamine, with increased stability that improves cell health. CTS™ GlutaMAX™ Supplement can be used as a direct substitute for L-glutamine at equimolar concentrations in mammalian and stem cell culture with minimal or no adaptation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Form | Liquid |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 2
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 2 helps deliver superior product performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Feed 2 is chemically defined for maximum feeding flexibility and pairs best with feeds for CHO-S cells.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 1
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 1 helps deliver superior performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Feed 1 is chemically defined for maximum feeding flexibility and pairs best with feeds for CHO-K1, and CHO-DG44 cells.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Content And Storage | Store in the dark at 2–8°C. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
Gibco™ CTS™ L-Glutamine (200 mM) (100X)
Gibco CTS L‐Glutamine is a ready-to-use 200 mM stock solution that acts as a cell culture supplement. L-glutamine is an amino acid that is required for cell culture.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Clear, colorless solution |
| Concentration | 200 mM (100X) |
| For Use With (Application) | Cell and Gene Therapy Research, Development, and Manufacturing |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
|---|
Gibco™ EfficientFeed™ A+ AGT™ Supplement
Gibco™ EfficientFeed™ A+ (Plus) AGT™ Supplement is a dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization.
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B Liquid Nutrient Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO CD EfficientFeed™ B Liquid Nutrient Supplement
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 3
Efficient-Pro AGT Feed 3 is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media Supplement |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Cell Type | Mammalian Cell Culture |
Gibco™ EfficientFeed™ C+ AGT™ Supplement
A dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store at 2 to 8°C |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Form | AGT |
| Tested For | Solubility |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Remarks | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, EfficientFeed |
| Serum Level | Serum-Free |
Gibco™ EfficientFeed™ B+ AGT™ Supplement
Dry-format, single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ GlycanTune™ B+ Total Feed
GlycanTune™ B+ Total Feed is an AGT™, or Advanced Granulation Technology™, feeding supplement specifically designed for a fed-batch culture of multiple cell lines.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | AGT™ dry format. Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Product Type | Microbiology Media |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | GlycanTune |
Gibco™ Efficient-Pro™ DPM Feed Enhancer
Efficient-Pro DPM Feed Enhancer is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media Supplement |
| Form | Dehydrated, powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Cell Type | Mammalian Cell Culture |