Shipping Labels
- (18)
- (328)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (80)
- (5)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (40)
- (1)
- (3)
- (4)
- (119)
- (1)
- (10)
- (178)
- (1)
- (2)
- (24)
- (3)
- (30)
- (498)
- (1)
- (109)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (30)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (4)
- (90)
- (2)
- (10)
- (1)
- (26)
- (20)
- (236)
- (6)
- (10)
- (20)
- (1)
- (10)
- (28)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (238)
- (9)
- (2)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (25)
- (518)
- (29)
- (36)
- (3)
- (175)
- (368)
- (46)
- (2)
- (7)
- (137)
- (2)
- (27)
- (284)
- (72)
- (154)
- (2)
- (1)
- (19)
- (4)
- (33)
- (41)
- (8)
- (4)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (52)
- (20)
- (2)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (109)
- (14)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (36)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (36)
- (1)
- (35)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (48)
- (3)
- (11)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (67)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (30)
- (1)
- (1)
- (30)
- (15)
- (9)
- (15)
Filtered Search Results
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.3L
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.3L |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping & Receiving Signs & Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ DOT Vehicle Placard, Legend: (Poison picto w/ blank box) 6
Used to identify delivery vehicles carrying dangerous materials. Safety sign, Brady DOT Vehicle Placards, Legend: (Poison picto w/ blank box) 6 is made of Polycoated Tagstock and comply with DOT regulation.
Brady™ Wire and Cable Identification BBP33 Labels: One per Row
Wire and Cable Identification BBP33 Labels: One per Row are made of self-laminating vinyl or nylon cloth, which are excellent materials for wire and cable identification.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 33 Printer |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Wire and Cable Identification BBP33 Labels: Three per Row
Wire and Cable Identification BBP33 Labels (Three per Row) are permanent or repositionable. Once applied, B-498 CleanLift™ Series Vinyl Cloth is there to stay, unless you want to change it.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 3 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 33 Printer |
| Color | White |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ DOT Vehicle Placards: EXPLOSIVE 1.4G
Comply with DOT regulations by marking delivery vehicles carrying dangerous or hazardous materials. Brady™ DOT Vehicle Placards are available in a variety of materials.
| Shape | Diamond |
|---|---|
| Display Text | EXPLOSIVE 1.4G |
| Color | Black,Orange |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Material Handling, Shipping and Receiving Signs and Labels |
| Size (English) | 10.75 x 10.75 in. |
Brady™ GlobalMark™ Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) without Cuttable Supply
Suitable for continuous-style labels and ideal for multi-up, cut labels in basic rectangular and round shapes only. Brady GlobalMark Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) features permanent adhesive
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Black,Red,White |
| Certifications/Compliance | GHS, OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | For gasses under pressure |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Underground Warning Tapes
Identoline™ Underground Warning Tape is economical enough to use over the entire length of the line when compared to the cost of line damage.
| Tensile Strength | 7 lb./in. |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 304.8 m |
| Length (English) | 1000 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Used to identify the location and direction of buried utility lines and pipes |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | B-720 |
| Thickness (English) | 0.0035 in. |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Black,Red,White |
| For Use With (Application) | For aquatic toxicity |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Wire and Cable Identification BBP33 Labels: Four per Row
Wire and Cable Identification BBP33 Labels (Four per Row) are Nylon Cloth (B-499) or Vinyl Cloth (B-498) wrap-around labels that are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as wire and cable.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 4 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 33 Printer |
| Color | White |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ General and Industrial BBP33 Labels: One per Row
General and Industrial BBP33 Labels: One per Row are available in a variety of material and sizes. Nylon Cloth, polypropylene or Permanent Rubber wrap-around labels are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as wire and cable.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 33 Printer |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Label |
|---|---|
| Color | Black,Red,White |
| Certifications/Compliance | GHS, OSHA 29 CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | Oxidizers |
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ Nylon Cloth Laboratory Labels
Nylon Cloth Laboratory Labels (B-499) wrap-around labels are highly pliable to conform to tightly curved surfaces such as wire and cable.
| Tensile Strength | 80 lb./in. |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Shape | Rectangle |
| Color | White |
| Quantity | 1500/Pk. |
| Material | Nylon Cloth |
| For Use With (Application) | Wiremarking and general labeling applications |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Die-cut |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| For Use With (Equipment) | BBP™ 33 |
| Thickness (English) | 0.0065 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 193°F |
| No. per Pack | 1500 Labels/Box |
| Certifications/Compliance | RoHS |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |