Benzoyl derivatives
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (15)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (8)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (15)
- (1)
- (3)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (25)
- (31)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Boron Molecular 2-Formylphenylboronicaci100GR
2-Formylphenylboronic acid
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Sigma Aldrich 2-Chlorobenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 209°C to 215°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | ClC6H4CHO |
| CAS | 89-98-5 |
| Molecular Weight (g/mol) | 140.57 |
| MDL Number | MFCD00003304 |
| Refractive Index | n20/D 1.566 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H5ClO |
| EINECS Number | 201-956-3 |
| Density | 1.248 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 9°C to 11°C (lit.) |
Sigma Aldrich 2,5-Dimethyl-4-methoxybenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 6745-75-1 |
|---|
Sigma Aldrich Dipropyl phthalate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 317.5°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C6H4-1,2-(CO2CH2CH2CH3)2 |
| CAS | 131-16-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 250.29 |
| MDL Number | MFCD00009371 |
| Refractive Index | n20/D 1.497 (literature) |
| RTECS Number | TI1940000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C14H18O4 |
| EINECS Number | 205-015-8 |
| Density | 1.078 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Butyl benzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 136-60-7 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Ethylbenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 221°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | C2H5C6H4CHO |
| CAS | 4748-78-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 134.18 |
| MDL Number | MFCD00006956 |
| Refractive Index | n20/D 1.539 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C9H10O |
| EINECS Number | 225-268-8 |
| Density | 0.979 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich 2,4-Difluorobenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 65°C to 66°C (17 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 98% |
| Linear Formula | F2C6H3CHO |
| CAS | 1550-35-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 142.1 |
| MDL Number | MFCD00010326 |
| Refractive Index | n20/D 1.498 (literature) |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C7H4F2O |
| EINECS Number | 216-287-2 |
| Density | 1.299 g/mL (at 25°C (literature)) |
| Melting Point | 2°C to 3°C (lit.) |
Sigma Aldrich 3-Fluoro-4-methoxybenzaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 351-54-2 |
|---|
Sigma Aldrich 3-Cyanobenzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 1877-72-1 |
|---|
Sigma Aldrich m-Anisaldehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 143°C (50 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CH3OC6H4CHO |
| CAS | 591-31-1 |
| Molecular Weight (g/mol) | 136.15 |
| MDL Number | MFCD00003361 |
| Refractive Index | n20/D 1.553 (literature) |
| Synonym | 3-Methoxybenzaldehyde |
| RTECS Number | BZ2605000 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8O2 |
| EINECS Number | 209-712-8 |
| Density | 1.117 g/mL (at 20°C (literature)) |
Sigma Aldrich o-Tolualdehyde
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 199°C to 200°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 97% |
| Linear Formula | CH3C6H4CHO |
| CAS | 529-20-4 |
| Biological Activity | Respiratory System |
| Molecular Weight (g/mol) | 120.15 |
| MDL Number | MFCD00003338 |
| Refractive Index | n20/D 1.546 (literature) |
| Synonym | 2-Methylbenzaldehyde |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C8H8O |
| EINECS Number | 208-452-2 |
| Density | 1.039 g/mL at 20°C, 1.039 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Ethyl benzoylformate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 138°C to 139°C (18 mmHg) |
|---|---|
| Percent Purity | 95% |
| Linear Formula | C6H5COCO2C2H5 |
| CAS | 1603-79-8 |
| Molecular Weight (g/mol) | 178.18 |
| MDL Number | MFCD00009120 |
| Refractive Index | n20/D 1.516 (literature) |
| Synonym | Ethyl phenylglyoxylate |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C10H10O3 |
| EINECS Number | 216-504-0 |
| Density | 1.122 g/mL (at 25°C (literature)) |
Sigma Aldrich Phenyl benzoate
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Boiling Point | 298°C to 299°C (lit.) |
|---|---|
| Percent Purity | 99% |
| Linear Formula | C6H5CO2C6H5 |
| CAS | 93-99-2 |
| Molecular Weight (g/mol) | 198.22 |
| MDL Number | MFCD00003072 |
| Synonym | Benzoic acid phenyl ester |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Molecular Formula | C13H10O2 |
| EINECS Number | 202-293-2 |
| Melting Point | 68°C to 70°C (lit.) |
Sigma Aldrich 3-Formylbenzonitrile
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 24964-64-5 |
|---|
Sigma Aldrich 4-Ethylbenzoic acid
MilliporeSigma Sigma Organics products encompass a wide range of quality reagents, solvents, catalysts, and building blocks for organic synthesis. From benchtop discovery to process development and scale-up, Sigma Organics solutions are built to meet the needs of synthetic chemists.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| CAS | 619-64-7 |
|---|