GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Trajan Scientific and Medical™ BP1 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for all routine analysis. Trajan Scientific and Medical BP1 GC Capillary Columns are industry standard non polar phase columns.
| Type | BP1 GC Column |
|---|---|
| Packing Material | BP1 |
| Material | 100% Dimethyl Polysiloxane |
Restek™ RTX™-20 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Polarity | Low to mid polar |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G28, G32 |
Restek™ RTX™-CLP II Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 35% diphenyl/65% dimethyl polysiloxane
Restek™ MXT™-WAX Capillary Columns, 60m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond Carbowax polyethylene glycol.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ RTX™-1 FF Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane.
| Stationary Phase | 100% Dimethyl Polysiloxane |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Flavor,Fragrance Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| Particle Size | 0.25 μm |
| Type | Capillary Column |
| Packing Material | Rtx™-1 F and F |
| Polarity | Non polar |
| Coating | Fused Silica |
| Temperature Range (Metric) | -60°C to +330/350°C |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ MXT-1 Capillary Columns, 30m Total Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT™-WAX Capillary Columns: 25m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond Carbowax polyethylene glycol.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Max. Temperature (Metric) | 445°C |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Trajan Scientific and Medical™ BPX5 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suitable for a wide range of applications. Trajan Scientific and Medical BPX5 GC Capillary Columns are MS premium, low bleed phase designed for robustness.
| Type | BPX5 GC Capillary Column |
|---|---|
| Packing Material | BPX5 |
| Material | 5% Phenyl Polysilphenylene-siloxane |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +360/370°C |
Trajan™ BPX50 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MS premium, low bleed phase designed for a range of EPA and pharmaceutical methods
| Type | GC Capillary Column |
|---|---|
| Polarity | Mid polar |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
Trajan™ SolGel-WAX™ GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Comprised of Polyethylene Glycol in a Sol-Gel matarix. Trajan Scientific and Medical™ SolGel-WAX™ is a robust, high temperature polar WAX phase recommended fro highly active compounds.
| Temperature Range (Metric) | 30°C to 260/280°C |
|---|
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, 50m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane.
| Type | Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 50 m |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT™-20 Capillary Columns, 15m and Under: I.D. 0.28mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Low/mid-polarity phase Crossbond™ 20% diphenyl/80% dimethyl polysiloxane
Trajan™ HT8 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique, high temperature phase designed for the analysis of polychlorinated biphenyl (PCB) congeners
| Max. Temperature (Metric) | 360/370°C |
|---|---|
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ RTX™-5 Capillary Columns: Length 20m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Polarity | Low polar |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ RTX™-1701 Capillary Columns: 50m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for alcohols, oxygenates, PCB congeners (e.g. Aroclor mixes), pesticides
| Includes | N/A |
|---|---|
| Particle Size | 1 μm |
| Length (Metric) | 50 m |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
| Film Thickness | 1 μm |
| Functionality/Interaction Type | Cyano and Phenyl |
| USP Type | G46 |