Anti-Static, ESD Gloves
- (10)
- (6)
- (17)
- (28)
- (4)
- (1)
- (12)
- (4)
- (6)
- (6)
- (5)
- (17)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (6)
- (4)
- (2)
- (22)
- (10)
Filtered Search Results
SHOWA™ AP800 ESD Nitrile-Coated Gloves
Electrostatic dissipative 13-gauge micro fiber polyester, embossed microporous foam nitrile coating glove
| Thickness (Metric) | 0.7 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Transforming Technologies GL4500P - ESD Nylon Inspection Gloves - Palm Coated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Palm ESD Nylon Inspection Gloves are designed to be worn when handling ESD susceptible items.
| Applications | Industrial,Laboratory |
|---|---|
| Product Type | ESD Gloves |
| Packaging Type | Box |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Gray |
| Quantity | 12 pack |
| Material | Nylon,Carbon Fiber |
| Coated Area | Palm |
| Gender | Unisex |
| Hand | Ambidextrous |
SHOWA™ AC800 ESD Nitrile-Coated Cut Resistant Gloves
Electrostatic dissipative 18-gauge HPPE, cut resistant embossed microporous foam nitrile coating glove
| Thickness (Metric) | 0.8 mm |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Industrial |
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Latex Free | Yes |
| Material | HPPE |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
Transforming Technologies GL4500T - ESD Nylon Inspection Gloves - Finger Tip Coated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ESD inspection gloves are designed to be worn when handling ESD susceptible items.
| Applications | Industrial,Laboratory |
|---|---|
| Product Type | ESD Gloves |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Gray |
| Quantity | 12 pack |
| Material | Nylon,Carbon Fiber,Polyamide,Elastane |
| Coated Area | Fingertip |
| Gender | Unisex |
| Glove Cuff Style | Rolled |
| Hand | Ambidextrous |
MAPA™ Ultrane 524 ESD Glove
Lightweight, PU coated, general purpose glove with electrostatic discharge properties and touchscreen capabilities.
| Length (Metric) | 27 cm |
|---|---|
| Coating Material | Polyamide, Polyurethane |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Latex Free | No |
| Thumb Style | Wing |
| Material | Elastomer, PU |
| Gender | Unisex |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
| Hand | Specific |
| Puncture Rating | ASTM F2878 LEVEL 0 |
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon/Copper Fiber ESD Gloves with Polyurethane Palm Grip
Electrostatic Dissipative (ESD) fiber yarns blended with low lint nylon reduce static build-up on the glove's surface for improved performance in electronics assembly. Polyurethane coating on the palm provides a secure grip in dry or slightly oily conditions.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Applications | Laboratory |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Natural |
| Palm Type | Coated |
| Material | Nylon,Copper Fiber |
| Coated Area | Palm, Fingertips |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Aerospace, Circuit Board Manufacturing, Electronics Assembly, and Munitions |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Specific |
| Thickness (Metric) | 0.33 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 40-6415 |
| Product Type | ESD Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Knit |
PIP™ CleanTeam™ Seamless Knit Nylon/Copper Fiber ESD Gloves with Polyurethane Finger Grip
Electrostatic Dissipative (ESD) fiber yarns blended with low lint nylon reduce static build-up on the glove's surface for improved performance in electronics assembly. Polyurethane coating on the fingertips provides a secure grip in dry or slightly oily conditions.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Applications | Laboratory |
| Yarn Gauge | 15 |
| Coating Material | Polyurethane |
| Color | Natural |
| Material | Nylon,Copper Fiber |
| Coated Area | Fingertips |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Aerospace, Circuit Board Manufacturing, Electronics Assembly, and Munitions |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Specific |
| Thickness (Metric) | 0.33 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 40-6416 |
| Product Type | ESD Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Knit |
ULINE INC 3P FINGERTIP COATED ESD GLOVE-XL
502996527 FINGERTIP COATED ESD GLOVE-XL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
ULINE INC 3P FINGERTIP COATED ESD GLOVE M
502996526 FINGERTIP COATED ESD GLOVE M
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline FINGERTIP COATED ESD GLOVE-SM
502997657 FINGERTIP COATED ESD GLOVE-SM
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
ULINE INC 3P PALM COATED ESD GLOVE-XL 12/PK
502998535 PALM COATED ESD GLOVE-XL 12/PK
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Refrigiwear Inc. 2509 REG BLK MED Dbl Layr Herringbne Grip Glove with finger tip coating
When the cold weather requires you to “get a grip,” reach for these bad boys. Ready to tackle any task, these have a dipped coating on the thumb, index, & middle fingers, making them perfect for precision tasks like label peeling. The herringbone grip pattern on the palms adds an extra layer of confidence, ensuring a secure hold in any conditions. Plus, the silicone grip pattern performs better in the cold without cracking or getting slick. With their dual-layer construction & built-in liner, these winter work gloves provide both warmth & dexterity. Don't let the work at hand slip through your fingers—grab a pair of these grip-enhancing work gloves & conquer any job with ease. Sold by the dozen. Price shown is per pair. Dipped coating on thumb, index & middle fingers perfect for peeling labels Silicone herringbone grip pattern on palms Dual-layer outershell with built-in liner for extra warmth Sold by the dozen. Price shown is per pair.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Refrigiwear Inc. 2509 REG BLK XLG Dbl Layr Herringbne Grip Glove with finger tip coating
When the cold weather requires you to “get a grip,” reach for these bad boys. Ready to tackle any task, these have a dipped coating on the thumb, index, & middle fingers, making them perfect for precision tasks like label peeling. The herringbone grip pattern on the palms adds an extra layer of confidence, ensuring a secure hold in any conditions. Plus, the silicone grip pattern performs better in the cold without cracking or getting slick. With their dual-layer construction & built-in liner, these winter work gloves provide both warmth & dexterity. Don't let the work at hand slip through your fingers—grab a pair of these grip-enhancing work gloves & conquer any job with ease. Sold by the dozen. Price shown is per pair. Dipped coating on thumb, index & middle fingers perfect for peeling labels Silicone herringbone grip pattern on palms Dual-layer outershell with built-in liner for extra warmth Sold by the dozen. Price shown is per pair.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
PIP™ Stat-Tek™ Women's Nylon ESD Gloves with Urethane Coated Palm
Lint-free, anti-static nylon with an ultra thin urethane moisture barrier on the palm and thumb.