Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (4)
- (35)
- (19)
- (19)
- (42)
- (1)
- (15)
- (12)
- (4)
- (37)
- (6)
- (3)
- (4)
- (2)
- (12)
- (4)
- (4)
- (8)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (21)
- (28)
- (17)
- (5)
- (42)
- (42)
- (3)
- (4)
- (34)
- (40)
- (7)
- (20)
- (28)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ ActiCHO™ SM Powdered Media
Hydrolysate-free and animal-derived component-free (ADCF)
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Insulin |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit
An easy-to-use, beginning-to-end product for cloning and expression of recombinant proteins in Chinese Hamster Ovary (CHO)-derived suspension culture. The Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit includes components for transfection, expression, clone creation, and stable cell line selection, all in a conveniently packaged kit.
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Cytiva HyClone™ SFM4CHO™ Media
Designed for high performance in a variety of culture vessels, including bioreactors. HyClone™ SFM4CHO™ Media is a protein-free formulation that contains no components of bovine origin.
| Description | SFM4CHO media |
|---|---|
| Certifications/Compliance | cGMP |
Cytiva HyClone™ ActiPro Powdered Cell Culture Media
Formulated to provide high yields of recombinant proteins in bioprocesses using Chinese hamster ovary (CHO) cell lines.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ DPM-PF-CHO Powdered Media
Powder mediums (Main/Base) used to create PF-CHO MPS media
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Poloxamer 188 |
| Quantity | 5 L |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva™ HyClone™ ActiPro™ Cell Culture Media
Chemically defined ADCF cell culture medium providing high yields of recombinant proteins in processes using Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Product Type | Cell Culture Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Classification | Protein Production |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Expression System | Mammalian |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | HyClone ActiPro |
| Cell Type | CHO |
Gibco™ High-Intensity Perfusion CHO Medium
Gibco High-Intensity Perfusion (HIP) CHO Medium is an innovative, chemically defined, animal origin-free (AOF), cGMP medium.
| Cell Line | CHO-S, CHO-GS, CHO-K1, CHO-DG44 |
|---|---|
| Content And Storage | Dry format medium. Store in the dark and dry at 2–8°C. |
| With Additives | Glucose |
| Product Type | Perfusion CHO Medium |
| Form | Dry Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Manufacturing Quality | cGMP |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 18 months |
| Concentration | 34.92 g/L |
| Sterility | Non-sterile |
Gibco™ ExpiCHO™ Stable Production AGT Medium
Gibco ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) is specifically designed to simplify your cell line development process into production with minimal effort and a high degree of confidence.
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Format | Ropack Bucket |
| Product Type | ExpiCHO Stable Production Medium (SPM) |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Shelf Life | 24 months |
| Product Line | ExpiCHO |
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store at 2-8°C in the dark. |
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration Ratio | 1 :1 |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Ovarian Cells |
| Format | Universal Bag |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ Efficient-Pro™ Medium (+) Insulin
Efficient-Pro Medium (+) Insulin is a next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) medium used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | Insulin-dependent CHO Cell Lines |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media |
| Form | Liquid |
| Classification | Chemically-defined,Animal Origin-free,Serum-free,cGMP |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Green Features | Sustainable packaging |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Next Gen CHO Media |
| Serum Level | Serum-free |
Cytiva HyClone™ ActiSM Powdered Cell Culture Media
A chemically defined ADCF cell culture medium optimized for high-yield protein production in CHO cell culture processes.
| Content And Storage | 2 to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Shelf Life | 18 months |
| Sterility | Non-sterile |
Cytiva HyClone™ PF-CHO™ LS and PF-CHO MPS Media
Support growth of multiple CHO cell clones and production of a variety of recombinant proteins. HyClone™ PF CHO™ LS and PF CHO MPS Media is a protein-free media developed through Metabolic Pathway Design.
| Certifications/Compliance | cGMP |
|---|
Cytiva HyClone™ HyCell™ CHO Media, Powder
A versatile, animal-derived component-free (ADCF) cell culture media