DMEM Cell Culture Media
- (121)
- (16)
- (1)
- (2)
- (48)
- (15)
- (65)
- (23)
- (52)
- (11)
- (3)
- (2)
- (60)
- (1)
- (8)
- (47)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (48)
- (56)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (15)
- (60)
- (3)
- (4)
- (3)
- (27)
- (71)
- (20)
- (6)
- (46)
- (14)
Filtered Search Results
Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over the original formulation. Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| Quantity | 6 x 500 mL |
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
Corning™ DMEM With L-Glutamine and 4.5g/L Glucose; Without Sodium Pyruvate
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Glucose |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |
| pH | 7 to 7.4 |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's High Glucose Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Glucose |
| Product Type | DMEM/High glucose with L-glutamine; without sodium pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
Gibco™ DMEM, no glucose, no glutamine, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ DMEM, powder, low glucose, pyruvate
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| With Additives | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Powder |
| Without Additives | No HEPES,No Sodium Bicarbonate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate; Without L-Glutamine, Phenol Red
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate; Without L-Glutamine, Phenol Red is hybridoma tested.
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sterile IVD classical media. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal that ensures improved stability over the original formulation.
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 1g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 1g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
Gibco™ CTS™ KnockOut™ DMEM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CTS KnockOut D-MEM is a basal medium optimized for the growth of undifferentiated human embryonic (hESCs) and induced pluripotent stem cells (hiPSCs).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate, no glutamine, no phenol red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| With Additives | Low Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |