HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Chromolith™ RP Endcapped HPLC Guard Cartridge Starter Kits
Includes the holder and three guard cartridges
| Type | HPLC Guard Cartridge Kit |
|---|---|
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 1/Pk. |
| Sorbent | RP-18 endcapped sorbent |
Thermo Scientific™ Hypersil™ BDS C18 Javelin Guard Columns
Offer convenient, easy-to-use protection for analytical HPLC columns
| Stationary Phase | C18 |
|---|
MilliporeSigma™ Chromolith™ Guard Cartridge Holder
Chromolith™ guard cartridge holder with 10mmL x 4.6mmID
| Column Type | Chromolith™ HPLC guard cartridge holder |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
TSKgel™ HHR Guard Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
All TSKgel HHR-type columns are shipped in THF, which can be exchanged for a broad range of organic solvents.
TSKgel™ SW-Type Guard Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders.
Holder for 3.2 mm I.D. TSKgel™ Guard Cartridges, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Holder for guard cartridges
TSKgel™ Amide-80 Guard Columns, 2 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with TSKgel Amide-80 Columns, 5 μm. TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders.
| Stationary Phase | Carbamoyl |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | TSKgel™ Amide-80 Columns (5 μm) |
| pH | 2 to 7.5 |
| Technique | Hydrophilic Interaction (HILIC) |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L68 |
TSKgel™ Octadecyl-2PW Guard Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The highly cross-linked, polymethacrylate base material of TSKgel Octadecyl-2PW provides excellent stability in high pH buffer systems. It can withstand rigorous cleaning with either acid or base.
TSKgel™ SuperH Guard Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Guard Column for use with 6 mm ID TSKgel™ SuperH5000-7000;HM-L;-N;-M;-H Columns, 3 μm.
TSKgel™ Octadecyl-2PW Guard Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with 6 mm ID TSKgel Octadecyl-2PW Columns.
TSKgel™ SW-Type Guard Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Solvents | 0-100% Aqueous Soluble Organic Solvents |
| Stationary Phase | Diol |
| Description | Salt Concentration: ≤ 0.5 M |
| Packing Material | Silica Particle Platform |
| For Use With (Equipment) | TSKgel™ G2000SW, G3000SW, and G4000SW Columns |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Technique | Size Exclusion (SEC) |
| Temperature (Metric) Maximum | 30°C |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L20, L59 |
TSKgel™ CN-80Ts Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For 4.6 mm ID TSKgel CN-80Ts columns
TSKgel™ PWXL Type Guard Column, 12 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with 7.8 mm ID G2500PWxl-GMPWxl Columns, 12 μm.
MilliporeSigma Ascentis™ Express 120 Å C18 pH+ (2.7 μm) Guard Column
This Guard Column contains 3 Pk.
| Particle Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Type | Guard Colunm |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Phenyl Drop-in Guard Cartridges
Offer convenience, economy and effective protection for extending column lifetime