GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ Stabilwax™-DA Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in polarity to DB-FFAP, OV-351, NUKOL FFAP, HP FFAP
| Stationary Phase | Stabilwax™-DA |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G25, G35 |
Restek™ Rtx™-200 Capillary Columns - 60m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent confirmation to the Rtx-5 column for phenols, pesticides and herbicides
| Length (Metric) | 60 m |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G6 |
Restek™ Rxi™-1 MS Secondary Columns, Length: 2 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient length is ideal for use as a secondary column in GCxGC analyses
| Stationary Phase | Rxi™-1 MS |
|---|---|
| Length (Metric) | 2 m |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Nonpolar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | GCxGC Analyses |
Restek™ Rtx™-1701 Capillary Columns - 60m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica column for alcohols, oxygenates, PCB congeners, pesticides, and fragrance compounds.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-1701 |
| Length (Metric) | 60 m |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Functionality/Interaction Type | Cyano and Phenyl |
| USP Type | G46 |
Restek™ Stabilwax™ Secondary Columns, Length: 2 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient length is ideal for use as a secondary column in GCxGC analyses
| Stationary Phase | Stabilwax™ |
|---|---|
| Length (Metric) | 2 m |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Polar |
| Temperature Range | 40°C to 260°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | GCxGC Analyses |
Restek™ Rtx™-200 Secondary Columns, Length: 2 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient length is ideal for use as a secondary column in GCxGC analyses
| Stationary Phase | Rtx™-200 |
|---|---|
| Length (Metric) | 2 m |
| Quantity | 1 |
| Polarity | Midpolar |
| Temperature Range | -20°C to +340°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | GCxGC Analyses |
Restek™ Rxi™-XLB Secondary Columns, Length: 2 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient length is ideal for use as a secondary column in GCxGC analyses
| Stationary Phase | Rxi™-XLB |
|---|---|
| Length (Metric) | 2 m |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Low |
| Temperature Range | 30°C to 360°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | GCxGC Analyses |
Restek™ Rxi™-1301Sil MS Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Columns with the highest thermal stability in the industry ensure dependable, accurate MS results and increased uptime
| Max. Temperature | 320°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rxi™-1301Sil MS |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Midpolar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Solvents, Glycols, and Other Polar Compounds Analysis |
Restek™ GCxGC Selectivity Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wide range of stationary phases offers orthogonal separations
| Includes | Rxi™-1 MS Column, Rxi™-5Sil MS Column, Rxi™-XLB Column, Rxi™-17Sil MS Column, Rtx™-200 Column, Stabilwax™ Column, and Deactivated Universal Press-Tight Connectors (5/Pk.) |
|---|---|
| Stationary Phase | Various |
| Packing Material | Various |
| Quantity | 1 Kit |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Orthogonal Separations Analysis |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1 GC Columns
Use this non-polar GC column for method development and analysis of chlorinated and nitroaromatic compounds and environmental samples.
| Stationary Phase | TR-1 |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 2 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-624 Capillary GC Column, df 3 μm
Designed for purge-and-trap analyses of volatile halogenated, non-halogenated, and aromatic contaminants from environmental samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOWAX™ 10 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Polar column that is suitable for the analyses of solvents, fatty acid methyl esters (FAMEs), food, flavor and fragrance compounds, alcohols, and aromatics.
| Max. Temperature | 35°C to 250°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(ethylene glycol) |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G16 |
| Product Line | SUPELCOWAX |
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2560 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Highly specialized column that offers both polar and polarizable features.
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH 150 Capillary GC Column, df 1 μm
Designed for detailed purity analyses of light hydrocarbon gases and petroleum products (oxygenates, solvents, naphthas, gasolines, etc.)