General Cell Based Assays
- (9)
- (7)
- (2)
- (18)
- (105)
- (22)
- (2)
- (93)
- (1)
- (1)
- (63)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (17)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (7)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Chemicon™ LentiBrite™ GFP-LC3 Control Mutant Lentiviral Biosensor
Immunocytochemistry, Transfection, Immunofluorescence
MilliporeSigma™ Chemicon™ MitoLight™ Mitochondrial Apoptosis Detection Kit
For flow cytometry utilizes a lipophilic cation, termed as MitoLight, as a mitochondrial activity marker
| Includes | 10X Incubation Buffer, MitoLight |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
| Description | Mitochondrial Apoptosis Detection Kit |
| For Use With (Application) | For flow cytometry utilizes a lipophilic cation, termed as MitoLight, as a mitochondrial activity marker |
| Detection Method | Fluorescence |
Novus Biologicals™ Na+/K+ ATPase Activity Assay Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Assay Kit (Colorimetric)
MilliporeSigma™ Fluorescent Human ES/iPS Cell Characterization Kit
Contains a range of sensitive tools for the phenotypic assessment of the pluripotent status of human Embryonic stem & induced pluripotent Stem cells
MilliporeSigma™ MDR1 Efflux Assay
Includes two of the best characterized & most commonly used multidrug resistance ABC transporter substrates, DiOC2(3) and rhodamine 123
MilliporeSigma™ Chemicon™ LentiBrite™ RFP-p62 Lentiviral Biosensor
Transfection, Immunofluorescence, Immunocytochemistry
MilliporeSigma™ OxyBlot™ Protein Standard
Internal control for the electrophoresis, western transfer and immunodetection steps of the OxyBlot procedure
MilliporeSigma™ Chemicon™ CaspaTag Caspase 3,7 In Situ Assay Kit, Fluorescein
For detection of active caspase-3 or caspase-7 in cells undergoing apoptosis
| Includes | Hoechst Stain, FLICA Reagent, 10X Wash Buffer, Fixative, Propidium Iodide |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Description | CaspaTag Caspase 3,7 In Situ Assay Kit |
| For Use With (Application) | For detection of active caspase-3 or caspase-7 in cells undergoing apoptosis |
| Detection Method | Fluorescence |
MilliporeSigma™ Chemicon™ CaspaTag Pan-Caspase In Situ Assay Kit, Fluorescein
For detection of active caspases in cells undergoing apoptosis
| Includes | Hoechst Stain, FLICA Reagent, 10X Wash Buffer, Fixative, Propidium Iodide |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Description | CaspaTag Pan-Caspase In Situ Assay Kit |
| For Use With (Application) | For detection of active caspases in cells undergoing apoptosis |
| Detection Method | Fluorescence |
Agilent Technologies™ IMT Assay (Anti-CD40) Sample Kit
Liquid tumor killing assay (anti-CD40) sample kit includes tethering reagent (anti-CD40), 10X tethering buffer, and cytolysis reagent.
Novus Biologicals™ ABP1/AOC1 Activity Assay Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Assay Kit (Colorimetric)
Novus Biologicals™ Aldehyde Dehydrogenase Activity Assay Kit (Fluorometric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Assay Kit (Fluorometric)
Novus Biologicals™ Nitric Oxide Assay Kit (Colorimetric)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Assay Kit (Colorimetric)
MilliporeSigma™ Chemicon™ LentiBrite™ EB3-RFP Lentiviral Biosensor
Track single cell and cell population migration (migration assay, cell culture), Transfection, Immunofluorescence, Immunocytochemistry