Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Blank Writable Biohazard Identity Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | Paper |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| For Use With (Application) | Biohazard |
Fisherbrand™ Large Vertical Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ Lab Hazard Warning Label Refills
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Printed in safety colors.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Length (Metric) | 20.3 m |
| Color | Assorted |
| Length (English) | 57 yd. |
| For Use With (Application) | Printed in safety colors |
Fisherbrand™ Small Round Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Fisherbrand™ Stat Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Flourescent red labels to indicate tests are urgent.
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Red |
| Quantity | 1000/Roll |
| For Use With (Application) | Shipping |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ HMIG Write-On Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for adding vital hazard information to surfaces of small bottles, cans, and other containers.
Fisherbrand™ Small Square Biohazard Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bright red fluorescent labels display the universal biohazard symbol for easy identification.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polyolefin Pressure-Sensitive Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Combine these waterproof, chemical resistant labels with photocopiers, laser printers or inkjet printers. Will not wrinkle, curl or melt.
| Material | Polyolefin |
|---|
Brady™ Globally Harmonized System (GHS) Corrosive Picto Labels
Globally Harmonized System (GHS) Corrosive Picto Labels for corrosives.
| Format | Label |
|---|---|
| Description | GHS Corrosive Labels |
| Display Text | Corrosive |
| Color | Black,Red,White |
| Certifications/Compliance | GHS, OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Aggressive Adhesive Multi-Purpose Nylon Labels with Ribbon for M21 Printers
High adhesion and high pliability are the hallmarks of Brady’s nylon cloth (B-499) label material designed to meet a broad array of identification requirements from control panels to liquid nitrogen environments.
| Height (Metric) | 4.8 cm |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Shape | Rectangle |
| Description | Aggressive Adhesive Multi-purpose Nylon Labels |
| Length (Metric) | 4.88 m |
| Color | White,Black |
| Length (English) | 16 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Nylon Cloth |
| For Use With (Application) | Communications cables, General identification, Laboratory identification, Panel identification, Voice or data identification, Wire and cable marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.165 mm |
| Format | Cartridge (Label) |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | M210;M210-LAB;M211;BMP21-PLUS;BMP21-LAB;IDPAL;LABPAL |
| Thickness (English) | 6.5 mil |
| Temperature Range (English) | -40°F to +194°F |
| No. per Pack | 1 Tape / Box |
| Certifications/Compliance | Halogen-free (DIN VDE 0472/parts 815), UL |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Globally Harmonized System (GHS) Health Danger Picto Labels
Indicates carcinogens, respiratory sensitizers, reproductive toxicity, target organ toxicity, germ cell mutagens
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Black,Red,White |
| Certifications/Compliance | GHS, OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | For carcinogens, respiratory sensitizers, reproductive toxicity, target organ toxicity, germ cell mutagens |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Globally Harmonized System (GHS) Acute Toxic Picto Labels
For acute toxicity, skin and eye irritation, skin sensitizers
| Format | Label |
|---|---|
| Display Text | Acute Toxic |
| Color | Black,Red,White |
| For Use With (Application) | For acute toxicity, skin and eye irritation, skin sensitizers |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Pressure-sensitive |
Bel-Art™ Tape for Protective Labeling Tape System
Tape for use with Bel-Art™ Protective Labeling Tape System (cat. no. 1186750)
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Format | Tape |
| Length (Metric) | 32.9 m |
| Thickness (English) | 1 mil |
| Color | Clear |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Semi-gloss |
| Adhesive Type | Acrylic |
Brady™ FreezerBondz™ Cryogenic Matte Polyester Labels for 3 in. Core Printers
Securely mark lab samples on smooth flat surfaces in challenging environments like liquid nitrogen and freezers with B-490 FreezerBondz™ Cryogenic Matte Polyester Labels.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -196°C |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -320°F to 266°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to 130°C |
| For Use With (Application) | General identification, Laboratory identification |
| Finish | Matte |
Brady™ B30 Series R6400 Printer Ribbon, Black
Tough, smear-proof, drop and clink print ribbons are used for quick and easy supply changes.