Alkyl Halides
Filtered Search Results
Sigma Aldrich 1,12-Dibromododecane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 215°C (15 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | Br(CH2)12 Br |
| CAS | 3344-70-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 328.13 |
| MDL Number | MFCD00000226 |
| Synonym | Dodecamethylene dibromide |
| RTECS Number | JR2295000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C12H24Br2 |
| EINECS Number | 222-096-5 |
| Melting Point | 38°C to 42°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Bromohexane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 154°C to 158°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | CH3(CH2)5 Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 165.07 |
| Density | 1.176 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 98% |
| CAS | 111-25-1 |
| MDL Number | MFCD00000271 |
| Refractive Index | n20/D 1.448 (literature) |
| Synonym | Hexyl bromide |
| RTECS Number | MO0925000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C6H13Br |
| EINECS Number | 203-850-2 |
| Melting Point | -85°C (lit.) |
Sigma Aldrich 4-Butoxybenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 5736-88-9 |
|---|
Sigma Aldrich 2,6-Bis(bromomethyl)pyridine
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Percent Purity | 98% |
|---|---|
| Linear Formula | C7H7Br2N |
| CAS | 7703-74-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 264.95 |
| MDL Number | MFCD00191795 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H7Br2N |
| Melting Point | 85°C to 87°C (lit.) |
Sigma Aldrich Diiodomethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 67°C to 69°C (11 mmHg, lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | CH2I2 |
| CAS | 75-11-6 |
| Molecular Weight (g/mol) | 267.84 g/mol |
| MDL Number | MFCD00001079 |
| Synonym | Methylene iodide |
| RTECS Number | PA8575000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | CH2I2 |
| EINECS Number | 200-841-5 |
| Density | 3.325 g/mL at 25°C |
| Melting Point | 5°C to 8°C |
Sigma Aldrich (2-Bromoethyl)benzene
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 220°C to 221°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H5CH2CH2Br |
| CAS | 103-63-9 |
| Molecular Weight (g/mol) | 185.06 |
| MDL Number | MFCD00000240 |
| Refractive Index | n20/D 1.556 (literature) |
| Synonym | 2-Phenylethyl bromide |
| RTECS Number | CY9032000 |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Molecular Formula | C8H9Br |
| EINECS Number | 203-130-8 |
| Density | 1.355 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1-Bromotetradecane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 175°C to 178°C (20 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CH3(CH2)13 Br |
| CAS | 112-71-0 |
| Molecular Weight (g/mol) | 277.28 |
| MDL Number | MFCD00000228 |
| Refractive Index | n20/D 1.460 (literature) |
| Synonym | Myristyl bromide; Tetradecyl bromide |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H29Br |
| EINECS Number | 203-999-3 |
| Density | 0.932 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 5°C to 6°C (lit.) |
Sigma Aldrich Methyl 2-bromopropionate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 51°C (19 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | CH3CHBrCO2CH3 |
| CAS | 5445-17-0 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 167 |
| MDL Number | MFCD00000143 |
| Refractive Index | n20/D 1.451 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H7BrO2 |
| EINECS Number | 226-642-3 |
| Density | 1.497 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 1,2-Epoxy-2-methylpropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 50°C to 51°C |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | C4H8O |
| CAS | 558-30-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 72.11 |
| MDL Number | MFCD00066354 |
| Refractive Index | n20/D 1.374 (literature) |
| Synonym | 1,1-Dimethyloxirane; 1,2-Epoxy-isobutane; Isobutylene oxide |
| RTECS Number | TZ3580000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C4H8O |
| EINECS Number | 209-193-8 |
| Density | 0.812 g/mL (at 25°C) |
Sigma Aldrich 1,2-Dibromoethane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 131°C to 132°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | BrCH2CH2Br |
| Molecular Weight (g/mol) | 187.86 |
| Density | 2.18 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | ≥99% |
| CAS | 106-93-4 |
| MDL Number | MFCD00000233 |
| Refractive Index | n20/D 1.539 (literature) |
| Synonym | EDB; Ethylene dibromide |
| RTECS Number | KH9275000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C2H4Br2 |
| EINECS Number | 203-444-5 |
| Melting Point | 8°C to 11°C (lit.) |
Sigma Aldrich 1-Boc-3-Iodoazetidine
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 254454-54-1 |
|---|
Sigma Aldrich 2-Bromopropane
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 59°C (lit.) |
|---|---|
| Linear Formula | (CH3)2 CHBr |
| Molecular Weight (g/mol) | 122.99 |
| Density | 1.31 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Percent Purity | 99% |
| CAS | 75-26-3 |
| MDL Number | MFCD00000147 |
| Refractive Index | n20/D 1.425 (literature) |
| Synonym | Isopropyl bromide |
| RTECS Number | TX4111000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C3H7Br |
| EINECS Number | 200-855-1 |
| Melting Point | -89°C (lit.) |
Sigma Aldrich 5-(aminomethyl)thiophene-2-sulfonamide
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 2,3-Dihydro-1,4-benzoxazepin-4(5H)-ylacetic acid hydrochloride
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 1-(2-Fluoro-4-nitro-phenyl)-piperidin-4-one
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More