Additional Cell Culture Reagents and Supplements
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (40)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (15)
- (3)
- (28)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (5)
- (13)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (28)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (158)
- (3)
- (2)
- (15)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (18)
- (85)
- (91)
- (1)
- (1)
- (43)
- (11)
- (1)
- (43)
- (37)
- (2)
- (2)
- (36)
- (8)
- (3)
- (26)
Filtered Search Results
Gibco™ Insulin, human recombinant, zinc solution
Gibco human recombinant insulin solution reliably supports cell culture across various cell types.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ B-27™ Supplement (50X), serum free
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The original Gibco B-27 Supplement, optimized for serum-free culture of neurons, supports the growth and viability of neurons and many different cell types.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | Store in freezer (-5 to -20°C) and protect from light. |
|---|---|
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| Tested For | Endotoxin, Performance, Sterility, Mycoplasma |
| Classification | Serum-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile |
| Serum Level | Serum-Free |
| Cell Type | Neural Cells |
Gibco™ HT Supplement (100X)
HT-supplemented medium is suitable for post-selection rescue to overcome the effects of residual intracellular aminopterin.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Smooth Muscle Differentiation Supplement (SMDS)
Smooth Muscle Differentiation Supplement (SMDS)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Insulin-Transferrin-Selenium (ITS -G) (100X)
A basal medium supplement to reduce the amount of fetal bovine serum (FBS) needed to culture cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ N-2 MAX Media Supplement (100X)
Culture neural progenitor cells and their differentiated derivatives under defined, serum-free conditions
Gibco™ CTS™ HBSS
Gibco Cell Therapy Systems (CTS) Hanks' Balanced Salt Solution (HBSS) is used for a variety of cell culture applications, such as washing cells before dissociation, transporting cells or tissue samples, diluting cells for counting, and preparing reagents.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
| Sterilization Method | 0.2 μm Sterile-filtered |
| Form | Clear, colorless solution |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ Cholesterol Lipid Concentrate (250X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cholesterol Lipid Concentrate (250X)
Cytiva HyClone™ Trypan Blue Solution, 0.4% Phosphate Buffered Saline
Trypan Blue solution, 0,4%, is routinely used as a cell stain to assess cell viability using the dye exclusion test.
Gibco™ Anti-Clumping Agent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Anti-Clumping Agent
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO, Insect Cells, 293 (HEK) |
| Content And Storage | Store at 2 to 8°C |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Anti-clumping Reagent |
| Form | Liquid |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| pH | 6 to 8 |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Gibco |
| Cell Type | Mammalian Cells |
Gibco™ KaryoMAX™ Giemsa Stain Solution
For G-banding of chromosomes for cytogenetic analysis
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ MEM Vitamin Solution (100X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used as a growth supplement for cell culture medium, to increase cell growth and viability
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ EfficientFeed™ B+ 3X Supplement
Gibco EfficientFeed B+ 3X Supplement is a single-part liquid supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization.
| Shipping Condition | Approved for shipment at Room Temperature or on Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2–8°C. Store dark and dry. |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| pH | 6 to 8 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ EfficientFeed™ A+ 3X Supplement
Gibco EfficientFeed A+ 3X Supplement is a single-part liquid supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization.
| Shipping Condition | Approved for shipment at Room Temperature or on Wet Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 2–8°C. Store dark and dry. |
| Product Type | Cell Culture Supplement |
| Form | Liquid |
| pH | 6 to 8 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ Poloxamer 188 Non-ionic Surfactant (10%)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Poloxamer 188 is a non-ionic surfactant used to control shear forces in suspension cultures, reduce foaming in stirred cultures, and minimize cell attachment to glass surfaces. This product comes as a 10% solution, sterile-filtered and ready for use in cell culture applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More