Petri Dishes
- (1)
- (62)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (5)
- (1)
- (10)
- (6)
- (3)
- (19)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (19)
- (11)
- (4)
- (1)
- (29)
- (5)
- (4)
- (1)
- (7)
- (10)
- (124)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (90)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (13)
- (105)
- (2)
- (10)
Filtered Search Results
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Type | Petri Dish |
| Shape | Round |
| Material | Polystyrene |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Closure Included |
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 47 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 17 mm |
| Type | Petri Dish |
| Shape | Square |
| Diameter (Metric) | 120 mm |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| Vent | Yes |
| Closure Included | Closure Included |
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Petri Dishes
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for automation. Gosselin™ Petri Dishes are manufactured from crystal polystyrene.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 47 mm |
| Packaging | Sleeve |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
DWK Life Sciences DURAN™ Steriplan Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hydrolytical class III (resistant against water)
| Material | Soda Lime Glass |
|---|
Cenmed™ Inventus Biotech Sterile Disposable Economical Petri Dishes
Disposable Petri dish for machine use.
Thermo Scientific™ Nunc™ Square BioAssay Dishes
Screen large numbers of colonies for cloning experiments, culturing bacteria, fungi and agar diffusion assays using Thermo Scientific™ Nunc™ Squre BioAssay dishes.
| Type | Multi-Well Plate |
|---|---|
| Shape | Square |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Compartmentalized Petri Dishes
Select from 2, 3, or 4-section plates with numbered sections
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Packaging | 24/Sleeve, 25 Sleeves/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Closure Type | Stackable |
| Edges | Raised Ridge |
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 60 mm |
| Packaging | Easy-to-open bags |
| Quantity | 20/Sleeve, 500 Case |
| Sterility | Sterile |