Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (40)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (15)
- (3)
- (28)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (5)
- (13)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (28)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (158)
- (3)
- (2)
- (15)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (18)
- (85)
- (91)
- (1)
- (1)
- (43)
- (11)
- (1)
- (43)
- (37)
- (2)
- (2)
- (36)
- (8)
- (3)
- (26)
Filtered Search Results
Corning™ Cell Culture Buffers: Dulbecco's Phosphate-Buffered Salt Solution 10X
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With low endotoxin content
| Content And Storage | 2° to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Quantity | 6 x 500 mL |
| Concentration | 10 X |
Gibco™ Glucose Solution
Gibco™ Glucose Solution contains D-glucose at a concentration of 200 g/L and is used as a serum-free medium supplement suitable for cell culture.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
Cytiva HyClone™ HEPES Solution
Maintains physiological pH in cell culture, despite changes in carbon dioxide concentration (produced by cellular respiration). HyClone™ HEPES Solution is part of high-performance line of nutritional and growth supplements.
Gibco™ Sodium Pyruvate (100 mM)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Growth supplement
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Corning™ Trace Elements
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Research applications
| Format | Plastic Bottle |
|---|---|
| Product Type | Trace Element |
| Form | Liquid |
| Quantity | 100 mL |
| Sterility | Sterile-filtered |
Corning™ HEPES, Liquid
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
An alternative to use of bicarbonate for buffering
Gibco™ rhLaminin-521
rhLaminin-521
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Purity or Quality Grade | hESC-Qualified |
| Product Type | Extracellular Matrix |
| Classification | Xeno-free |
| pH | 6 to 8 |
| Culture Type | Stem Cell (Human, iPS - Induced Pluripotent Stem, Embryonic) |
| Source | Xeno-Free |
| Cell Type | Stem Cells |
Gibco™ Insulin-Transferrin-Selenium (ITS-G) Select Supplement (100X)
Insulin-Transferrin-Selenium (ITS-G) Select Supplement is an animal-origin-free (AOF) basal medium supplement that is used to reduce the amount of FBS needed to culture cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤ 1.00 EU/mL |
| pH | 7.8 to 9.0 |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months from Date of Manufacture |
| Concentration | 100 X |
| Osmolality | 260 to 320 mOsm/kg |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Source | Animal Origin-free |
Corning™ BioCoat™ Poly-D-Lysine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Recommended for the culture of neurons, glial cells, and transfected cells
Gibco™ N-2 Supplement (100X)
N-2 Supplement is a versatile serum-free cell culture supplement that supports the growth and viability of various cell types.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer (-5 to -20°C) and protect from light. |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| Tested For | Endotoxin, Performance, Sterility |
| Classification | Serum-free |
| pH | 6 to 8 |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 18 Months |
| Concentration | 100 X |
| Sterility | Sterile |
| Serum Level | Serum-Free |
| Cell Type | Neural Cells |
Gibco™ Poly-D-Lysine
Poly-D-Lysine is an extracellular matrix used to facilitate neural cell adhesion to tissue culture-treated plastic and glass surfaces. When used on Nunc plastics with B-27 supplements or the B-27 Plus Neuronal Culture System, Poly-D-Lysine maintains cell viability and normal growth characteristics in multiple neuronal cell types.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Trypan Blue Solution, 0.4%
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Routinely used as a cell stain to assess cell viability using the dye exclusion test
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ MEM Non-Essential Amino Acids Solution (100X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ MEM Non-Essential Amino Acids are used as a supplement for cell culture medium, to increase cell growth and viability.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store at 2–8°C. Protect from light. |
|---|---|
| Product Type | Amino Acid Supplement |
| Form | Liquid |
| pH | 0.9 |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Shelf Life | 18 Months |
| Concentration | 100X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Mammalian Cells |