Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Raspberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Raspberry |
| Model | 3630RB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Knit Collar Lab Coats, White
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Superior Glove™ CoolGrip™ Aramid Fiber/Carbon Fiber Reinforced Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glove-within-a-glove design traps air for a high level of thermal protection against temperatures up to 320°C.
| Length (English) Cuff | 2.5 in. |
|---|---|
| Series | SKX-W |
| Length (Metric) Cuff | 6.35 cm |
| Temperature (Metric) Max | 320°C |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Latex Free | Yes |
| Material | Aramid Fiber,Carbon Fiber |
| Certifications/Compliance | ASTM 1790-05 |
| Liner Material | Wool |
| For Use With (Application) | Automotive Assembly, and Steel Mills |
| Glove Cuff Style | Knit |
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Pink Elbow Length Cryogenic Gloves
State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Elbow Length |
| Length (Metric) | 44 to 50 cm |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Pink |
| Length (English) | 17.3 to 19.8 in. |
| For Use With (Application) | Dry Ice Handling, Low/Ultra-Low Temperature Freezers, and Closed Cryogenic Systems |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Pink Waterproof Mid-Arm Length Cryogenic Gloves
A thin, seamless 100% waterproof liner provides protection from spills and splashes. State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Mid-Arm Length |
| Length (Metric) | 33.5 to 39.5 cm |
| Product Type | Waterproof Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Pink |
| Length (English) | 13.3 to 15.5 in. |
| For Use With (Application) | Dispensing/Transferring Cryogenic Liquids, Removing Samples from Cryogenic Liquids, and Open Cryogenic Containers with the Chance of Exposure to Liquids/Splashes |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Blue Mid-Arm Length Cryogenic Gloves
State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Mid-Arm Length |
| Length (Metric) | 33.5 to 39.5 cm |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 13.3 to 15.5 in. |
| For Use With (Application) | Dry Ice Handling, Low/Ultra-Low Temperature Freezers, and Closed Cryogenic Systems |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Moldex™ Pura-Fit™ PlugStation™ Ear Plug Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pura-Fit™ PlugStation™ dispensers are pre-filled with ear plugs and are convenient for any work environment. Easy access, wall-mountable unit will help ensure compliance. When the PlugStation is empty, simply dispose of it and hang a new one.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| CSA Z94.2 | Class AL |
| Packaging Type | Dispenser |
| Size | Universal |
| Plug Material | Foam |
| Material | PVC-free Plastic |
| For Use With (Application) | Easy Access to Hearing Protection for Workers and Facility Visitors in Reception Areas, Break Rooms, Workstations, and Other Noisy Environments. |
| Plug Color | Green |
| Includes | Mounting Hardware |
| Mounting | Wall Mountable |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 33 dB |
| Plug Shape | Bullet |
| ANSI S3.1974 | Yes |
| High Visibility | Yes |
Moldex™ Meteors™ Disposable Ear Plugs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Meteors™ unique curved design provides exceptional comfort. The contours follow the shape of the ear canal which means less pressure at the smallest diameter of the ear plug.
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Blue Waterproof Wrist-Length Cryogenic Gloves
A thin, seamless 100% waterproof liner provides protection from spills and splashes. State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Wrist Length |
| Length (Metric) | 28 to 33 cm |
| Product Type | Waterproof Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 11 to 13 in. |
| For Use With (Application) | Dispensing/Transferring Cryogenic Liquids, Removing Samples from Cryogenic Liquids, and Open Cryogenic Containers with the Chance of Exposure to Liquids/Splashes |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Pyramex™ Defiant™ Safety Glasses
Single lens protection encapsulates the eye/cheek area for superb protection.
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Indoor |
CritiCore Protective Wear Reusable Barrier Lab Coats
Specialized lab coats provide optimal fluid resistance. High-density construction protects from permeability.
| Resistance | Fluids |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Description | Fluid-Resistant Barrier Front, Poly 65 Cotton 35 Back |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Healthcare, Dental, Laboratory, Medical, Veterinary |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Mandarin |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear Flame-Resistant Indura Lab Coat
Flame-Resistant Indura Lab Coats are durable enough to withstand industrial laundering while maintaining fire-resistant properties that are guaranteed for the life of the garment.
| Hazard Rating | HRC 1 Flame-resistant compliant |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Length (Metric) | 99.06 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 39 in. |
| Material | FR Cotton |
| Certifications/Compliance | HRC 1 and NFPA 70E compliant |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Research Labs, Pharmaceutical, Bio-Tech, Chemistry |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
BlueMed IRIS Shoe Covers
Disposable shoe covers are made of a proprietary fabric that offers a balance between strength, anti-skid, fluid resistance, and wear resistance.
| Resistance | Liquid |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Ultrasonically Welded |
| Sole Type | Anti-skid |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | Light Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene,Polyethylene |
| For Use With (Application) | GMP or Research Facilities, Pharmaceutical Production or Labs |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 60 gsm |