Fetal Bovine Sera
Fetal bovine sera and related sera-derived products suitable for a variety of cell culture-related research and educational purposes.
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
4
of
4
results
Gibco™ Embryonic Stem Cell FBS, qualified, US origin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fetal Bovine Serum, ES cell qualified, is specially tested for the ability to sustain undifferentiated cellular morphology of embryonic stem cells.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
| Purity or Quality Grade | ES Cell-Qualified |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Liquid |
| Serum Treatment | Standard (Sterile-filtered) |
| Sterility | Sterile |
| Species | Cattle/Bovine |
| Country of Origin | United States |
| Age | Fetal |
Gibco™ Embryonic stem-cell FBS, qualified, USDA-approved regions
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Embryonic stem-cell FBS, qualified, USDA-approved regions is US certified performance plus sera for broad range of cell types, especially sensitive cell lines.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
| Purity or Quality Grade | ES Cell-Qualified |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Liquid |
| Serum Treatment | Standard (Sterile-filtered) |
| Endotoxin Concentration | <50 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Species | Cattle/Bovine |
| Country of Origin | Mexico |
| Age | Fetal |
| Hemoglobin Concentration | ≤25 mg/dL |
Gibco™ Fetal Bovine Serum, mesenchymal stem cell-qualified, USDA-approved regions
Gibco™ fetal bovine sera is specially tested for the ability to support the expansion and clonal enumeration (colony forming unit fibroblast assay) of mesenchymal stem cells.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Frozen |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: ≤-10°C Shipping conditions: Frozen |
| Purity or Quality Grade | MS Cell-Qualified |
| Format | Bottle |
| Product Type | Fetal Bovine Serum |
| Form | Liquid |
| Serum Treatment | Standard (Sterile-filtered) |
| Endotoxin Concentration | <50 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Species | Cattle/Bovine |
| Country of Origin | Countries meeting USDA importation requirements |
| Age | Fetal |
| Hemoglobin Concentration | ≤25 mg/dL |
Cytiva HyClone™ Characterized Fetal Bovine Serum (New Zealand Origin)
Enhance growth of cells with New Zealand sourced Characterized FBS.
| USDA Safety Testing Included | USDA Inspected |
|---|---|
| Content And Storage | Sera should be stored at -10°C or lower. Once thawed, sera should be stored at 2° to 8°C |
| Sterilization Method | Sequential-filtered, 100 nm |
| Mycoplasma Detected | Yes |
| Additional Assays | Progesterone,Chloride,Insulin,Inorganic Phosphorus,PTH,Glucose,Cholesterol,Copper,HDL,Magnesium,LDL,Selenium,Triglycerides,IgG,Gamma Globulin,pH,Phospholipids,Osmolality,Alkaline Phosphatase,Iron,Lactate Dehydrogenase,TIBC,SGPT,Percent Saturation,SGOT,B1,B2,B6,Niacin,Biotin,Retinol,Carotene,Tocopherol,B12,Folate,Vitamin C,1,25-dihydroxy vitamin D,Total Protein,Albumin,Blood Urea Nitrogen |
| Tested For | Bluetongue, Bovine Adenovirus, Bovine Parvovirus, Bovine RSV, BVDV, Cytopathogenic Agents, Hemadsorbing Agents, Rabies Virus, Reovirus |
| Endotoxin Concentration | ≤ 20 EU/mL |
| Sterility | Sterile |
| Hemoglobin Concentration | ≤ 25 mg/dL |