Cell Culture Media
Filtered Search Results
Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used for culture of epithelial, endothelial, and granulosa cell types under low serum conditions. Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix has low levels of endotoxin, and absence of contamination.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | <0.25EU/mL |
| pH | 7 to 7.4 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | To assess growth promotion and cytotoxicity characteristics |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over the original formulation. Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| Quantity | 6 x 500 mL |
Corning™ Eagle's Minimum Essential Medium (MEM)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used for cultivation of a wide variety of cells grown in monolayers, such as fibroblasts when supplemented with serum
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
Corning™ Minimum Essential Medium Eagle (Mod.) 1X (MEM) with Glutamine
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guaranteed low endotoxin levels ≤0.025EU/mL
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Earle's Balanced Salt Solution (EBSS) |
| Product Type | MEM Eagle/EBSS |
| Form | Liquid |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - Alpha Modification of Eagle's Medium 1X (AMEM)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Contains Earle's salts, ribonucleosides, deoxyribonucleosides, and L-glutamine.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Alpha MEM/EBSS |
| pH | 7 to 7.4 |
| Quantity | 6 x 500 mL |
Corning™ RPMI 1640 Medium (Mod.) 1X without L-Glutamine
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guaranteed low endotoxin levels ≤0.025EU/mL
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sterility | Sterile |
Corning™ McCoy's 5A (Iwakata and Grace Mod.), 1X
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With L-Glutamine
| Product Type | McCoy's's 5A (Iwakata & Grace Mod.) 1 X |
|---|---|
| pH | 7 to 7.4 |
MilliporeSigma™ Stem Cell Qualified ECM Gel
Stem cell qualified basement membrane extract (BME) for human ES and iPS cell culture.
| Content And Storage | Store at -20°C, thaw overnight on ice in a 2 to 8°C refrigerator |
|---|---|
| Description | Basement membrane extract (BME) |
| Form | Gel |
| Color | Red, clear of particulates |
| Endotoxin Level | < 20 EU/mL |
| For Use With (Application) | Human ES and iPS cell culture |
| Assays | < 5% spontaneous differentiation for 3 passages using Human iPS cells |
Corning™ Lymphocyte Separation Medium
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for the in vitro isolation of lymphocytes from diluted whole blood.
| Product Type | Lymphocyte separation medium |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Sterility | Sterile |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate; Without L-Glutamine, Phenol Red
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate; Without L-Glutamine, Phenol Red is hybridoma tested.
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ FHM HEPES Buffered Medium (1x)
Optimized and validated for Embryo Culture.
Corning™ Minimum Essential Medium Eagle (Mod.) 1X (MEM) without Glutamine
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guaranteed low endotoxin levels ≤0.025EU/mL.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sterility | Sterile |
Corning™ RPMI 1640, 1X
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glutagro™ supplement provides greatly improved stability over the L-glutamine media supplement
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|
Corning™ RPMI 1640 Medium (Mod.) 1X with L-Glutamine
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guaranteed low endotoxin levels ≤0.025EU/mL
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | RPMI 1640 |
| Form | Liquid |
| pH | 7.2 to 7.4 |