Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over the original formulation. Corning™ Cell Culture Media - Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| Quantity | 6 x 500 mL |
Corning™ Cell Culture Media: Cell Culture Supplements
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used as a nutrient source in cell culture media. Cell Culture Media: Cell Culture Supplements are produced under the highest industry standards to ensure superior results.
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Quantity | 100 mL |
| Sterility | Sterile-filtered |
Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used for culture of epithelial, endothelial, and granulosa cell types under low serum conditions. Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix has low levels of endotoxin, and absence of contamination.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM and Ham's F-12, 50/50 Mix |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | <0.25EU/mL |
| pH | 7 to 7.4 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| For Use With (Application) | To assess growth promotion and cytotoxicity characteristics |
| Sterility | Sterile |
Cytiva™ HyClone™ ActiPro™ Cell Culture Media
Chemically defined ADCF cell culture medium providing high yields of recombinant proteins in processes using Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Poloxamer 188 |
| Product Type | Cell Culture Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Classification | Protein Production |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Expression System | Mammalian |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Product Line | HyClone ActiPro |
| Cell Type | CHO |
Cytiva SFX-Insect™ Cell Culture Media
Designed to support the growth of multiple insect cell lines and production of a variety of recombinant proteins. HyClone™ SFX Insect™ Cell Culture Media is a protein-free media that support cell culture growth.
| Product Type | Insect Cell Medium |
|---|---|
| Certifications/Compliance | cGMP |
Corning™ Cell Culture Buffers: Dulbecco's Phosphate-Buffered Salt Solution 10X
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With low endotoxin content
| Content And Storage | 2° to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Quantity | 6 x 500 mL |
| Concentration | 10 X |
Corning™ Basal Cell Culture Liquid Media - Alpha Modification of Eagle's Medium 1X (AMEM)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Contains Earle's salts, ribonucleosides, deoxyribonucleosides, and L-glutamine.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Alpha MEM/EBSS |
| pH | 7 to 7.4 |
| Quantity | 6 x 500 mL |
Spectinomycin dihydrochloride pentahydrate, Cell Culture Grade
CAS: 22189-32-8 Molecular Formula: C14H36Cl2N2O12 Molecular Weight (g/mol): 495.34 MDL Number: MFCD00150886 InChI Key: DCHJOVNPPSBWHK-UXXUFHFZSA-N Synonym: Spectinomycin dihydrochloride PubChem CID: 67108398 ChEBI: CHEBI:9217 IUPAC Name: dihydrogen (1R,3S,5R,8R,10R,11S,12S,13R,14S)-8,12,14-trihydroxy-5-methyl-11,13-bis(methylamino)-2,4,9-trioxatricyclo[8.4.0.0³,⁸]tetradecan-7-one pentahydrate dichloride SMILES: [H+].[H+].O.O.O.O.O.[Cl-].[Cl-].CN[C@@H]1[C@H](O)[C@H](NC)[C@H]2O[C@]3(O)[C@@H](O[C@H](C)CC3=O)O[C@@H]2[C@H]1O
| PubChem CID | 67108398 |
|---|---|
| CAS | 22189-32-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 495.34 |
| ChEBI | CHEBI:9217 |
| MDL Number | MFCD00150886 |
| SMILES | [H+].[H+].O.O.O.O.O.[Cl-].[Cl-].CN[C@@H]1[C@H](O)[C@H](NC)[C@H]2O[C@]3(O)[C@@H](O[C@H](C)CC3=O)O[C@@H]2[C@H]1O |
| Synonym | Spectinomycin dihydrochloride |
| IUPAC Name | dihydrogen (1R,3S,5R,8R,10R,11S,12S,13R,14S)-8,12,14-trihydroxy-5-methyl-11,13-bis(methylamino)-2,4,9-trioxatricyclo[8.4.0.0³,⁸]tetradecan-7-one pentahydrate dichloride |
| InChI Key | DCHJOVNPPSBWHK-UXXUFHFZSA-N |
| Molecular Formula | C14H36Cl2N2O12 |
Invitrogen™ Cell Culture Contamination Detection Kit
Detects and identifies contaminants
