Alkaline Earth Metals
Filtered Search Results
Magnesium, turnings, 99+%, Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7439-95-4 Molecular Formula: Mg Molecular Weight (g/mol): 24.30 MDL Number: MFCD00085308 InChI Key: JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N Synonym: magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs PubChem CID: 5462224 ChEBI: CHEBI:25107 IUPAC Name: magnesium SMILES: [Mg]
| PubChem CID | 5462224 |
|---|---|
| CAS | 7439-95-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 24.30 |
| ChEBI | CHEBI:25107 |
| MDL Number | MFCD00085308 |
| SMILES | [Mg] |
| Synonym | magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs |
| IUPAC Name | magnesium |
| InChI Key | JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Mg |
Magnesium, 99.9+%, (trace metal basis), turnings
CAS: 7439-95-4 Molecular Formula: Mg Molecular Weight (g/mol): 24.30 MDL Number: MFCD00085308 InChI Key: JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N Synonym: magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs PubChem CID: 5462224 ChEBI: CHEBI:25107 IUPAC Name: magnesium SMILES: [Mg]
| PubChem CID | 5462224 |
|---|---|
| CAS | 7439-95-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 24.30 |
| ChEBI | CHEBI:25107 |
| MDL Number | MFCD00085308 |
| SMILES | [Mg] |
| Synonym | magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs |
| IUPAC Name | magnesium |
| InChI Key | JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Mg |
Magnesium turnings, 99.8% (metals basis), Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7439-95-4 Molecular Formula: Mg Molecular Weight (g/mol): 24.30 MDL Number: MFCD00085308 InChI Key: JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N Synonym: magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs PubChem CID: 5462224 ChEBI: CHEBI:25107 IUPAC Name: magnesium SMILES: [Mg]
| PubChem CID | 5462224 |
|---|---|
| CAS | 7439-95-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 24.30 |
| ChEBI | CHEBI:25107 |
| MDL Number | MFCD00085308 |
| SMILES | [Mg] |
| Synonym | magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs |
| IUPAC Name | magnesium |
| InChI Key | JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Mg |
Magnesium powder, -325 mesh, 99.8%, Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7439-95-4 Molecular Formula: Mg Molecular Weight (g/mol): 24.30 MDL Number: MFCD00085308 InChI Key: JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N Synonym: magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs PubChem CID: 5462224 ChEBI: CHEBI:25107 IUPAC Name: magnesium SMILES: [Mg]
| PubChem CID | 5462224 |
|---|---|
| CAS | 7439-95-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 24.30 |
| ChEBI | CHEBI:25107 |
| MDL Number | MFCD00085308 |
| SMILES | [Mg] |
| Synonym | magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs |
| IUPAC Name | magnesium |
| InChI Key | JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Mg |
Calcium turnings, 98% (metals basis), Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7440-70-2 Molecular Formula: Ca Molecular Weight (g/mol): 40.08 MDL Number: MFCD00010897 MFCD00085314 InChI Key: OYPRJOBELJOOCE-UHFFFAOYSA-N Synonym: unii-sy7q814vup,hsdb 273,sy7q814vup,compounds,elemental,calcium, elemental,kalzium,atom,ingot,chelate PubChem CID: 5460341 ChEBI: CHEBI:29320 IUPAC Name: calcium SMILES: [Ca]
| PubChem CID | 5460341 |
|---|---|
| CAS | 7440-70-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 40.08 |
| ChEBI | CHEBI:29320 |
| MDL Number | MFCD00010897 MFCD00085314 |
| SMILES | [Ca] |
| Synonym | unii-sy7q814vup,hsdb 273,sy7q814vup,compounds,elemental,calcium, elemental,kalzium,atom,ingot,chelate |
| IUPAC Name | calcium |
| InChI Key | OYPRJOBELJOOCE-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Ca |
Manganese powder, -140+325 mesh, 99.6% (metals basis)
CAS: 7439-96-5 Molecular Formula: Mn Molecular Weight (g/mol): 54.94 MDL Number: MFCD00011111 InChI Key: PWHULOQIROXLJO-UHFFFAOYSA-N Synonym: colloidal,mangan,manganese, elemental,cutaval,magnacat,metal alloy,tronamang,fume,mangan polish,compounds PubChem CID: 23930 ChEBI: CHEBI:35154 IUPAC Name: manganese SMILES: [Mn]
| PubChem CID | 23930 |
|---|---|
| CAS | 7439-96-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 54.94 |
| ChEBI | CHEBI:35154 |
| MDL Number | MFCD00011111 |
| SMILES | [Mn] |
| Synonym | colloidal,mangan,manganese, elemental,cutaval,magnacat,metal alloy,tronamang,fume,mangan polish,compounds |
| IUPAC Name | manganese |
| InChI Key | PWHULOQIROXLJO-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Mn |
Magnesium granules, -4+30 mesh, 99.8% (metals basis), Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7439-95-4 Molecular Formula: Mg Molecular Weight (g/mol): 24.30 MDL Number: MFCD00085308 InChI Key: JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N Synonym: magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs PubChem CID: 5462224 ChEBI: CHEBI:25107 IUPAC Name: magnesium SMILES: [Mg]
