Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
| Cuff Style | Elastic |
|---|---|
| For Use With (Application) | Chemical processing, electronics manufacturing, food processing, food service, forestry, natural gas, oil refining, pharmaceutical |
Ansell BioClean-D™ Disposable Long Sleeve Cover
Extra long length sleeve covers are constructed from antistatic, low-linting CleanTough™ material and are ISO Class 4 compatible.
Ansell MICROFLEX™ 92-134 Nitrile Glove
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
MICROFLEX™ 92-134 Nitrile Gloves offer tactility and comfortable protection across numerous applications. Designed with textured fingertips for secure handling of tools and materials.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Applications | Healthcare |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| AQL | 1.5 |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Ansell MICROFLEX™ Aloe Sense™ N96 Nitrile Gloves
Powder free, nitrile exam glove provides reliable protection and extra sensitivity with soothing aloe and chamomile inner coating.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.8 cm |
| Applications | Laboratory,Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Teal |
| Length (English) | 9.8 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Series | MICROFLEX™ Aloe Sense™ N96 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, FDA21 CFR 177-2600, ISO 13485:2003 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Ansell Kimtech™ Polaris™ Xtra Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Kimtech™ is your partner in driving progress. Tested against some of the harshest chemicals used in your work environment, Kimtech™ Polaris™ Exam Nitrile Gloves meet and exceed the industry standards for exam gloves.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 30.48 cm |
| Applications | Laboratory |
| Color | Dark Magenta |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 0.65 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Ansell MICRO-TOUCH™ 60-343 Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nitrile, powder free examination glove features reliable protection ideal for nearly all clinical settings.
| Thickness (Metric) | 0.07 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Certifications/Compliance | ISO 13485:2003, ISO 9001:2008, FDA-QSR, ASTM D6978, FDA21 CFR 177-2600 |
Ansell Kimtech™ Polaris™ Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Kimtech™ is your partner in driving progress. Tested against some of the harshest chemicals used in your work environment, Kimtech™ Polaris™ Exam Nitrile Gloves meet and exceed the industry standards for exam gloves.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Laboratory |
| Color | Dark Magenta |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 0.65 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Ansell MICROFLEX™ Black Dragon™ Zero BD-1000-NPF Nitrile Gloves
Black, powder free nitrile examination glove that masks stains and features textured fingertips to provide a secure grip.
| Tensile Strength | 33 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.38 cm |
| Applications | Industrial,Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Series | MICROFLEX™ Black Dragon™ Zero BD-1000-NPF |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009, EN ISO 13485:2012 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, FDA21 CFR 177-2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Frock
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile and clean-processed frocks offer lowest level of particle shedding within the DuPont portfolio. Tyvek™ provides an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Packaging Type | Clean-processed, Individually Packaged |
| Color | White |
| Sleeve Style | Raglan Sleeve |
| Style | IsoClean™ 264 Series |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Bound |
| Sterility | Sterile |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Front Snap Cleanroom Frocks, High Mandarin Collar
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cleanroom frocks feature a high mandarin collar with snap for a secure fit and provides an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | White |
| Sleeve Style | Set-in Sleeve |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | High Mandarin |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell BioClean-D™ Sterile Disposable Overboots
Lightweight sterile overboots with an elasticated opening provides secure, fitted personal protection. Available in regular or long length sizes.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Construction | Bound Seams, Single Needle Stitching |
| Size | Universal |
| Color | White |
| Thread Color | White |
| Material | CleanTough™ |
| For Use With (Application) | Laboratory, Crime Scene Investigation (CSI), Forensics, Cleanroom, Medical Device Manufacturing, Biotechnology, Maintaining Equipment and Instruments, Pharmaceutical |
| Sterility | Sterile |
| Resistance | Liquid,Dry Particulates,Splash |
| Certifications/Compliance (Europe) | PPE Cat 3 Type PB [6]; ISO Class 4 and EU GMP Grade A; EN1149-5 |
| Seam Type | Bound |
| Sole Type | Slip-resistant |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Packaging Quantity | One pair per sealed inner PE bag; 15 inner bags per sealed outer PE bag; five outer bags per lined carton (75 pairs) |
| Latex Free | Yes |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Ties |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Series 447 Boot Covers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Gripper™ soles resists slipping on slick surfaces
| Height (Metric) | 45.7 cm |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| For Use With (Application) | Ideal To Provide An Excellent Barrier To Dry Particles, Non-hazardous Liquids And Microorganisms |
| Closure Type | Elastic Top and Ankles |
| Height (English) | 18 in. |
Kimtech™ A5 Sterile Cleanroom Boots, Ties
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile cleanroom boots with anti-slip vinyl soles feature innovative CLEAN-DON™ technology for aseptic donning. Kimtech™ A5 Sterile Cleanroom Boots suitable for EU GMP ISO 5 Grade A sterile cleanrooms.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Sole Type | Anti-slip |
| Product Type | Controlled Environments Boot Covers |
| Packaging Type | Triple Bagged, Vacuum Packed |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Packaging Quantity | 100 Pairs/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Closure Type | Elastic Top with Ankle Ties |
| Sterility | Sterile |
Ansell AlphaTec™ 13 in. Solvex™ 37-155 Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tactile and durable 15 mil nitrile gloves provide chemical resistance and comfort in wet or dry work environments across a diverse range of applications.
| Chlorinated | Yes |
|---|---|
| Grip Design | Sandpatch |
| Length (Metric) | 33 cm |
| EN 421 | No |
| EN388 Standard | EN 388:4101, EN 388:4101X |
| Color | Green |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Chemical plants and transportation, chemical processing, Oil refining and Petrochemicals, cleaning and de-greasing, exposure to chemicals, Solvents, hazardous liquids, PVC cements or standing Water, janitorial and maintenance work |
| Thickness (Metric) | 0.38 mm |
| Series | AlphaTec™ Solvex™ 37-155 |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 4 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009, Category III |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | JKLOPT |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Ansell Bioclean™ Bouffant Cap
Lightweight and breathable bouffant reduces the risk of contamination from the head area in controlled environments.