GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT Bentone 34/DNDP Capillary GC Column
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-1ms Capillary GC Column, df 0.10 μm
Commonly used column for many petrochemical appplications, or anywhere a low bleed non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +340°C (isothermal) or 360°C (programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| Film Thickness | 0.10 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2330 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Capillary column of SP™-2330 is suitable for being used in gas-liquid chromatography (GLC), used for separation of partially methylated alditol acetates.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| Product Line | SP |
MilliporeSigma™ Supelco™ Nukol™ Capillary GC Column, df 1 μm
Useful for the analyses of volatile acidic compounds.
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
|---|---|
| Film Thickness | 1 μm |
| Product Line | Nukol |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns
Give greater stability and inertness at elevated temperatures and when working with highly active compounds with Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns.
| Max. Temperature | 330/350°C (Standard Columns), 430°C (Metal Columns) |
|---|---|
| Polarity | Low-Polar |
| USP Type | G27, G36 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-DM Capillary GC Column, df 0.12 μm
Used for enantiomeric separation of ephedrine, pseudoephedrine, chlorinated intermediates and methylamphetamine by gas chromatographic analysis.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | 2,3-di-O-methyl-6-t-butyl silyl derivative of β-cyclodextrin |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.12 μm |
| Product Line | Astec CHIRALDEX |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ G-DP Capillary GC Column, df 0.12 μm
Exhibits high efficiency and resolution at low retention times.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-ILD3606 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Excellent at separations involving benzene (and other aromatics) and oxygenates in petroleum products, such as gasoline.
| Max. Temperature | 50°C to 260°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,5-Di(2,3-dimethylimidazolium)pentane bis(trifluoromethylsulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2340 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Capillary column coated with SP™-2340 stationary phase may be used in gas chromatographic analysis and separation of cis/trans isomeric fatty acids.
| Max. Temperature | Subambient to 250°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(biscyanopropyl siloxane) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | G5 |
| Product Line | SP |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-5SilMS GC Columns
Incorporates phenyl groups in the polymer backbone for improved thermal stability, reduced bleed and reduced susceptibility to oxidation.
| Max. Temperature | 330/350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-5 SilMS |
| Polarity | Low-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS Applications Using Ion-Trap Systems,GC/MS for Polycyclic Aromatics, Phthalates, Phenols, Amines, and Organophosphates,GC/MS for Hydrocarbons Including Chlorinated Hydrocarbons |
| USP Type | G27, G36 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-608 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Suitable for use in herbicide analyses.
| Max. Temperature | Subambient to 300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ G-TA Capillary GC Column, df 0.12 μm
CHIRALDEX™ G-TA is one of the top choices for the analysis of Group 1 CSPs (Surface Interactions, Complex Derivatives). It has been shown to be the most broadly-selective phase for the pharmaceutical industry, especially for the analysis of chiral intermediates and drug studies in various stages of clinical trials.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | 2,6-di-O-pentyl-3-trifluoroacetyl derivative of γ-cyclodextrin |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.12 μm |
| Product Line | Astec CHIRALDEX |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60i Capillary GC Column, df 0.14 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMS A GC Columns
Identify organic acids with high performance, sensitivity and reproducibility while preventing oxidative damage with this low-bleed, polar GC column.
| Max. Temperature | 240/250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-WAXMS A |
| Polarity | Polar |
| USP Type | G25, G35 |
Restek™ RTX™-35 Capillary Columns: 60m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 35% diphenyl/65% dimethyl polysiloxane
| Includes | Integra guard column |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Type | Capillary Column |
| Length (Metric) | 60 m |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |