GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TracePLOT TG-BOND Q GC Columns
Achieve consistent, reproducible separation of CO2, methane and 02/N2/CO with the non-polar PLOT column with essentially no particle release.
| Stationary Phase | TracePLOT™ TG-BOND Q |
|---|---|
| Polarity | Non-Polar |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-5 GC Columns
Choose these excellent starting columns for method development, capable of performing most required separations.
| Stationary Phase | Trace™ TR-5 |
|---|---|
| Polarity | Non-Polar |
| USP Type | G27, G36 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carboxen™-1010 PLOT Capillary GC Column, df 15 μm
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ MET-SimDis Capillary GC Column, df 0.88 μm
Designed for simulated distillation, an application performed in the petroleum industry that reveals the boiling point distribution of a sample.
| Max. Temperature | -25°C to +400°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.88 μm |
| USP Type | None |
Restek™ MXT-WAX Silcosteel Capillary Columns: 30m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for FAMEs, flavor compounds, essential oils, amines, solvents, xylene isomers, and U.S. EPA Method 603 (acrolein/acrylonitrile).
| Includes | n/a |
|---|---|
| Max. Temperature | 445°C |
| Stationary Phase | Mxt™-Wax |
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ RTX™-BAC1 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for blood alcohol analysis
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Temperature Range | -20°C to +240/260°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Crossbond™,Headspace Analysis |
Restek™ Rtx™-BAC Plus 2 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Optimized column selectivity guarantees resolution of ethanol, internal standards, and frequently encountered interferences
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, Particle Size Greater Than 1.50μm: 15m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 15 m |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT™-5 Capillary Columns, 15 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 15 m |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rtx™-624 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for volatile organic pollutants
| Max. Temperature | 240°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-624 |
| Temperature Range | -20°C to +240°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Volatile Organic Pollutants Analysis |
| USP Type | G43 |
Restek™ RTX™-50 Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-17, DB-17ht, HP-17, HP-50, SPB-50, SP-2250; ideal confirmation column for many environmental applications, including EPA Methods 604, 8060, and 608
| Stationary Phase | Rtx™-50 |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 325 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
Restek™ Rxi™-17Sil MS Secondary Columns, Length: 2 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient length is ideal for use as a secondary column in GCxGC analyses
| Max. Temperature | 340/360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rxi™-17Sil MS |
| Length (Metric) | 2 m |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Midpolar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Sensitive Detectors, Such as MS Analysis |
Restek™ Rxi™-5Sil MS Secondary Columns, Length: 2 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient length is ideal for use as a secondary column in GCxGC analyses
| Length (Metric) | 2 m |
|---|---|
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Low |
| Temperature Range | -60°C to +350°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | GCxGC Analyses |
Restek™ Rtx™-200 Capillary Columns - 105m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond™ trifluoropropylmethyl polysiloxane stationary phase has a unique selectivity to electron-rich molecules that resolves compounds that phenyl, cyano, and Carbowax™-containing phases cannot
| Length (Metric) | 105 m |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G6 |