| PubChem CID | 5462224 |
|---|---|
| CAS | 7439-95-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 24.30 |
| ChEBI | CHEBI:25107 |
| MDL Number | MFCD00085308 |
| SMILES | [Mg] |
| Synonym | magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs |
| IUPAC Name | magnesium |
| InChI Key | JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Mg |
Barium, 99+%, rods, approx. 2 cm diameter
CAS: 7440-39-3 Molecular Formula: Ba Molecular Weight (g/mol): 137.33 MDL Number: MFCD00134031 InChI Key: DSAJWYNOEDNPEQ-UHFFFAOYSA-N Synonym: bario,baryum,bario spanish,baryum french,barium, soluble compounds,unii-24gp945v5t,and soluble compounds,barium, elemental,and compounds,atom PubChem CID: 5355457 ChEBI: CHEBI:32595 IUPAC Name: barium SMILES: [Ba]
| PubChem CID | 5355457 |
|---|---|
| CAS | 7440-39-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 137.33 |
| ChEBI | CHEBI:32595 |
| MDL Number | MFCD00134031 |
| SMILES | [Ba] |
| Synonym | bario,baryum,bario spanish,baryum french,barium, soluble compounds,unii-24gp945v5t,and soluble compounds,barium, elemental,and compounds,atom |
| IUPAC Name | barium |
| InChI Key | DSAJWYNOEDNPEQ-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Ba |
Medchemexpress LLC Strontium Ranelate | 135459-87-9 | 99.99% | 513.49 | 500 MG
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Strontium Ranelate | 135459-87-9 | 99.99% | 513.49 | 500 MG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich Magnesium
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 1090°C |
|---|---|
| Linear Formula | Mg |
| CAS | 7439-95-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 24.31 g/mol |
| MDL Number | MFCD00085308 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Mg |
| EINECS Number | 231-104-6 |
| Density | 1.74 g/mL at 25°C |
| Melting Point | 648°C |
Sigma Aldrich Magnesium
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 1090°C |
|---|---|
| Linear Formula | Mg |
| CAS | 7439-95-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 24.31 g/mol |
| MDL Number | MFCD00085308 |
| RTECS Number | OM2100000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Mg |
| EINECS Number | 231-104-6 |
| Density | 1.74 g/mL at 25°C |
| Melting Point | 648°C |
Sigma Aldrich Magnesium
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 1090°C |
|---|---|
| Linear Formula | Mg |
| CAS | 7439-95-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 24.31 g/mol |
| MDL Number | MFCD00085308 |
| RTECS Number | OM2100000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | Mg |
| EINECS Number | 231-104-6 |
| Density | 1.74 g/mL at 25°C |
| Melting Point | 648°C |
Fisher Science Education™ Calcium
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
CAS: 7440-70-2 Molecular Formula: Ca Molecular Weight (g/mol): 40.08 MDL Number: MFCD00010897 MFCD00085314 InChI Key: OYPRJOBELJOOCE-UHFFFAOYSA-N Synonym: unii-sy7q814vup,hsdb 273,sy7q814vup,compounds,elemental,calcium, elemental,kalzium,atom,ingot,chelate PubChem CID: 5460341 ChEBI: CHEBI:29320 IUPAC Name: calcium SMILES: [Ca]
| PubChem CID | 5460341 |
|---|---|
| CAS | 7440-70-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 40.08 |
| ChEBI | CHEBI:29320 |
| MDL Number | MFCD00010897 MFCD00085314 |
| SMILES | [Ca] |
| Synonym | unii-sy7q814vup,hsdb 273,sy7q814vup,compounds,elemental,calcium, elemental,kalzium,atom,ingot,chelate |
| IUPAC Name | calcium |
| InChI Key | OYPRJOBELJOOCE-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Ca |
TARGETMOL CHEMICALS INC L-Threonic acid magnesium salt
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Also available in 10 mg, 25 mg, 100 mg, 200 mg, 500 mg and bulk. Please contact Fisher for quotes. L-Threonic acid magnesium salt (L-TAMS) increases synapse density and memory ability in both aged rats and late stage Alzheimer’s disease (AD) model mice. Purity 99.73%
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Magnesium turnings, 99.8% (metals basis), Thermo Scientific Chemicals
CAS: 7439-95-4 Molecular Formula: Mg Molecular Weight (g/mol): 24.30 MDL Number: MFCD00085308 InChI Key: JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N Synonym: magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs PubChem CID: 5462224 ChEBI: CHEBI:25107 IUPAC Name: magnesium SMILES: [Mg]
| PubChem CID | 5462224 |
|---|---|
| CAS | 7439-95-4 |
| Molecular Weight (g/mol) | 24.30 |
| ChEBI | CHEBI:25107 |
| MDL Number | MFCD00085308 |
| SMILES | [Mg] |
| Synonym | magnesio,sheet,powdered,magnesio italian,turnings,rieke's active,ribbon,unii-i38zp9992a,hsdb 654,nitrate, acs |
| IUPAC Name | magnesium |
| InChI Key | JLVVSXFLKOJNIY-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | Mg |