HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
Hamilton™ PRP-C18 Reversed-Phase HPLC Column Accessories - Guard Cartridges
Guard columns protect HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples thus prolonging analytical column life
| Particle Size | 12 to 20 μm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 1.5875 mm (0.0625 in.) |
| Max. Pressure | 5000 psi |
Restek™ Trident Direct Guard Cartridge System: PEEK Tips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Trident direct guard cartridge systems.
| Type | Replacement Trident Tips |
|---|---|
| Material | PEEK |
Restek™ Ultra Carbamate Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Ultra Carbamate |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |
Hamilton™ PRP-X800 Analytical Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Hamilton™ PRP-3 Semiprep/Preparative Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Hamilton™ PRP-1 Analytical Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Hamilton™ Hydrogen Form Semiprep/Preparative Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Hamilton™ PRP-X100 Semiprep/Preparative Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Hamilton™ HxSil C18 Semiprep/Preparative Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Hamilton™ PRP-C18 Semiprep/Preparative Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Hamilton™ PRP™Series Guard Cartridge Replacement Cartridges
Replacement Cartridges for PRP-1, PRP-3, PRP-X100, PRP-X200, PRP-X300, PRP-X400
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Length (Metric) | 25 mm |
| pH | 1 to 13 |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi |
Hamilton™ PRP™-1 Guard Cartridge Kit
Stainless steel and PEEK guard columns help protect your investment
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Type | HPLC Guard Cartridge Kit |
| pH | 1 to 13 |
| For Use With (Application) | Virtually all solvents except high concentrations of sodium chloride |
| Max. Pressure | 5000 psi |
Hamilton™ PRP™-3 Guard Cartridge Kit
Stainless steel and PEEK guard columns help protect your investment
Restek™ Allure Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Guard cartridge for columns
Restek™ Ultra Silica Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Ultra; Silica |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |