Blood Tube Needles
- (4)
- (2)
- (6)
- (20)
- (6)
- (22)
- (1)
- (9)
- (12)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (12)
- (79)
- (10)
- (2)
- (59)
- (1)
Filtered Search Results
BD Vacutainer™ Eclipse™ Blood Collection Needle
Provides fast, easy needle-tip protection. BD Vacutainer™ Eclipse™ Blood Collection Needle is a multi-sample blood collection needle with an integrated safety shield that offers a simple, effective way to collect blood while reducing the possibility of needle stick injuries.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Thickness (Wall) | Thin |
| Length (Metric) | 3.17 cm |
| Product Type | Blood Collection Needle |
| Length (English) | 1.25 in. |
| Style | Bevel Point |
| Latex Free | Yes |
| Actuation | Single-handed |
| Certifications/Compliance | OSHA SHIB 10-15-03 |
| For Use With (Application) | Blood Collection with reduced possibility of needlestick injuries |
| Sterility | Sterile |
ICU Medical Portex™ Blood Collection Needles
Available in a wide range of sizes
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | Color Coded Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Venipuncture Needle-Pro™ devices |
| Product Type | Multi-sample Blood Collection Needle |
| Shelf Life | 5 Years |
ICU Medical Sol-Care™ Safety Blood Collection Needle with Multi-Sample Luer
Safety butterfly needle designed to be used for blood collection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Length (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Product Type | Butterfly Needle with Luer Adapter |
| Material | PVC |
| For Use With (Application) | Blood Collection |
| Closure Type | Sliding Shield |
| Sterility | Sterile |
ICU Medical Sol-Care™ Safety Blood Collection Needle with Pre-Attached Holder
Safety butterfly needle designed to be used for blood collection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Length (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Product Type | Butterfly Needle |
| Length (English) | 0.75 in. |
| Material | PVC |
| For Use With (Application) | Blood Collection |
| Closure Type | Sliding Shield |
| Sterility | Sterile |
VacuFlo™ Safety Blood Collection Needle
Uses the same safety-shield activation technique as leading brands without a change in technique. One-handed activation without a hard surface needed.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 3.17 cm |
| Length (English) | 1.25 in. |
| Actuation | One-handed (Manual) |
| Material | PVC |
| For Use With (Application) | Venous Multi-sample Blood Collection |
| Sterility | Sterile |
| Includes | Safety Needle with Multi-sample Luer Adapter |
| Connectors | Multi-Sample Luer Adapter |
| For Use With (Equipment) | Blood Collection Tube Holder and Blood Collection Tube |
| Product Type | Safety Blood Collection Needle |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | 510k |
| Cannula Material | Stainless Steel |
Caresfield Safety Blood Collection Needle with Integrated Safety Shield 48/BX - 10 BX/CS
The Blood Collection Needle with Integrated Safety Shield are sterile and come in different colors.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Safety Blood Collection Needle |
| Latex Free | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | Sterile |
Exel International Multi-Sample Blood Draw Needles
Multi-sample needles permit several samples to be taken with a single puncture
| Includes | Sharp and Smooth edge |
|---|---|
| Product Type | Multi-sample Blood Draw Needle |
| Latex Free | Yes |
| For Use With (Application) | Provides several samples to be taken with a single puncture, make penetration painless for patients and provides easy connection to rubber stoppers |
| Sterility | Sterile |
Greiner Bio-One Luer Adapter
For use with Safety/Blood Collection sets or Luer needles in routine blood collection
Caresfield Safety Blood Collection Needle with Integrated Safety Shield and Pre-Attached Holder
The Safety Blood Collection Needle comes with an integrated safety shield and a pre-Attached Holder.
| Product Type | Safety Blood Collection Needle |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Sterility | Sterile |
Med Vet International McKesson Prevent HT Blood Collection Needle 21 Gauge 1-1/4 Inch Needle Length Safety Needle Without Tubing Sterile, 16-NBC21GS, 2400/Case
McKesson Prevent HT Blood Collection Needle 21 Gauge 1-1/4 Inch Needle Length Safety Needle Without Tubing Sterile 16-NBC21GS 2400/Case
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ Safety Multi-Sample Needles
Fisherbrand Safety Multi-Sample Needles make it possible to collect several samples with a single vein puncture.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (English) | 1.25 in. |
| Latex Free | Yes |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Multi-Sample Needles
Fisherbrand Multi-sample Needle makes it possible to collect several samples with a single vein puncture.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Fisherbrand Blood Collection Tube Holder |
| Product Type | Multi-sample Needle |
| Length (English) | 1 in. |
| Latex Free | Yes |
| Preattached Holder | No |
| Sterility | Sterile |
BD SafetyGlide™ Hypodermic Needle
Designed with Activation Assist™ technology which allows for fast and easy, single-handed needle-tip shielding
Med Vet International Nipro Needle, 21g X 1-1/2", Blood Collection, 100/Box, Nm+21g38
This Nipro NM+21G38 Needle is a 21G X 1-1/2" Thin Wall needle. Thin wall needles are thinner than regular wall needles. The outside diameter is the same size. However, the inside diameter is bigger than the regular wall's inside diameter. This is a multiple-draw blood collection needle. It is design to provide the convenience of several sample collections with a single vein puncture. This quantity is 100/Box
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Med Vet International McKesson Prevent HT Blood Collection Needle 21 Gauge 1-1/4 Inch Needle Length Safety Needle Without Tubing Sterile, 16-NBC21GS, 48/Box
McKesson Prevent HT Blood Collection Needle 21 Gauge 1-1/4 Inch Needle Length Safety Needle Without Tubing Sterile 16-NBC21GS 48/Box
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More