Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
NeeseViz™ Air-Tex™ Parka and Trousers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Waterproof, windproof, and breathable
| Includes | Two piece tuck away hood, elastic cuffs |
|---|---|
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Color | Black, Lime Green |
| Length (English) | 30 in. |
| Material | Polyester |
| Coating | Polyurethane |
| Certifications/Compliance | ANSI ISEA 107-2010, BS EN471:1994, ANSI Class 3 |
| For Use With (Application) | Public works, telecommunications, sanitation, transportation, sewer and Water works, road construction crews, storm response teams |
| Tape Type | 2 in. 3M™ Scotchlite™ silver reflective stripes |
| Closure Type | Snap, Storm Flap, Zipper |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Elastic Band |
|---|---|
| Product Type | High Performance Dew Rag |
| Material | Fabric |
| For Use With (Application) | Construction, trades, maintenance, landscaping/grounds, assembly/fabrication, material handling, freight/baggage, warehousing/distribution, Iron/Steel fabrication, alligator wrangler |
Keystone Safety KEYGUARD™ Microporous Coveralls, Open Wrists and Ankles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Resistance | Flame |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Serged |
| Neck Style | Collared |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyolefin |
| Certifications/Compliance | ANSI |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Manufacturing, food service, industrial, medical, clean room, pharmaceutical |
| Closure Type | Front Zipper |
| Seam Type | Heat sealed |
|---|---|
| Material | Polyolefin |
| For Use With (Application) | Ideal for use where biological and chemical liquids are present |
| Closure Type | Elastic Top |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL470BJ Unisex Long Length White Lab Coats, Cost Effective
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cost effective long length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance and feature heavy duty stainless steel snap closures.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 104.1 cm |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 41 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 18 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanrooms |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Fluids,Stains,Static |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 0.7 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL151BJ Ladies Long Length Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ladies full cut, a-line design lab coats are constructed with fluid and stain resistant fabric that meets AAMI PB70 Level 2 for use in BSL-1 and BSL-2 laboratories.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 99 cm |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Length (English) | 39 in. |
| Sleeve Style | Tapered |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 18 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Women's |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Hang Loop |
| Resistance | Fluids,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 0.7 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
CritiCore Protective Wear Hip-Length Fluid Barrier Lab Coat
Hip-length fluid barrier lab coat constructed with a fluid-repellant front and a breathable, 100% polyester back to optimize protection and comfort.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Sky Blue
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Sky Blue |
| Model | 3630SB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Cellucap Spunbond Polypropylene Lab Coats, Knit Wrists and Collar
Lab coats with a heavier polypropylene alternative for splash protection from non-hazardous liquids.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Model | 3330W |
| Weight (English) | 0.06 lb. |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | For splash protection from non-hazardous liquids and dry particulates |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 0.03 kg |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear Poly / Cotton Lab Coat in White
Poly / Cotton lab coat in white designed with 3 pockets, adjustable snap-sleeves, and a snap front enclosure.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Halyard Health Professional Jackets
Protective tri-layer fabric offers resistance to blood strikethrough at various levels of exposure
| Color | Blue |
|---|---|
| Material | SMS |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL147 Unisex Short-Length Lab Jackets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Short-length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance against incidental splash of blood, body fluids, aerosols, and all aqueous liquids. Suitable for cleanroom use.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Length (English) | 31.5 in. |
| Sleeve Style | Raglan |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Dental, Blood Collection, Nursing, Quasi-Cleanroom Applications |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Fluids,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Certifications/Compliance | AAMI PB70 Level 2 |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | No Collar |
Kappler™ ProVent™ 10,000 Limited-Use Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Comfortable fit in a tailored style
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Weight (English) | 18 lb. |
| Material | ProVent Fabric |
| Certifications/Compliance | ASTM 1670, ASTM 1671 |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 8.2 kg |
| No. of Pockets | 3 |
International Enviroguard™ Polypropylene Lab Coats with Three Pockets, Knit Wrist and Collar
Dark blue lab coats are made of heavyweight polypropylene to provide affordable protection against dirt, grime, and particulates in non-hazardous environments.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | Navy |
| Model | K2047DB |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear ESD Knit Waist Length Lab Coats
Lab coats offer protection against static build up and electrostatic discharge in a variety of industrial environments.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Seam Type | Pre-serged/Felled |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |