Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Addressograph - Patient ID Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Smudge-proof, for use on clean, flat surfaces.
| Format | Label |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Addressograph and other patient name plate imprinters |
| Color | White |
| Quantity | 1000/Roll |
Brady™ Self-laminating Cryogenic Polyester Labels
Self-laminating Cryogenic Polyester Labels for 1 to 8 mL vials.
| Thickness (Metric) | 0.048 mm |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Shape | Rectangle |
| Description | Thermal Transfer Printable Labels |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | 196°C |
| Temperature Range (English) | -321°F to +230°F |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +110°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Rectangular Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Rectangle with Rounded Corners |
|---|---|
| Format | Roll |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Brady™ HMIG Labels
HMIG Labels are made with Coated Paper (B-235), which features surface printed graphics on semi-gloss paper label stock, making it ideal for general label applications.
Therapak™ UN3373 Biological Substance Category B Labels
Universally recognized marking for shipping biological substances by air
| Format | Label |
|---|---|
| Quantity | 500/Pk. |
| Certifications/Compliance | DOT, IATA |
| For Use With (Application) | For shipping biological substances by air |
Therapak™ Double-Up Arrow Marking Label
Part of IATA 650 packing instructions for specimen transport
Fisherbrand™ Blue Labeling Tape 3/4 in x 14 yds
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
Fisherbrand™ NFR Write-On Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for adding vital hazard information to surfaces of small bottles, cans, and other containers.
Argos Technologies™ PolarSafe™ Strips for Cryo Storage
Use in temperatures as low as -196°C (-320°F)
| Print Technology | Laser |
|---|---|
| Format | Label |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -196°C |
| Temperature Range (English) | -320.8°F |
| Material | Polyester |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Peel and Stick |
Fisherbrand™ Direct Thermal Cryogenic Storage Assorted Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DYMO compatable storage labels designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C.
| Shape | Round |
|---|---|
| Format | Roll |
| Diameter (Metric) | 9.5 mm |
| Latex Free | Yes |
| Languages | English |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Specimen Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For labeling and identifying specimens.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Labeling and identifying specimens |
Brady™ Thermal Transfer Conical Vial Labels
Thermal Transfer Conical Vial Labels are made of self-laminating polyester (B-461), a clear film with a matte white printable zone ideal for cables, laboratory ID or general labeling where graphics need to be protected.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | Thermal Transfer Printable Labels |
| Width (Metric) Printable Area | 38.10 mm |
| Color | White,Translucent |
| Material | Polyester |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.048 mm |
| Format | Label |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -196°C |
| For Use With (Equipment) | BBP81, i5100, i7100, PR Plus, IP Series, THT 76 mm Core Printers, i7500 |
| Thickness (English) | 0.0019 in. |
| Temperature Range (English) | -321°F to +230°F |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +110°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
| Format | Label |
|---|---|
| Color | White |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
Brady™ DOT Vehicle Placards: (Misc. Hazardous Materials w/Blank Box) 9
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Format | Label |
| Width (English) | 10.75 in. |
| Display Text | Misc. Hazardous Materials with blank box, 9 |
| Color | Black,White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Sterility | Non-sterile |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |