Rabbit Secondary Antibodies
Secondary antibodies where rabbit is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Host Species
- (2)
- (1,842)
Quantity
- (36)
- (39)
- (1)
- (1)
- (10)
- (314)
- (58)
- (157)
- (353)
- (40)
- (37)
- (24)
- (94)
- (17)
- (10)
- (52)
- (3)
- (1)
- (2)
- (63)
- (75)
- (268)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (47)
- (8)
- (11)
- (68)
Classification
- (1)
- (92)
- (1,650)
- (69)
- (31)
Target Species
- (9)
- (85)
- (24)
- (72)
- (24)
- (25)
- (69)
- (62)
- (1)
- (258)
- (13)
- (73)
- (52)
- (260)
- (21)
- (419)
- (1)
- (35)
- (135)
- (199)
- (1)
- (2)
- (1)
Applications
- (40)
- (176)
- (1,318)
- (506)
- (47)
- (74)
- (5)
- (534)
- (100)
- (7)
- (9)
- (423)
- (1,040)
- (94)
- (1)
- (372)
- (68)
- (108)
- (4)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1,254)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
616
–
630
of
7,451
results
Rabbit anti-Hamster IgG (H+L) Secondary Antibody, HRP (Pre-adsorbed), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Rabbit anti-Mouse IgG (H+L) Secondary Antibody, FITC (Pre-adsorbed), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Rabbit anti-Mouse IgG (H+L) Secondary Antibody, DyLight 550 (Pre-adsorbed), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Invitrogen™ Rabbit anti-Mouse IgG (H+L) Recombinant Secondary Antibody, Biotin
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.0 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Mouse IgG. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM104 |
Invitrogen™ Rabbit anti-Mouse Lambda Light Chain Recombinant Secondary Antibody, Biotin
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse Lambda Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Mouse IgM Lambda. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM110 |
Rabbit anti-Sheep IgG F(ab')2 Secondary Antibody, Rhodamine (Pre-adsorbed), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
MilliporeSigma™ Rabbit anti-Human IgG heavy chain, Clone: RM116, Secondary Antibody,
Rabbit Monoclonal Antibody
| Content And Storage | 2°C to 8°C for one year from date of shipment |
|---|---|
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Antigen | IgG heavy chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | Rabbit monoclonal in PBS with 1% BSA and 0.09% sodium azide. |
| Immunogen | Human IgG |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM116 |
| Test Specificity | This antibody reacts to the Fc region of all gamma heavy chains of human immunoglobulins, including γ1, γ2, γ3, and γ4. No cross reactivity with other human heavy chains, mouse IgG, rat IgG, or goat IgG. |
MilliporeSigma™ Rabbit anti-Human IgA2, Clone: RM125, Secondary Antibody,
Rabbit Monoclonal Antibody
| Antigen | Human IgA2 |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A Purfied |
| Content And Storage | Stable for one year at 2°C to 8°C from date of receipt. Note: Variability in freezer temperatures below -20°C may cause glycerol containing solutions to become frozen during storage. |
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ELISA |
| Form | Purified |
| Formulation | Rabbit monoclonal in PBS with 1% BSA and 0.09% sodium azide. |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Human IgA2 |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM125 |
| Antigen | Human IgM |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A Purfied |
| Content And Storage | Stable for one year at 2°C to 8°C from date of receipt. Note: Variability in freezer temperatures below -20°C may cause glycerol containing solutions to become frozen during storage. |
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ELISA |
| Form | Purified |
| Formulation | Rabbit monoclonal in PBS with 1% BSA and 0.09% sodium azide. |
| Classification | Monoclonal |
| Immunogen | Human IgM |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM121 |
MilliporeSigma™ Rabbit anti-Mouse Ig lambda light chain, Clone: RM110, Secondary Antibody,
Rabbit Monoclonal Antibody
| Content And Storage | 2°C to 8°C for one year from date of shipment |
|---|---|
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Antigen | Ig lambda light chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A purified |
| Formulation | Rabbit monoclonal in PBS with 1% BSA and 0.09% sodium azide. |
| Immunogen | Mouse IgM Lambda |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM110 |
| Test Specificity | This antibody reacts to the lamda light chain of mouse immunoglobulins. No cross reactivity with the kappa light chain, human IgG, rat IgG, or goat IgG. The Fc region of clone RM110 has been engineered to eliminate the binding of Fc receptor. |
Rabbit anti-Pigeon IgG (H+L) Secondary Antibody, Biotin, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Rabbit anti-Bovine IgA Heavy Chain Secondary Antibody, FITC, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
Rabbit anti-Mouse IgM Heavy Chain Secondary Antibody [Janelia Fluor 525], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Janelia Fluor 525 |
| Applications | Western Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Dot Blot |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Research Discipline | B Cell Development and Differentiation Markers, Immunology |
| Antigen | IgM Heavy Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Multi-step |
| Gene Alias | Constant region of heavy chain of IgM, Ig Mu Chain C Region BOT, Ig Mu Chain C Region GAL, Ig Mu Chain C Region OU, immunoglobulin heavy constant mu, Immunoglobulin mu chain |
| Gene ID (Entrez) | 3507 |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Mouse IgM whole molecule |
| Primary or Secondary | Secondary |
Rabbit anti-Mouse IgM Heavy Chain Secondary Antibody [Janelia Fluor 669], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Janelia Fluor 669 |
| Applications | Western Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Dot Blot |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Research Discipline | B Cell Development and Differentiation Markers, Immunology |
| Antigen | IgM Heavy Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Multi-step |
| Gene Alias | Constant region of heavy chain of IgM, Ig Mu Chain C Region BOT, Ig Mu Chain C Region GAL, Ig Mu Chain C Region OU, immunoglobulin heavy constant mu, Immunoglobulin mu chain |
| Gene ID (Entrez) | 3507 |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Mouse IgM whole molecule |
| Primary or Secondary | Secondary |
Rabbit anti-Bovine IgG Fc Secondary Antibody [Janelia Fluor 669], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Bovine |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Janelia Fluor 669 |
| Applications | Western Blot,ELISA,Immunohistochemistry |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Antigen | IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Multi-step |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Rabbit anti-Bovine IgG Fc fragment Secondary Antibody was produced by repeated immunization with bovine IgG F(c) fragment in rabbit. |
| Primary or Secondary | Secondary |