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Recovery™ Cell Culture Freezing Medium
Complete, ready-to-use freezing medium for cryopreservation of a wide variety of mammalian cells, including CHO-S, CHO-K1, HEK 293, Jurkat, and NIH 3T3
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ T-Cell Culture Supplement with ConA (IL-2 Culture Supplement), Rat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Promotes polyclonal activation and IL-2 proliferation of most antigenically sensitized rat or mouse lymphoid T-cells
Erythromycin, Cell Culture Grade
CAS: 114-07-8 Molecular Formula: C37H67NO13 Molecular Weight (g/mol): 733.94 MDL Number: MFCD00084654 InChI Key: ULGZDMOVFRHVEP-RWJQBGPGSA-N PubChem CID: 12560 ChEBI: CHEBI:42355 SMILES: CC[C@H]1OC(=O)[C@H](C)[C@@H](O[C@H]2C[C@@](C)(OC)[C@@H](O)[C@H](C)O2)[C@H](C)[C@@H](O[C@@H]2O[C@H](C)C[C@@H]([C@H]2O)N(C)C)[C@](C)(O)C[C@@H](C)C(=O)[C@H](C)[C@@H](O)[C@]1(C)O
| PubChem CID | 12560 |
|---|---|
| CAS | 114-07-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 733.94 |
| ChEBI | CHEBI:42355 |
| MDL Number | MFCD00084654 |
| SMILES | CC[C@H]1OC(=O)[C@H](C)[C@@H](O[C@H]2C[C@@](C)(OC)[C@@H](O)[C@H](C)O2)[C@H](C)[C@@H](O[C@@H]2O[C@H](C)C[C@@H]([C@H]2O)N(C)C)[C@](C)(O)C[C@@H](C)C(=O)[C@H](C)[C@@H](O)[C@]1(C)O |
| InChI Key | ULGZDMOVFRHVEP-RWJQBGPGSA-N |
| Molecular Formula | C37H67NO13 |
Streptomycin sulfate, Cell Culture Reagent
CAS: 3810-74-0 Molecular Formula: C42H84N14O36S3 Molecular Weight (g/mol): 1457.376 MDL Number: MFCD00037023 InChI Key: QTENRWWVYAAPBI-FFCQDDOVSA-N PubChem CID: 124080941 IUPAC Name: 2-[(1R,2S,3S,4S,5R,6S)-3-(diaminomethylideneamino)-4-[(2R,3S,4S,5S)-3-[(2R,3S,4R,5R,6S)-4,5-dihydroxy-6-(hydroxymethyl)-3-(methylamino)oxan-2-yl]oxy-4-formyl-4-hydroxy-5-methyloxolan-2-yl]oxy-2,5,6-trihydroxycyclohexyl]guanidine;2-[(1R,2S,3S,4R,5R,6R)-3-( SMILES: CC1C(C(C(O1)OC2C(C(C(C(C2O)O)N=C(N)N)O)N=C(N)N)OC3C(C(C(C(O3)CO)O)O)NC)(C=O)O.CC1C(C(C(O1)OC2C(C(C(C(C2O)O)N=C(N)N)O)N=C(N)N)OC3C(C(C(C(O3)CO)O)O)NC)(C=O)O.OS(=O)(=O)O.OS(=O)(=O)O.OS(=O)(=O)O
| PubChem CID | 124080941 |
|---|---|
| CAS | 3810-74-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 1457.376 |
| MDL Number | MFCD00037023 |
| SMILES | CC1C(C(C(O1)OC2C(C(C(C(C2O)O)N=C(N)N)O)N=C(N)N)OC3C(C(C(C(O3)CO)O)O)NC)(C=O)O.CC1C(C(C(O1)OC2C(C(C(C(C2O)O)N=C(N)N)O)N=C(N)N)OC3C(C(C(C(O3)CO)O)O)NC)(C=O)O.OS(=O)(=O)O.OS(=O)(=O)O.OS(=O)(=O)O |
| IUPAC Name | 2-[(1R,2S,3S,4S,5R,6S)-3-(diaminomethylideneamino)-4-[(2R,3S,4S,5S)-3-[(2R,3S,4R,5R,6S)-4,5-dihydroxy-6-(hydroxymethyl)-3-(methylamino)oxan-2-yl]oxy-4-formyl-4-hydroxy-5-methyloxolan-2-yl]oxy-2,5,6-trihydroxycyclohexyl]guanidine;2-[(1R,2S,3S,4R,5R,6R)-3-( |
| InChI Key | QTENRWWVYAAPBI-FFCQDDOVSA-N |
| Molecular Formula | C42H84N14O36S3 |
MilliporeSigma™ Cell Culture Freezing Media with DMSO
Optimized and validated for cell culture and Stem cell culture.
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Formulation | 10% DMSO, calf and fetal bovine serum |
| For Use With (Application) | Stem cell culture and cell culture |
Gibco™ Viral Production Medium
Viral Production Medium is a chemically defined, serum-free, and protein-free medium for growth and transfection of Viral Production Cells 2.0.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | Viral Production Cells 2.0 |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No GlutaMAX |
| Manufacturing Quality | ISO 13485, MDSAP, FDA-registered |
| Expression System | Mammalian |
| For Use With (Application) | AAV Production |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | HEK 293 |
| Regulatory Status | RUO - Research Use Only |
| With Additives | Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | AAV Production Medium |
| Classification | Serum-free,Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| pH | 7 |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Shelf Life | 12 months from date of manufacture |
| Product Line | AAV-MAX |