Cell Culture Dishes
- (3)
- (8)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (285)
- (1)
- (2)
- (60)
- (232)
- (2)
- (227)
- (4)
- (41)
- (6)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (8)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (24)
- (13)
- (3)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (75)
- (6)
- (7)
- (8)
- (10)
- (5)
- (2)
- (10)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (24)
- (21)
- (4)
- (14)
- (8)
- (2)
- (11)
- (19)
- (3)
- (14)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ BioCoat™ Matrigel™ Matrix Multiwell Plates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Each lot of plates is tested for the amount of functional proteins coated onto the 6-well plates to ensure lot-to-lot consistency.
Falcon™ Organ Culture Dish
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum-gas plasma tissue culture treated polystyrene dish
Thermo Scientific™ Nunc™ Glass Bottom Dishes
Using Nunc Glass Bottom Dishes in your research applications gives you the flexibility to convert your culture device into an imaging device.
| Height (Metric) | 12.9 mm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Volume (Metric) Working | 3.0 mL |
| Capacity (Metric) | 3 mL (Well) |
| No. per Case | 20 |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Borosilicate Glass |
| Closure Included | Closure Included |
| Includes | Lid |
| Type | Cell Culture Dish |
| Diameter (Metric) | 27 mm |
| Surface Treatment | Cell Culture |
| No. per Pack | 1 |
Corning™ HTS Transwell™ 24-Well Permeable Support System
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Run 24 automated, high-throughput drug transport studies at once. HTS Costar™ HTS Transwell™ 24-Well Permeable Support System is a microplate support system for an array of 24 wells with membrane inserts connected by a rigid, robotics-friendly tray that enables all 24 inserts to be handled as a single unit.
| Supportive Membrane | TC-treated polycarbonate |
|---|---|
| Type | Cell Culture Insert System |
| Culture Area | 0.33 cm2 |
| Diameter (Metric) | 6.5 mm |
| Volume (Metric) Working | 0.6 mL |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 0.6 mL (Well) |
| Well Count | 24 |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Primaria™ Tissue Culture Dishes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Modified polystyrene surface for enhanced cell culture. Corning™ Primaria™ Tissue Culture Dishes feature flat, optically clear polystyrene surfaces for distortion-free microscopic visualization of cells.
| Type | Cell Culture Dish |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| No. per Case | 200/Cs. |
| Surface Treatment | Multi-treated |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Costar™ 24-well Clear TC-treated Multiple Well Plates, Individually Wrapped, Sterile
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tissue culture-treated plates for superior cell attachment. Corning™ Costar™ Flat Bottom Cell Culture Microplates provide an excellent device for diagnostic testing when cell adherence is essential.
Falcon™ Polystyrene Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Falcon™ Polystyrene Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Falcon™ HTS 24-Well Multiwell Permeable Support System
Save time and labor in HTS protocols—grow, handle, and analyze 24 samples simultaneously. Falcon™ HTS Multiwell Insert System features a generous, automation-compatible sampling port which allows sampling above and below membranes.
| Supportive Membrane | Polyethylene Terephthalate |
|---|---|
| Type | Multi-well Insert System |
| Culture Area | 0.3 cm2 |
| Color | Clear |
| Well Count | 24 |
| For Use With (Application) | Excellent for differentiation, toxicology, migration and invasion studies |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Ultra-Low Attachment Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unique covalently bonded hydrogel surface is hydrophilic and neutrally charged
Corning™ BioCoat™ Fibronectin Multiwell Plate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Promotion of cell attachment and spreading
Falcon™ Polystyrene Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Falcon™ Polystyrene Microplates
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of crystal grade virgin polystyrene for optimum visibility. Falcon™ Polystyrene Microplates are available with tissue culture-treated and nontreated surfaces.
Corning™ Costar™ Netwell™ Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used as tissue carriers, supports and strainers for culture of small organs, tissue slices or explants at the air media interface, provides coarse filtration of tissue homogenates, cell suspensions and microcarriers.
Corning™ HTS Transwell™ 24-Well Permeable Support System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Run 24 automated, high-throughput drug transport studies at once. HTS Costar™ HTS Transwell™ 24-Well Permeable Support System is a microplate support system for an array of 24 wells with membrane inserts connected by a rigid, robotics-friendly tray that enables all 24 inserts to be handled as a single unit.
| Pore Size | 0.4 μm |
|---|---|
| Supportive Membrane | TC-treated Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Type | Cell Culture Insert System |
| Culture Area | 0.33 cm2 |
| Diameter (Metric) | 6.5 mm |
| Volume (Metric) Working | 0.6 mL |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 0.6 mL (Well) |
| Well Count | 24 |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |