Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ B-427 Self Laminating Vinyl BMP71 Printer Labels
B-427 Self Laminating Vinyl Labels are for use in electrical, telecommunication and datacomm identification.
Brady™ LABXPERT™ and IDXPERT™ Vial Top Labels
Round nylon cloth labels for use with Brady LABXPERT and IDXPERT printers
Bel-Art™ Labels for Protective Labeling Tape System
Labels for use with Bel-Art™ Protective Labeling Tape System (cat. no. 1186750)
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Format | Label |
| Color | White |
| Quantity | 1000/Pk. |
| Material | Paper |
| For Use With (Application) | Use to label labware, bottles or samples |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
Brady™ Laser and Ink Jet Sign Blanks: Caution
Laser and Ink Jet Blank Caution Signs are made of laser printable Permanent Polyester (B-747) and are recommended for alphanumeric and barcode applications and work well on the topside of most circuit boards and ICs.
| For Use With (Equipment) | Laser and inkjet printer |
|---|---|
| Display Text | Caution |
| Color | Black,Yellow,White |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used for safety, maintenance and general markings within a facility |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ LabelMark™ 5 Labeling Software and Labels
Ideal for identification applications in the telecommunication and electrical markets
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Includes | Common barcode symbologies and the ability to import graphics |
| Format | Label |
| Description | TLS 2200/TLS PC Link Labels |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BMP™71, TLS 2200™, TLS-PC Link™ |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +120°C |
| For Use With (Application) | Asset tracking, Barcoding, Component ID, Equipment ID, General purpose ID, Panel ID, Rating plates, Voice or data ID |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |
| Width (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 15.24 m |
| Life Span | 5 Years |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Indoor and outdoor use |
| Gloss | 50 Gardner Units |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | BMP™71 Label Maker |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ TLS 2200™/TLS PC Link™ Portable Thermal Transfer Printer Labels for Vial Tops
Labels for vial tops
| Format | Label |
|---|---|
| Description | Surface Mount |
| For Use With (Equipment) | BMP™71, TLS 2200™, TLS-PC Link™ |
| Temperature Range (English) | -320-194°F |
| Quantity | 500/Pk. |
| Material | Nylon Cloth |
| Certifications/Compliance | Halogen-free (DIN VDE 0472/parts 815), UL |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +90°C |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ FreezerBondz Thermal Transfer Printer Rectangular Labels PROMO
Durable Freezerbondz™ Polyester (B-492) markers are designed for laboratory identification applications, such as vials, centrifuge, tubes, test tubes, straws and slides.
Brady™ TLS 2200™ and TLS-PC Link™ Portable Thermal Transfer Printer Labels for 0.5 to 8mL Vials/Tubes
Labels for 0.5 to 8mL vials or tubes
| Thickness (Metric) | 0.048 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Label |
| Description | TLS 2200/TLS PC Link Labels |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BMP™71, TLS 2200™, TLS-PC Link™ |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | Halogen-free (DIN VDE 0472/parts 815) |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Right-To-Know Label Blanks
Blank RTK labels featuring a permanent, pressure-sensitive adhesive backing
| Tensile Strength | 14.4 lb./in. |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 3 to 5 Years |
| For Use With (Equipment) | Laser printer |
| Thickness (English) | 0.0045 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Used for safety, maintenance and general markings within a facility |
| Adhesive Type | Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ IDXPERT™ MRO Safety and Facility Labels
IDXPERT™ MRO Safety and Facility Labels are made of durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive that is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
| Gloss | 50 Gardner Units |
|---|---|
| Description | Powder Coated, Smooth, Textured/Rough |
| For Use With (Equipment) | iDXPERT™, LabXpert™ Printer |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -104 to 248°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | UL |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +120°C |
| For Use With (Application) | General and industrial identification, General ID, General identification, Laboratory identification, Outside-of-panel markings, Panel identification, Voice/Data identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Laser and Ink Jet Sign Blanks: Notice
Laser and Ink Jet Notice Blank Signs are made of laser printable Permanent Polyester (B-747) and are recommended for alphanumeric and barcode applications and work well on the topside of most circuit boards and ICs.
| For Use With (Equipment) | Laser and inkjet printer |
|---|---|
| Display Text | Notice |
| Color | White,Blue |
| Quantity | 25/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used for safety, maintenance and general markings within a facility |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Brady™ TLS2200™ and TLS-PC™ General Purpose Labels
Labels for the TLS 2200™ & TLS-PC Link™ Thermal Transfer Portable Printers in a wide variety of materials to meet your application needs.
| Shape | Rectangle |
|---|---|
| Format | Label |
| Labels per Row | 1 |