HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Phenyl-Hexyl Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™™ Express RP-Amide Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
The one-step bonded, end-capped, amide-based polar-embedded stationary phase of Ascentis™ Express 2 μm RP-Amide provides, a stable, reversed phase packing with decreased hydrophobic character. Ascentis™ Express 2 μm RP-Amide can be used for basic, acidic, or neutral compounds with orthogonal selectivity from C18 or C8.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 cm |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 120 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ CHIRALPAK™ AGP HPLC Guard Column, 5 μm Particle Size
CHIRALPAK™ AGP has the broadest range of selectivity of all protein phases currently available.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Chiral HPLC Guard Column |
| Phase | Chiral |
| Length (Metric) | 1 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | CHIRALPAK |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Guard Cartridges, 5μm Particle Size
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Guard Cartridges are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 150Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 7% |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Uniguard Direct-connection and Stand Alone Holder |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ BetaSil™ C18 Javelin™ Guard Columns
Offer convenient, easy to use protection for analytical HPLC columns
| Stationary Phase | C18 |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express ES-Cyano Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C18 Supelguard™ Cartridge, 3 μm Particle Size
Kits include one cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules. Guard cartridges require holders that are sold separately.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-SCX Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
The LC-SCX cation-exchange columns have strongly acidic propylsulfonic acid groups and are used for separating cations. Adjust pH, ionic strength, and organic modifier concentration to control retention and selectivity.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8H, 8% Crosslinked HPLC Guard Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 18 Guard Cartridges
Available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 150Å |
|---|---|
| Carbon Load | 13% |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Uniguard Direct-connection and Stand Alone Holder |
| pH | 2 to 12 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| USP Type | L1 |
Hamilton™ PRP-X300 Analytical Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Restek™ Ultra C4 Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Requires Trident LC Column Protection System or Trident HPLC In-Line Guard Cartridge Holder
| Particle Shape | Spherical |
|---|
Hamilton™ PRP-X200 Analytical Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.