HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ BetaBasic Phenyl Guard Cartridges
Guard columns provide convenient, easy-to-use protection for analytical HPLC columns
| Pore Size | 150Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Phenyl |
| Carbon Load | 7% |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| Particle Shape | Spherical |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express HILIC Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | HILIC |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge, 3 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
| Stationary Phase | C18 |
|---|---|
| Length (Metric) | 10 mm |
TSKgel™ SuperAW Guard Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with TSKgel SuperAW5000-AWM-H Columns.
TSKgel™ Phenyl-5PW RP Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For TSKgel Phenyl-5PW RP columns
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Matrix | Polymer particle platform matrix |
| For Use With (Equipment) | HPLC: Suitable |
| pH | 2 to 12 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Stainless steel |
| Temperature (Metric) Maximum | 4°C to 60°C |
MilliporeSigma™ Supelco™ OPTI-GUARD™ C8 1 mm Guard Column
OPTI-GUARD™ sets the standard for low-impact, easy to use pre-column protection.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-ABZ Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-ABZ phase has a unique deactivation technology which provides excellent reversed-phase performance for basic compounds, as well as those that are acidic, polar neutral, and non-polar.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ Ca Guard Column, 9 μm Particle Size
For use with SUPELCOGEL™ Ca columns
TSKgel™ ODS-80Ts Guard Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Guard Column for use with 21.5 mm ID TSKgel ODS-80Ts Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express OH5 Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridge, 5 μm Particle Size
Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridges contain a Discovery™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
| Pore Size | 180 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
Thermo Scientific™ Hypercarb™ Porous Graphitic Carbon HPLC Columns
Use for enhanced retention of polar compounds and separation of structurally related analytes with stability at pH extremes and high temperature.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express C18 Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
TSKgel™ GMHHR-H (20) and (30) HT2 Guard Column, 30 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The TSKgel™ mixed bed columns are packed with particles of different pore sizes that are blended to provide an extended linear calibration curve. Mixed bed columns are used when a broad range of polymer molar masses is expected in the sample.